Shpipëri Hesapi

Do na fusë në burg, por si?

Postuar në 14 Prill, 2020 21:23

Shumica parlamentare ka miratuar së fundmi, ose ndoshta ka ndarë mendjen të miratojë normat e reja të legjislacionit penal për gjendjet e epidemisë. Një ndër pikat e diskutuara është edhe përhapja e infeksionit, infektimi i tjetrit që mund të sjellë vdekjen etj..
Pra kur veprimet kryhen me qëllim. Mirëpo si do të provohet një gjë e tillë? Duhet parë ligji pasi aty mund të gjesh edhe shpjegimet, por sërish ngjan abusrde të nisësh një proces të tillë që nuk verifikohet. Në fund të fundit unë mund ta kem sëmundjen dhe nuk e kam përhapur. Si vallë do të dënohem? 

Ambasadorët ndërrojnë, por jo zakoni i pranisë sa pakufizuar në media

Postuar në 10 Prill, 2020 13:55

Shikoni se çfarë lajmi përcillet sot:

Shpresoj të takohemi nga afër së shpejti, por për momentin, pata kënaqësinë të takoja virtualisht kryetarët e bashkive të Tiranës, Korçës dhe Fierit dhe prefektin e Durrësit. Faleminderit që i mbani qytetarët të sigurt dhe të shëndetshëm duke zbatuar rigorozisht masat e distancimit social. Le të vazhdojmë me bashkim dhe disiplinë për të mposhtur COVID-19

Fjalët nuk ja merr era/Parlajmëron me Burg

Postuar në 08 Prill, 2020 17:14

Dje kryeministri Rama na përshëndeste të gjithë në Facebook. Na shprehte dashurinë e vet dhe na lavëronte duke na konsideruar fantastikë. Në mbrëmje doli në televizionin publik dhe tha se masat kanë funksionuar. 
Sot në drekë ndërroi lëkurën. Paralajmëroi burg – disa apo shumë vite – heje patente për disa vite për ata që shkelin karantinën. 

Përplasje titanësh për pandeminë

Postuar në 07 Prill, 2020 13:50

Ka ndonjë gjë për të cilën nuk mburren shqiptarët? Me gjasë jo. Nuk dihet është çështje brezi apo geni kjo kapardisja e tipit ta dish ti kush jam unë! Në studion e një emisioni televiziv dje ka gjalluar një përplasje me fyerje mes Taulant Mukës dhe Shpëtim Nazarko. Për një term dhe një korrigjim në skenë ka shpërthyer një mllef të cilin nuk ka test ta gjurmojë.

Kaq mjaftoi që diskutimi të kalojë nga leksioni për ne të shkretët që i dëgjojmë këta me gojë hapur, te kush je ti e kush jam unë. 

Ik pirdhu, budalla. Ti je me shkollë të mesme, apo origjina jote është…

Trahanaja me emrin qeverisje*

Postuar në 06 Prill, 2020 18:23

Lexoni se çfarë lloj katrahure është qeverisja në Shqipëri. Lajmi është ky: 

Dhjetë të rinj nga Himara raportohet se u shoqëruan në polici pasi lartësuan në një kodrinë pranë Manastirit të Fjetjes së Marisë, simbolin e kryqi

Reagimi siç mund të merrej me mend është kështu: 

Sarandë, rifillon për herë të katërt puna për bulevardin

Postuar në 03 Prill, 2020 18:14

Në Sarandë ka rinisur puna për brezin urban. E njofton kryeministri Rama në Facebook bashkë me disa pamje nga punimet në bulevardin e qytetit. 

I shkreti bulevard çka hequr nga nallbanët e Tiranës që duken në ato anë me kapardisjen e të qytetëruari, por që nuk bëjnë gjë tjetër veçse me llastiqet e banditizmit në dorë thyjenë xhamat e asaj që ka mbetur. 

Saranda u ndërtua nga italianët, më saktë iu dha fizionomia e qytetit nga italianët dhe njësoj si Tiranës së qendrës, çdo arnim shqiptar i qëndron si mish i huaj, si një tumor malinj që duhet operuar. 

Qeratë? Shiko se nuk e thashë ashtu...

Postuar në 03 Prill, 2020 15:19

Kryeminstri irritoi dje shumëkënd me thirrjen për mospagimin e qerave. Në mbrëmje doli dhe sqaroi atë që kishte ndërmend sipas mënyrë së tij. Sot paradite mediat vunë re se aktit normativ i ishte shtuar një pjesë plotësuese që rregullon detyrimin me këste, jo faljen e tij. Pyetja që shtrohet këtu është se ky hyn qeveria me aktet e veta në një detyrim kontraktor mes palëve të pavarura? Por ta lëmë mënjanë këtë dhe të shohim se çfarë thotë kryeministri sot:

Duhet të jemi të qetë. Ato që thotë i ka lexuar në një dokument të jashtëm konfidencial

Postuar në 25 Mars, 2020 21:30

Top-Channel raporton se gazetari Muhamed Veliu ka parë një dokument konfidencial të përpiluar nga disa të huaj me qendër në Monako.

Fronti dixhital i kryeministrit: Pas Luftës Botërore, flet për Tradhëti

Postuar në 20 Mars, 2020 17:28

Qeveria ka përdorur edhe municionin e fundit. Ka future ushtrinë në veprim, kryeministri shpërndan në Facebook video të lëvizjes së mjeteve ushtarake që i shoqëron me tekstin absurd të goditjes së tradhëtarëve të popullit.

Ushtria do të vihet e gjitha në mbrojtje të popullit nga një pakicë fare e vogël individësh të papërgjegjshëm, tradhëtarë të vërtetë, që mund të na bëjnë hatanë dhe nuk duhet të lejohen në asnjë mënyrë të marrin në qafë mijëra e mijëra të pafajshëm, e t’u sjellin vuajtje të mëdha dhjetëra mijëra të tjerëve.

Nga shëndetësia e rilindur te thirrja për vullnetarizëm

Postuar në 15 Mars, 2020 14:29

Kryeministri i vendit është i gëzuar. Thirrja e tij për solidaritet funksionoi. Shqiptarët u futën të gjithë në kuvli, ndërkohë që mjekë dhe infermierë i janë përgjigjur thirrjes së tij.

Lajmi i mirë është se deri tani i janë përgjigjur thirrjes 497 mjekë dhe 617 invermierë. E përsëris që të gjithë mjekët dhe infermierët që paga e marsit do të jetë me një bonus prej 1 mijë eurosh. Ky bonus do t’u jepet edhe gjithë vullnetarëve që do të thirren në front. Është më e pakta që mund të bëjmë

Pages

Subscribe to RSS - Shpipëri Hesapi