Shpipëri Hesapi

Alo, Edi je? Laj duart dhe pri thonjtë!

Postuar në 13 Mars, 2020 13:57

Edi jam. Të lutem shumë laj duart, ruaju medias…telefono 127-ën. Përqaf nga larg.

Sëmundja nuk ka filluar, këtu po shpallen heronjtë

Postuar në 13 Mars, 2020 13:33

Shqipëria ndodhet në prag epidemie, pra ende jo në epidemi. Deri më tani ka vetëm 33 raste të konfirmuar se janë prekur nga CoVid19 dhe janë kryer disa qindra teste. Vendi është në karantinë, ndonëse me vonesë, por po aplikon kufizimin masiv të lëvizjeve dhe kontakteve me shpresën se virusi do të kontrollohet.

Heqimi

Postuar në 12 Mars, 2020 18:50

Mediat raportojnë se një zyrtar i lartë brazilin, sekretari për Komunikacionin Fabio Wajngarten rezulton i prekur nga koronavirusi. Ky në fakt nuk është lajmi. Lajmi është se ai ka qenë ditë më parë në një darkë pune me presidentin amerikan Donald Trump, që ka deklaruar më pas se nuk është i shqetësuar nëse është ekspozuar ndaj virusit. 

Nga “vaffanculo coronavirus” në “korona nuk fal vëllezër”

Postuar në 12 Mars, 2020 01:20

Siç mund të pritej edhe me krizën e pandemisë së tanishme, shqetësim ndër kryesorët për qeverinë shqiptare janë mediat. Një pjesë e tyre. Ç’është e vërteta në botë po bëhen përpjekje për të ndalur lajmet e rreme, kurse në Shqipëri të tilla ende nuk ka. Janë vënë në lëvizje padi penale për përhapje paniku, por ato janë akuza mbi rërë, pasi përditë e më shumë po del në pah se Shqipëria nuk po di ta përballojë krizën veçse duke imituar vendimet që merren në Itali. Ka ankesa të shumta nga stafet mjekësore, ka mosbesim për shifrat, ka shtrëngesë në logjistikë.

Qesharake, ISHP-së i kërkohet të respektojë kërkesat për distancat e sigurisë në konferencë për shtyp

Postuar në 10 Mars, 2020 12:52

Përfaqësues të Institutit të Shëndetit Publik kanë njoftuar se numri i të prekurve nga coronavirusi ka shkuar në 10. Me këshillat e përhershme përfaqësuesit e ISHP-së kanë apeluar për higjenë dhe për ruajtje të qetësisë.

Ndërkohë që gazetarët kanë kërkuar që konferencat për shtyp të bëhen në mjedise më të mëdha, pasi salla aktuale i vendos personat e pranishëm në distanca që bien ndesh me kërkesat e protokollit të sigurisë.  

Ta trajtosh Shqipërinë si pronë personale. Asnjë informacion mbi pritjen e refugjatëve

Postuar në 08 Mars, 2020 15:26

Në Shqipëri do të vijnë emigrantë. Sirian, afganë dhe palestinezë. Një gjë e tillë po raportohet nga disa media, ndërkohë që pak ditë më parë RTSh Korça informonte se vetëm për muajin shkurt në zonën e Devollit janë ndaluar 600 emigrantë të paligjshëm. Po kështu raportohet se janë ngritur qendra pritjeje dhe është shtuar numri i kontrolleve policore.

Amerika punon për shqiptarët. Një tezë që ende nuk është shpjeguar

Postuar në 06 Mars, 2020 12:43

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë të shqetësuara se Serbia po blen armë ruse. Ja një lajm që të bën të kuptosh rëndësinë që Amerika për botën. Sipas raportimeve mediatike SHBA i kërkon Serbisë të ndërpresë menjëherë transaksionet e blerjes së armëve nga Rusia, ose mund të ketë sanksione.

Këtë kërcënim bëri SHBA pak muaj më parë edhe ndaj Turqisë që bleu sistemin S 400 nga Rusia.

Pra bëni si them unë ose do ju vendos sanksione. Do ju lë pa bukë. Kjo është politika e shtetit më demokratik në botë.

Nuk di sa ta mbrojë Amnistinë

Postuar në 05 Mars, 2020 15:07

Kryeministri Edi Rama është shfaqur i acaruar sot në Parlament duke sulmuar thuajse këdo dhe duke mbrojtur amnistinë që thotë se po e bën për shqiptarët e ndershëm. Sa e besueshme është një gjë e tillë? Ndiqeni këtë pasazh dhe aty mund të shikohet sesi një kryeministër deformon të vërtetën

Gishtat dhe flamuri, pasuria e patundshme e shqiptarëve

Postuar në 01 Mars, 2020 15:57

 

Një arrestim, litania reforma, reforma, reforma dhe palaçot që bëjnë avokatin

Postuar në 29 Shkurt, 2020 11:31

Në Tiranë u arrestua Henri Çili. Akuzohet se ka ushtruar ndikim të paligjshëm për të ulur dënimin penal të dikujt. Policia deklaroi se ka përgjime.

Çili ka qenë gazetar, më pas sipërmarrës, botues dhe një njeri që ka zgjedhur përherë të jetë afër çdo pushteti.

Pages

Subscribe to RSS - Shpipëri Hesapi