ballkani perendimor

Eksperimentimi i kulturës së kompromisit në Ballkanin Perëndimor

Postuar në 19 Qershor, 2017 13:16

Njësoj si në Maqedoni dhe në Kosovë situata pazszgjedhore dikton negociimin e koalicioneve jo të natyrshme për të krijuar qeverinë e re. Kandidati kryesor që po aktualizohet si emër për kryeministër është Ramush Haradinaj, përfaqësues i një koalicioni parazgjedhor mes PDK-së së Hashim Thaçit, AAK-së së vet dhe Nisma të Fatmir Limajt.

Si do të krijojë qeverinë Haradinaj me një Vetëvendosje që ka dhënë goditje të fortë në zgjedhje?

Ideja e një unioni për Ballkanin Perëndimor fiton terren

Postuar në 09 Qershor, 2017 13:09

Përforcohet edhe më tej ideja e një unioni për Ballkanin Perëndimor, si një formulë të cilën BE-ja e sheh si më të mirën për të zbutur integrimin e vendeve tona. Në një intervistë për “European Western Balkans”, Jiří Schneider, drejtor Ekzekutiv në Institutin Aspen, ish-zv.ministër i Çekisë, thotë se aktualisht sfidat e sigurisë janë kryesoret. Me këtë përcaktim mundet të kuptohen fare mirë se përse tolerohet shumëçka në rajonin tonë nga një Europë që deri më dje kërkonte standarde përmbi të gjitha.

Europa të hedhë para në Ballkan, të tjerat janë llafe

Postuar në 07 Qershor, 2017 15:48

Milo Đukanović, ish-kryeministri i Malit të Zi, ka apeluar përmes një interviste për televizionin austriak ORF, që Europa të mos lejojë që Ballkani të kthehet në pikën kritike të saj.

Ai ka shpjeguar rrugën e ndjekur nga Mali i Zi, qysh në kohën kur ai drejtonte qeverinë aty, duke theksuar se qeveritë nuk duhet të ndjekin opinionin publik, por ta krijojnë atë dhe të ndryshojnë trashëgiminë e pafavorshme historike.

Sipas tij, projektet infrastrukturore kanë shumë rëndësi për integrimin e rajonit në BE dhe në këtë drejtim ai nuk ka kursyer kritikat.

Karamelja e radhës për ballkanasit: Del në dritë plani “Berlin Plus”

Postuar në 06 Qershor, 2017 11:07

Në mediat serbe është publikuar edhe përralla më e re për Ballkanin. Madje atë Perëndimor. “Gjermania ka një plan special”, shkruan gazeta e përditshme “Vecernje Novosti”, raporton agjencia “B92”. Dhe ky plan special gjerman do të jetë së shpejti në tavolinën e Këshillit të Europës në Bruksel dhe ai quhet Berlin Plus. Karamelet për ballkanasit nuk kanë të sosur me idenë se hallet do zgjidhen me plane të bëra gjetkë. Ky plani Berlin Plus do t’i marrë paratë nga disa vende anëtare me synimin që brenda dy viteve “të krijojë një mjedis ekonomik tërheqës”.

Takimi me Mogherinin, u premtua rrugë e hapur për anëtarësimin në BE

Postuar në 26 Maj, 2017 20:04

Darka informale e thirrur nga drejtuesja e Politikës së Jashtme dhe të Sigurisë në BE, Federica Mogherini me kryeministrat e Ballkanit Perëndimor, është kryer për të vënë në tavolinë një ofertë. Sipas mediave serbe, gazetës “Vecernje Novosti”, Mogherini ka ofruar që Ballkani Perëndimor të kthehet në një Pararojë të BE-së.

SHBA riafirmon rolin stabilizues në Ballkanin Perëndimor

Postuar në 25 Maj, 2017 12:37

Turi ballkanik i zv.ndihmës sekretarit amerikan të Shtetit, Hoyt Brian Yee nuk ka përfunduar. Ai ndodhet në Serbi në një vizitë që është komentuar shumë nga mediat vendase. Në një intervistë për “European Western Balkans” dhe “Tanjug”, Yee nuk ka dhënë shumë hollësi rreth vizitës, por presidenti i Zgjedhur, Aleksander Vuçiç, deklaroi se zyrtari amerikan ka dorëzuar ndër të tjera një ftesë të zv.presidentit amerikan Mike Pence për Vuçiç që të vizitojë SHBA.

"Mali i Zi në NATO - izolim pozitiv ndaj projekteve nacionaliste si ato të Edi Ramës"

Postuar në 18 Maj, 2017 10:48

Paul Schwartz, ekspert dhe bashkëpunëtor i Qendrës për Studime Ndërkombëtare dhe Strategjike ka dhënë një intervistë për “European Western Balkans” në të cilën vë theksin te roli në rritje i Rusisë dhe mundësitë e destabilizimit të rajonit. Skenarët që janë hedhur së fundmi për nëj Ballkan që merr sërish flakë janë shumë, por teza ruse është këmbëngulëse në shumicën e analizave që duhet thënë se kanë një predispozitë për të kërkuar te prezenca e Moskës një problem sigurie.

Komisioneri Hahn: BE-ja ka nevojë për Serbinë si forcë udhëheqëse në Ballkanin Perëndimor

Postuar në 13 Maj, 2017 22:53

Eurokomisioneri për Zgjerimin, Johannes Hahn, ka dhënë një intervistë për agjencisën serbe të lajmeve “Tanjug” në të cilën përcjell opinionin e tij dhe të BE-së për zhvillimet në Ballkanin Perëndimor dhe perspektivën e tij. Së pari duhet thënë se Hahn nuk shpreh asnjë rezervë për të ardhmen e rajonit në BE, kjo qoftë edhe për shkak të fatit gjeografik.

A është i rëndësishëm për BE-në Ballkani Perëndimor?

Postuar në 03 Maj, 2017 13:28

A shqetësohet vërtet BE-ja për Ballkanin Perëndimor? Pyetja që ka nsiur të dalë në pah si temë diskutimi në kushtet kur unioni ka braktisur shumë nga politikat e veta është shtruar për diskutim me disa ekspertë nga “Carnegie Europe”, një ndër qendrat kryesore të studimit dhe kërkimit për çështje të politikës dhe sigurisë. Pyetja ka fituar rëndësi pasi ajo reflekton dilemën e rajonit tonë që nga një anë synon integrimin, por nga ana tjetër lexon se nuk është shumë i dëshiruar. Ekspertët që janë pyetur janë nga disa vende.

BB: 300 mijë vende pune u hapën në 6 vjet në 6 vende të Ballkanit

Postuar në 04 Prill, 2017 18:52

Në 6 vitet e fundit të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor bashkë, kanë krijuar 300 mijë vende të reja pune. Në një raport të Bankës Botërore rezulton se Shqipëria ka rritur me 3% punësimin, ku nga 50% që ishtë kjo shkallë në 2013- ën, në fund të 2015-ës shkoi në 53%. 
Megjithatë, Banka thotë se një pjesë e mirë e numrit të të punësuarve kanë ardhur si rezultat i futjes në skemën e sigurimeve shoqërore, edhe pse nënvizon se Shqipëria dhe Kosova vazhdojnë të kenë një shkallë të lartë informaliteti në këtë drejtim. 

Pages

Subscribe to RSS - ballkani perendimor