ballkani perendimor

Ballkani sërish vijë konflikti

Postuar në 13 Dhjetor, 2016 22:38

Një shashkë e radhës është hedhur në Ballkan. Gazeta kroate “Vecernji List” shkruan se është në dijeni dhe ka parë një dokument që flet për ndërhyrjen ushtarake të NATO-s në Ballkan. Ndërhyrja lidhet me potencialin e konflikteve etnike, si duket në Bosnje – Hercegovinë më së shumti ku pritet një referendum nga Republika Srpska në vitin e ardhshëm. Dokumenti që citohet nga gazeta kroate flet për dy rreziqe: sjellja ruse në rajon dhe radikalizmi. Vlerësime që po mbushin të pakëtn 3 vjet që shkruhen e raportohen.

Hahn përsërit formulën: “Pa Ballkanin Perëndimor, BE-ja është e paplotë”

Postuar në 11 Dhjetor, 2016 21:01

Pa Ballkanin Perëndimor Bashkimi Europian nuk do të jetë i plotë. Ky është pohimi që Komisioneri i BE-së për Zgjerimin, Johannes Hahn, ka bërë në një intervistë për të përditshmen e Banja Lukës, “Nezavisne novine”.

Ekonomitë e BE-së dhe Ballkanit Perëndimor janë të ndërlidhura. Ne ndajmë të njëjtat qëllime për prosperitetin ekonomik dhe kjo është arsyeja pse BE-ja ka zgjeruar interesin përmes të garantuar që vendevet e Ballkanit Ekonomik të jenë ekonomikisht gati për t’u anëtarësuar”, tha Hahn.

Ballkani Perëndimor: “Predikojnë pafundësisht Europën dhe demokracinë, po ndërtojnë qeverisje autoritariste”

Postuar në 10 Dhjetor, 2016 12:35

"Zgjerimi i BE-së drejt Ballkanit Perëndimor mund të jetë akti që mund t’i sjellë edhe vetë unionit funksionimin e vet demokratik". Kështu shkruan në një opinion të vetin Dr. Vedran Džihić nga universiteti i Vjenës, sipas të cilit impasi i integrimit përmes fazave tranzitore, po polarizon shoqëritë në lëtë rajon. Ky është një pohim që e vendos Ballkanin në fokus të debatit europian për pabarazinë dhe duke dhënë zgjidhje do të jetësonte një realitet që predikohet shumë.

Gazetarët si armiq të shtetit në Ballkanin Perëndimor

Postuar në 03 Dhjetor, 2016 10:56

Kërcënime me vdekje, dhuna dhe sulmet fizike, frikësimi i drejtpërdrejtë dhe kërcënimet verbale janë shpesh pjesë e jetës së përditshme për shumë gazetarë në Ballkanin Perëndimor. Ndaj shkrimeve kritike dhe investigative reagojnë madje në mënyrë të përsëritur me padi të justifikuara shpesh me akuza të dyshimta dhe fushata vërtetë të pista edhe përfaqësuesit e institucioneve shtetërore.

Ballkani Perëndimor, zonë ku eksperimenti propagandistik rus po rezulton i suksesshëm

Postuar në 22 Shtator, 2016 00:07

“The Washington  Post” shkruan së fundmi për një kompolot afatgjatë të Rusisë në Ballkan. Autori Jaroslaë Wisniewski sugjeron që praktika propagandistike ruse në Ballkanin Perëndimor duhet të shërbejë si një mësim për SHBA-të, ndikimi i të cilave në këtë rajon po rrëshqet. Madje edhe në SHBA, sipas gazetës që citon burime të shërbimeve sekrete amerikane, Rusia po vepron në shkallë të gjerë për të goditur  besimin e publikut ndaj zgjedhjeve të fundit presidenciale. Por cilat janë metodat propagandistike ruse për të cilat flitet kaq shumë e që vlerësohen kaq efektive?

Hungaria kërkon integrim të shpejtë të Ballkanit Perëndimor në BE: Kërcënon sigurinë tonë

Postuar në 07 Shtator, 2016 13:55

Hungaria shfaqet si avokate e integrimit të shpejtë të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Europian. Ministri i Jashtëm i saj, Peter Szijjarto, deklaroi gjatë punimeve të forumit Bled Strategic, se destabilizimi i Ballkanit Perëndimor kërcënon sigurinë e Hungarisë.
Për t’i dhënë përgjigje këtij eventualiteti që sipas ministrit hungarez kërcënon me një valë të re migratore, ai ka sugjeruar përshpejtim të anëtarësimit të vendeve të këtij rajoni në BE.

"Ballkani Perëndimor nuk ka pse të ketë frikë nga Brexit. Perspektiva për në BE mbetet”

Postuar në 05 Korrik, 2016 10:06

Dalja e Britanisë nga Bashkimi Europian nuk prek perspektivën e anëtarësimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor. Të paktën këtë garanci e ka dhënë nga Konferenca e Parisit, kancelarja gjermane Angela Merkel, e cila theksoi sërish nevojën e përmbushjes së standardeve. "Me vendimin e Britanisë së Madhe nuk ka ndryshuar asgjë. Këto vende nuk kanë pse të kenë frikë...Fjala është natyrisht për kushtet që ato duhet të përmbushin për ta çuar përpara procesin e pranimit. Në këtë drejtim secili vend ka arritur në një stad tjetër”, citon Merkel, agjencia gjermane e lajmeve “Deutsche Welle”.

Pse vende si Shqipëria, Maqedonia e Serbia nuk duan daljen e Britanisë nga Bashkimi Europian?

Postuar në 22 Qershor, 2016 13:03

Kanë mbetur më pak se 24 orë nga hapja e kutitve të votimit në Britani në mënyrë që qytetarët e saj mund të zgjedhin për qëndrimin ose jo në Bashkimin Evropian. Në të dyja kampet mbizotëron optimizmi, por edhe pasiguria për rezultatin pasi 10 për qind e votuesve shprehen ende të pavendosur.

Evropa strategjike ekziston. Por jo Shqipëria normale

Postuar në 05 Shtator, 2015 11:34

Ministri i Shtetit në Ministrinë e Jashtme të Gjermanisë, Michael Roth, ka dhënë një intervistë për “Deutsche Welle” përqendruar kryesisht në raportet me Ballkanin Perëndimor. Roth nënvizon qartë se BE-ja është konkrete në premtimin për integrim të vendeve të Ballkanit e në këtë qëllim shkon edhe Konferenca e Berlinit. Por duhen rezultate. “Sa më me vendosmëri të çohen përpara reformat e nevojshme, aq më shpejt do të avancojnë bisedimet. Perspektiva e antarësimit në BE vazhdon të ekzistojë pa kufizime.

Një shifër për ikjen e shqiptarëve dhe një kryeministër që gajas Samitin e Vjenës

Postuar në 27 Gusht, 2015 13:06

Ministri i Brendshëm Sajmir Tahiri tha para pak ditësh se shumica e shqiptarëve që kërkojnë azil në Gjermani janë emigrantë në Greqi apo Itali. Pra nuk ikën kush nga Shqipëria sa të bëhet problem. Një gënjeshtër e një ministri gënjeshtar që i bën jehonë gënjeshtrës së eprorit të vet. Dhe për këtë arsye, “lëre Zot, se aq ka në dorë”. Meqenëse qeveria shqiptare ka vendosur të mos përballet hapur me problemin, sjellim këtu një të dhënë që e publikon revista gjermane “Spiegel”, në një shkrim kushtuar emigracionit nga Ballkani.

Pages

Subscribe to RSS - ballkani perendimor