Shpipëri Hesapi

Inaugurimet banale të kryeministrit të anashkalimeve

Postuar në 13 Korrik, 2020 13:40

Hapet bypass-i i Tepelenës, një vepër tjetër e rëndësishme e infrastrukturës kombëtare vihet në shërbim të qytetarëve e të sipërmarrjes.

I trashëguar ndër dekada si një shteg buzë kalasë së Ali Pashës, sot segmenti që lidh dy segmentet e rëndësishme rrugore, Levan-Tepelenë dhe Tepelenë -Gjirokastër-Kakavijë, ofron dhe një panoramë fantastike për udhëtarët, si edhe një hapësirë të re lëvizjeje për këmbësorët, duke e fuqizuar më tej ofertën e Tepelenës turistike

Te memoriali për hebrenjtë nuk e lëshon mikrofonin. Te memoriali për turqit mungon

Postuar në 09 Korrik, 2020 14:44

Më 15 korrik 2019, në Tiranë u ngrit pa u njoftuar një memorial në kujtim të personave që vdiqën gjatë grushtit të shtetit në Turqi në vitin 2015. Asokohe qeveria, Bashkia dhe shumëkush që ka zaptuar podiumet dhe foltoret, nuk folën. U mbyllën në heshtjen kukudhe të skuthit që ul kokën e i lëpin këpucët padronit. Kur në fund të fundit, shpirtmadhësia e pushtetit në Tiranë po pranonte të kujtonte disa jetë të humbura.

Shteti i Edit të gjobit fshehurazi

Postuar në 08 Korrik, 2020 19:52

Nazif Lekli ka boshatisur shtëpinë e tij në Astir në pritje të kompesimit nga projekti i Unazës së re, por në vend të këtij njoftimi ai është përballur me një fletë gjobë nga IKMT-ja. Ai së bashku me të tjerë banorë të lotit të tretë në Unazën e Re, janë gjobitur me 5 milion lekë të vjetra me një vendim të prillit të vitit të kaluar, ndonëse kanë dokumentacion të rregullt.

Ka dalë gjoba më 29.6. 2020. Na ka ardhur gjobë për arsye të mungesës së dokumenteve të pronësisë. Unë i kam. 

2012-2020, të njëjtat denoncime. Asgjë nuk ndryshon

Postuar në 02 Korrik, 2020 15:03

Në tetor të vitit 2012, deputeti i Partisë Socialiste, Taulant Balla denonconte ato që i quante afera të ministri të Mbrojtjes së kohës, Arben Imami.

Puna është si të shkosh aty z. Kryeministër?

Postuar në 01 Korrik, 2020 14:45

Kryeministri Edi Rama shpërndan në Facebook një pamje ajrore nga Kepi i Rodonit nën etiketën: Beautiful Albania. Zoti Rama vazhdon kështu propagandimin e Shqipërisë turistike, propagandë që po nab ëhet së fundmi në mënyrë bajate edhe nga gazetarë që bredhin anembanë vendit e na tregojnë përvojën e tyre nën autoritetin e vetëshpallur të një këshille për të vizituar të njëjtat vende.

Përdoret Vlora(si zakonisht) për të kuruar imazhin e Hashim Thaçit

Postuar në 27 Qershor, 2020 20:24

Një banderolë në stadiumin e Vlorës është bërë shkak për shtyrjen e ndeshjes mes Flamurtarit dhe Luftëtarit. Administratori i Flamurtarit, Sinan Idrizi ka thënë se kjo është sjellhe e pakuptueshme nga klubi gjirokastrit. Madje Idrizi ka thënë se Hashim Thaçi është hero kombëtar. 

Është një idiotësi. Nëse nuk krenohen me një shqiptar dhe Drenicën të Azem dhe Shote Galicës dhe Hasan Prishtinën, qenka një turp për këta. Nuk e kuptoj. Ne kemi solidarizëm. Hashim Thaçi është hero kombëtar

Na thuaj ndonjë emër të sëmuri se ti ke informacion!

Postuar në 21 Qershor, 2020 14:09

Sot kishte 71 raste të konfirmuara ma CoVid-19 në 24 orët  e fundit. Ka shtrime të mëdha në spital, ndërkohë që java që po lëmë pas duket se e pati mesataren e të infektuarve 60/ditë.

Jemi pra në një situatë të re me epideminë, ndërkohë që ka dalë në dritë fakti se vatra infeksioni janë kthyer QSUT, administrata qendrore dhe kompani të ndryshme private, mes të cilave sipas burimeve që ka RePublica figurojnë edhe disa që janë shumë afër qeverisë, apo edhe kryeministrit. Administratorët e tyre d.m.th.

Ministri i Brendshëm bën zbulimin e madh: Ndërtimet pa leje janë pa leje dhe nuk lejohen më

Postuar në 20 Qershor, 2020 13:25

Vera erdhi dhe qeveria shqiptare e Edi Ramës nuk e humbet rastin të bëhet sërish qesharake. E arrin në mënyrë të përkryer këtë me ministrin e Brendshëm, Sandër Lleshaj, që shfaqet lart e poshtë me kërcënime dhe shantazhe për gjoba dhe dënime penale. Në Sarandë dhe Vlorë vitin e kaluar, Lleshaj kërcënoi për zbrazjen e plazheve nga zaptuesit, një realitet që ka qenë aty për vite të tëra dhe kurrkush nuk është kujtuar të bëjë diçka. Këtë vit, z. LLeshaj është lëshuar poshtë për të kujtuar se askush nuk mund të bëjë ndërtime pa leje.

Pushteti rekruton një kryenegociator për të mirën e Shqipërisë

Postuar në 18 Qershor, 2020 13:23

Sot kryeministri Edi Rama ka prezantuar kryenegociatorin e Shqipërisë për Integrimin. Ai është Zef Mazi, diplomat me karrierë edhe në arenën ndërkombëtare. Gjatë fjalës prezantuese, z. Rama ka ditur ta miklojë jo vetëm mikun e tij të ri, por edhe veten kur ka zbuluar se zgjedhja e bërë është shumë e mençur.

Njoftim punësimi: Kërkohet një drejtor hipoteke në Vlorë

Postuar në 17 Qershor, 2020 16:38

Edhe drejtori i ri i hipotekës së Vlorës është dorëhequr. Lexoni si na vjen ky lajm: 

Pages

Subscribe to RSS - Shpipëri Hesapi