Shpipëri Hesapi

Kryetari i hap luftë kulturës së mallkimit

Postuar në 12 Gusht, 2020 22:56

Para disa ditësh biznesmenia Vilma Nushi firmosi një letër publike kundër “atij që e mallkonte”. Zonja Nushi është prekur nga CoVid-19 dhe po trajtohet në një spital jashtë vendit. Letra ishte një parashtrim i përpjekjeve të zonjës që rrekej të sqaronte popullin e lexuesve se pasurimi i saj është një histori suksesi, jo korrupsioni. Me këtë rast mallkuesit kanë gabuar shënjestrën dhe po hyjnë në gjynah. 

Kundër mallkimit ka folur sot edhe kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Sipas tij ka një kulturë mallkimi që duhet të korrigjohet pasi siç thotë ai “jemi shqiptarë”. 

Bukuritë natyrore dhe shëmtitë njerëzore të perlës së Mesdheut

Postuar në 10 Gusht, 2020 14:42

Kush vjen nga Saranda drejt Vlorës nga Bregu i detit ka rastin të sodisë burkuritë e natyrës dhe shëmtitë e njeriut shqiptar. Për bukuritë e natyrës nuk ka nevojë të shkruhet e flitet sepse për to është folur e shkruar përpara se shqipja e shtrembërt dhe e prapë e atyre që kanë uzurpuar këtë vend, t’i paraqiste ato si prona shpirtërore të popullit.

Dekretet e Gencit

Postuar në 08 Gusht, 2020 13:23

Genc Ruli është shpallur së fundmi nga mediat e Edi Ramës eminenca gri e Partisë Demokratike. Si dikush që ka kuptuar disa gjëra por edhe që ka guximin t’i thotë. Dhe në këtë kuadër mediat e Edi Ramës kanë vendosur se cila është e vërteta: Genc Ruli po dekreton largimin e Sali Berishës nga PD-ja, drejtimi faktik i saj. Në të vërtetë Genc Ruli thjesht ka bërë një deklaratë nga pozita e një anëtari të Komisionit të Vlerësimit të kandidatëve në PD, për t’i thënë Berishës që mos hyr:

Shenjë e mirë, u kthye Genci si në 2004-ën

Postuar në 04 Gusht, 2020 13:15

Genc Ruli nisi të rishfaqej në PD diku aty nga viti 2004. Sigurisht që ai kishte qenë tërë kohës i djathtë, për këtë nuk ka dyshim, por brenda filozofisë së qëndrestarit, z. Ruli zhvilloi degëzimin e bashkëjetesës me socialistët. Sot z. Ruli është rishfaqur sërish në PD. Mundet të jetë rastësi, por edhe 2020 përkon me një vit elektoral. Si anëtar i Komitetit të Vlerësimit të Kandidatëve për Deputetë, z. Ruli ndër të tjera tha para gazetarëve:

Idioti i politikës

Postuar në 02 Gusht, 2020 19:05

Prej gati një viti tashmë, media të caktuara pranë qeverisë kanë ndryshuar teknikën e raportimit për opozitën jashtëparlamentare. Duke mos u përqendruar te mesazhi politik, por tek ai personal, shpesh i ekzagjeruar dhe brenda kontekstit të anekdodës, ky raportim ka mëtuar të nxjerrë një anë prej karagjozi të përfaqësuesve të opozitës. P.sh nëse Monika Kryemadhi thotë se Edi Rama “do dru mor vlla”, një lexim është se ajo po flet për një elektorat të caktuar, por një lexim tjetër është se kemi të bëjmë me një grua në politikë që ankohet siç bëjnë zakonisht gratë.

Po shqyejnë Republikën - Një kryeministër i karriges, një president klloun, një Ministër për Opozitën dhe ambasadorët

Postuar në 30 Korrik, 2020 16:56

Parlamenti ndryshoi Kushtetutën në mënyrë kushtetuese, por jo konsensuale. Marifeti i radhës i një kryeministri që mendon vetëm për karrigen e vet.

Përballë tij një President që shpresoi se do të fitonte në luftën e imazhit duke u tërhequr e duke sulmuar, për t’u shndërruar me kërcënimet e tanishme në një personazh qesharak. Në një klloun politik.

Basha nga Mitrovica: Unë jam autor dhe promotor i Rrugës së Kombit

Postuar në 21 Korrik, 2020 13:37

Unë kam nderin dhe privilegjin e rrallë të kemë qenë autor dhe promotor i Rrugës së Kombit

Kjo është një deklaratë e kryetarit të emëruar të Partisë Demokratike, Lulzim Basha gjatë një takimi me kryetarin e Komunës së Mitrovicës në Kosovë, ku ai ndodhet për një vizitë dyditore.

Kur do i mblidhni gjithë këto gjoba mor aman?

Postuar në 20 Korrik, 2020 16:39

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka njoftuar sot aplikimin e një gjobe të re. Kësaj radhe bëhet fjaë për lokalet që nuk respektojnë regjimin e kufizimeve.

Ndërsa vihet re në javën e fundit, një rritje e ndërgjegjësimit të qytetarëve, e respektimit më të mirë të masave të distancimit social, si dhe përdorimit të maskave, pas miratimit të Aktit Normativ nga qeveria shqiptare, e njëjta gjë nuk mund të thuhet për klubet e natës, diskot apo mjedise të tjera si këto.

Copat magjike të Facebook

Postuar në 17 Korrik, 2020 15:09

Rruga e Kurveleshit është gati. Ose më saktë rruga e Salarisë që çon turistin, a qytetarin në shtëpinë muze të Selam Musait. Rruga ka edhe funksione turistike thotë kryeministri, sepse sipas tij kështu “zbulohet një copë magjike Shqipërie”. Kjo copë magjike është në shpinë të Tepelenës dhe i shtohet copave të tjera magjike dhe perlave që nuk kanë të sosur në këtë vend.

Ky është I Madhi. Thotë se përfaqëson popullin dhe se Parlamenti është sovran

Postuar në 16 Korrik, 2020 13:48

Kryeministri Edi Rama ka prezantuat sot veten në rolin e filmit më të ri propagandistik: Oh sa mirë me qenë shqiptar! Teksa fliste në Parlament, z. Rama ndër të tjera u shpreh:

Pages

Subscribe to RSS - Shpipëri Hesapi