ballkani perendimor

Gjeopolitika e vaksinave, Ballkani Perëndimor kthen sytë nga Lindja

Postuar në 10 Shkurt, 2021 13:11

Serbia mban deri tani vendin e parë për avancimin në fushatën e vaksinimit. Falë Kinës, ajo është pararojë në Evropën kontinentale. Rreth 7% e serbëve kanë bërë deri tani të paktën një dozë të vaksinës, një normë më shumë se dyfishi i mesatares aktuale të Bashkimit Evropian, ku midis 3 dhe 4 për qind e njerëzve janë vaksinuar që në fillim të shkurtit.

Mini-Shengen, Zona Ekonomike Rajonale dhe Tregu i Përbashkët Rajonal

Postuar në 16 Dhjetor, 2020 10:32

Prej një viti, shqetësimi kryesor në Ballkan në lidhje me integrimin ekonomik rajonal ka qenë - a është iniciativa mini-Shengen thjesht një zëvendësim për mungesën e angazhimit të BE-së, është një mjet për krijimin e një Jugosllavie të re apo është thjesht po përdoret për të zhvendosur vëmendjen larg zhgënjimit të shkaktuar nga shtyrja e hapjes së negociatave të pranimit në BE për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Disa nga kritikët madje shkuan më tej duke e quajtur këtë iniciativë "një truk të lirë politik që do të dukej mirë vetëm në letër".

Integrimi e ka kthyer BE-në në palë të interesuar për kapjen e shtetit në Ballkanin Perëndimor

Postuar në 20 Tetor, 2020 17:51

Mungesa e besimit dhe solidaritetit në marrëdhëniet ndërkombëtare, pandemia COVID-19 dhe gjendja e demokracisë dhe kapja e shtetit ishin temat kryesore të Forumit të 10-të të Sigurisë të Beogradit, me titull "Pa besim nuk ka paqe", i cili u mbajt online më 20 tetor. Ndër të ftuarit në panel ishte edhe Donika Emini, kandidate për PhD në Politikë dhe Marrëdhënie Ndërkombëtare në Universitetin Westminster.

Ndarja mes BE-së dhe Ballkanit Perëndimor, Lajçak: Qartësoni prioritetet e politikës së jashtme

Postuar në 10 Tetor, 2020 16:25

Bashkimi Europian do të ndihmojë dhe do të sigurojë autoritetin e vet në Ballkanin Perëndimor, por ky i fundit duhet të qartësojë prioritetet e politikës së jashtme. Kështu është shprehur Përfaqësuesi Special i BE-së për dialogun Prishtine-Beograd, MIroslav Lajçak gjatë forumit të Bratisalvës duke lënë të kuptohet se mes BE-së dhe rajonit tonë ka tanimë një thyerje që duhet riparuar.

Bashkimi Europian i ka ndihmuar këto vende shumë, por ne duhet të shohim një angazhim të qartë. Duhet të qartësoni mirë prioritetet

Europa detyrohet të hedhë sytë në Ballkan

Postuar në 07 Tetor, 2020 19:12

Europa nuk është e plotë pa Ballkanin Perëndimor. Këtë ka deklaruar Përfaqëuesi i Lartë i BE-së për Çështjet me Jashtë dhe Politikën e Sigurisë, Josep Borrell gjatë prezantimit të Paketës së Zgjerimit 2020.

Raportet mbi Procesin e Zgjerimit sigurojnë një vlerësim rigoroz që tregon rrugën përpara, duke theksuar atë që është arritur dhe ku duhet punuar edhe më shumë. Një politikë e besueshme e zgjerimit është një investim në paqen dhe sigurinë për të gjithë Europën, aq më tepër në kohë të sfidave globale në rritje

Kapja e shtetit, me pasoja destruktive në Ballkanin Perëndimor

Postuar në 25 Shtator, 2020 19:50

Ballkani Perëndimor vetëm formalisht është një rajon me sistem demokratik. Në vendet e tij, si Serbia, Mali i Zi, Bosnje-Hercegovina, Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia e Veriut, janë në krye liderë autoritarë që po gërryejnë të gjithë ngrehinën demokratike. Kapja e shtetit është tanimë një tipar i qartë dallues në këto vende, të cilat kanë të hapur një ofertë  për anëtarësim në Bashkimin Europian, përmes një procesi negociatash konceptuar për të kapur standarde demokratike të cilat thjesht janë pervertuar.

Samiti gjeopolitik i Zagrebit: Ndihma e BE-së për Ballkanin Perëndimor meriton njohje publike

Postuar në 06 Maj, 2020 01:21

Samiti BE-Ballkani Perëndimor i quajtur si Samiti i Zagrebit(fotoja është ilustruese) ka miratuar një draft-deklaratë të përbashkët përmes së cilës ka riafirmuar qëndrimin europian për perspektivën e rajonit tonë. Duke bërë thirrje për bashkim dhe solidaritet, samiti ka theksuar si ilustrim të këtij objektivi ndihmën europiane për Ballkanin Perëndimor gjatë pandemisë së koronavirusit. 

Fakti që kjo mbështetje dhe ky bashkëpunim shkon përtej gjithçkaje që ndonjë partner tjetër ka ofryar për rajonin meriton njohje publike

Komisioni Europian akordon 3.3 miliardë euro për Ballkanin Perëndimor

Postuar në 29 Prill, 2020 14:54

Komisioni Europian njoftoi sot mbi 3.3 miliardë € ndihmë financiare të BE-së të mobilizuar së bashku me Bankën Europiane të Investimeve në dobi të qytetarëve të Ballkanit Perëndimor.

Kjo paketë synon të adresojë shëndetin e menjëhershëm dhe nevojat njerëzore si rezultat i pandemisë COVID-19, si dhe të ndihmojë në rimëkëmbjen sociale dhe ekonomike.

Kriza e pandemisë, Borrell: Fondet e parashikuara për Ballkanin Perëndimor nuk preken

Postuar në 09 Prill, 2020 14:01

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell ka deklaruar se adresimi i fondeve europiane për luftën kundër pandemisë, nuk do të prekë fondet e përcaktuara më herët për vendet partnere. 

Asnjë vend nuk do të humbasë paratë e alokuara më parë për ta nga BE për shkak të kalimit të fondeve në atë që e shohim si prioriet. Niveli i ndihmës së BE për çdokën do të jetë i njëjti dhe sasia e drejtuar në çdo vend do të varet nga shkalla e zbatimit të programit

Zgjerimi i BE-së, propozimi serb: Identifikim konkret i kapjes së shtetit në Ballkanin Perëndimor dhe heqja e vetos

Postuar në 04 Shkurt, 2020 16:21

Një grup qendrash studimore në Serbi kanë përgatitur një draft - propozim për Bashkimin Europian ndaj të cilit apelojnë që në titull për integrimin e Ballkanit Perëndimor, cilësuar si

Plotësim i Europës të së ardhmes

Pages

Subscribe to RSS - ballkani perendimor