ballkani perendimor

BB: 300 mijë vende pune u hapën në 6 vjet në 6 vende të Ballkanit

Postuar në 04 Prill, 2017 18:52

Në 6 vitet e fundit të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor bashkë, kanë krijuar 300 mijë vende të reja pune. Në një raport të Bankës Botërore rezulton se Shqipëria ka rritur me 3% punësimin, ku nga 50% që ishtë kjo shkallë në 2013- ën, në fund të 2015-ës shkoi në 53%. 
Megjithatë, Banka thotë se një pjesë e mirë e numrit të të punësuarve kanë ardhur si rezultat i futjes në skemën e sigurimeve shoqërore, edhe pse nënvizon se Shqipëria dhe Kosova vazhdojnë të kenë një shkallë të lartë informaliteti në këtë drejtim. 

As Rusia, as radikalizmi islam/Korrupsioni, sfida kryesore e sigurisë në Ballkanin Perëndimor

Postuar në 29 Mars, 2017 13:08

 

Problemet kryesore të sigurisë në Ballkanin Perëndimor vijnë nga brenda  dhe jo nga jashtë rajonit. Në ndryshim nga tezat e përhapura së fundmi nga disa qeveria të rajonit, se rreziku rus, apo ai i ekstremizmit islamik, janë kryesorët për stabilitetin rajonal, zv.sekretarja e Përgjithshme e NATO-s, Rose Gottemoeller, mendon se korrupsioni është problemi më kërcënues në BP.

Studimi/Autoritarizëm dhe stabilitetokraci e BE-së në Ballkanin Perëndimor

Postuar në 29 Mars, 2017 09:17

Grupi Këshillues Ballkani në Politikën Europiane ka prezantuar dje në Parlamentin Europian një studim të titulluar: “Kriza e Demokracisë në Ballkanin Perëndimor. Autoritarizmi dhe Stabilokracia e BE-së”. Studimi thekson një paradoks që përjetohet mirë edhe në Shqipëri: Ndonëse vendet e Ballkanit Perëndimor kanë ecur përpara sa I përket integrimit europian, ato kanë bërë hapa pas në çështjet e demokracisë dhe lirisë.

Ballkani Perëndimor, në kryqëzim të tensionit ndërkombëtar. Asnjë garanci për politikën e ShBA

Postuar në 25 Mars, 2017 19:05

Derek Chollet, zv. President Ekzekutiv dhe Këshilltar i Lartë për Sigurinë dhe Politikën e Mbrojtjes në Fondin Marshall të ShBA thotë se politika amerikane ndaj Ballkanit është e paqartë. Chollet ka qenë Ndihmës Sekretar i Mbrojtjes dhe Ndihmës i posaçëm i Presidentit dhe është njohës i çështjeve të rajonit. Komentet e tij në intervistën për Europeanwesternbalkans.com paraqesin rëndësi pasi politika e vendeve si Shqipëria po luan së fundmi me fiksionet e një mbështetjeje dhe vazhdimësie që nuk rezulton me ndërrimin e administratës amerikane.

Juncker: Qëndrimet e Trump për shpërbërjen e BE-së çojnë në luftë të re në Ballkanin Perëndimor

Postuar në 24 Mars, 2017 13:12

Presidenti i Komisionit Europian, Jean Claude Juncker ka deklaruar në një intervistë për Financial Times, se qëndrimet e Donald Trump për inkurajimin e BREXIT edhe në vende të tjera, do të çonte në shpërbërjen e Bashkimit Europian. Sipas tij, ky proces do të hidhte farën e luftës në Ballkanin Perëndimor, duke dëshmuar në një vështrim të parë se presidenti i ri amerikan nuk e njeh historinë e komplikuar të Europës.

Bashkimi doganor i Ballkanit Perëndimor mund të hyjë në fuqi brenda 6 muajve

Postuar në 22 Mars, 2017 01:53

Bashkimi doganor i vendeve të Ballkanit Perëndimor mund të hyjë në fuqi brenda këtyre 6 muajve. Lajmi raportohet nga një gazetë e Banja Lukës, “Nezavisne novine” dhe referohet nga disa media në rajon. Sipas kësaj gazete marrëveshja për koordinimin e procedurave dhe dokumentacionit pritet të nënshkruhet në panairin e Mostarit dhe mendohet të jetë një hap konkret në krijimin e një hapësire të vetme ekonomike mes Serbisë, Bosnjes. Malit të Zi, Kosova dhe Shqipërisë.

Ministri i Jashtëm austriak: Për imigrantët të krijohen qendra pritëse në Egjipt, Gjeorgji apo në Ballkanin Perëndimor

Postuar në 05 Mars, 2017 22:16

Ministri i Jashtëm Sebastian Kurz propozon krijimin e qendrave të pritjes për refugjatët në Gjeorgji apo në Ballkanin Perëndimor. Ai e ka hedhur këtë ide gjatë një interviste për gazetën “Bild am Sonntag” duke dëshmuar vizionin e mbajtjes të pastër të Europës. 

Ballkani Perëndimor, me rëndësi strategjike për NATO-n

Postuar në 23 Shkurt, 2017 08:27

Deutsche Welle: Po bëhet e qartë një rritje e influencës ruse në Ballkan. Duke pasur parasysh edhe pasigurinë lidhur me administratën e re amerikane, si po reagon NATO për këtë?

Vuçiç: Treg i lirë dhe bashkim doganor për Ballkanin Perëndimor. Jam konsultuar me Zvizdiç dhe Ramën

Postuar në 17 Shkurt, 2017 22:33

Kryeministri i Serbisë, Aleksander Vuçiç ka hedhur idenë e bashkimit doganor për Ballkanin Perëndimor dhe vendosjen e një tregu të lirë. Ai e ka zyrtarizuar propozimin në takimin që ka patur me homologun austriak. Christian Kern, duke theksuar se “ideja synon të sjellë territoret tona më afër”, duke lehtësuar lëvizjen e mallarave.

PE: Ballkani Perëndimor të mbetet prioritet strategjik për BE-në

Postuar në 24 Janar, 2017 14:57

Ballkani Perëndimor duhet të mbetet prioritet strategjik për Bashkimin Europian. Këtë parashtrim ka bërë në Parlamentin Europian, Komiteti për Çështjet me Jashtë që vlerëson se rajoni në fjalë parqet sfida të mëdha edhe të sigurisë. Marrëveshjet e papërfunduara, marrëdhëniet e brishta ndëretnike, kërcënimi nga radikalizmi islamik, ndikimi rus si dhe mungesa e lirisë së medias dhe dialogut politik, janë çështje të hapura në Ballkanin Perëndimor ku hyn edhe Shqipëria. Komiteti ka kërkuar që BE-ja të rrisë prezencën në këtë zonë, ku së fundmi po konsumohen disa shkëndija konflikti.

Pages

Subscribe to RSS - ballkani perendimor