zgjedhje

Renzi dorëzon çelësat e partisë

Postuar në 05 Mars, 2018 20:20

Dorëheqjen e parevokueshme nga nga udhëheqja e Partisë Demokratike italiane (PD) dha ish-kryeministri Mateo Renzi pas dështimit në zgjedhjet parlamentare të së dielës.

"Unë do të jem një anëtar i thjeshtë i partisë dhe  do të jap kontributin tim në zonat ku patëm disfatë, siç duhet të bëjnë të gjithë. Ne po dorëzojmë çelësat ë shtëpisë në në një gjendje shumë më të mirë se kur e kemi marrë "- tha Renzi në konferencën për shtyp.

Italia drejt pasigurisë, Berlusconi udhëheq në sondazhe

Postuar në 12 Shkurt, 2018 13:19

Borxhi i madh publik, presioni nga migrimi, euroskepticizmi në rritje dhe pasiguria politike janë shqetësimet më të mëdha për ekonominë e tretë më të madhe në eurozonës. Kjo është arsyeja pse Italia, e cila po shkon për zgjedhje më 4 mars, është në qendër të vëmendjes.

Koalicioni i 81- vjeçarit, Silvio Berlusconi me ekstremin e djathtë të Lega Nord renditet i pari në sondazhe me 37-38%  dhe mund të arrijë në 40%, që konsiderohet si pragu për formimin e një qeverie.

Tjetër goditje për LSI-në, këtë radhë për kontratat e lobimit

Postuar në 16 Dhjetor, 2017 12:25

Pas sulmit të Erion Braçes se ish-ministri i Bujqësisë Edmond Panariti firmosi një kontratë qiradhënie për tokë bujqësore me Kelmend Balilin, LSI goditet sërish, këtë radhë për financime të dyshimta në fushatën zgjedhore.

Fluturon borxhi i Italisë, Roma refuzon masat drastike financiare

Postuar në 25 Nëntor, 2017 22:19

Pavarësisht nga shqetësimet e Komisionit Evropian për nivelin e borxhit publik italian dhe konstatimit se reduktimi  aktual nuk është në përputhje me angazhimet e Qeverisë italiane, Roma përjashton në mënyrë eksplicite masat e jashtëzakonshme financiare.

Zgjedhje nën hijen e Mafias në Siçili, të frikshme ngjashmëritë me Shqipërinë

Postuar në 03 Nëntor, 2017 18:17

Në Siçili të dielën do të mbahen zgjedhjet lokale. Mafia është bërë "më pak e etur për gjak, por shumë më efektive, kryesisht në mekanizmat politike", thotë Ambrogio Cartosio, për shumë dekada prokuror i antimafias. Në intervistën e dhënë për mediat lokale shihen ngjashmëri thelbësore me Shqipërinë dhe mënyrën si politika ka inkurajuar dhe mbrojtur shkelësit e ligjit.

Si po shkon Cosa Nostra?

Grupimi Patozi zyrtarizon platformën për reformimin e PD-së

Postuar në 03 Tetor, 2017 20:48

Grupimi i njohur ndryshe edhe si Lëvizja për Ringritjen e Partisë Demokratike ka dalë me një platformë konkrete, ku propozon ripërsëritjen e zgjedhjeve në PD si e vetmja rrugë për bashkimin e saj dhe kthimin më vonë në forcë fituese të zgjedhjeve.

Bie në sy mungesa në listën e firmëtarëve e Jozefina Topallit dhe Arben Imamit, dy prej figurave që kanë kritikuar po ashtu lidershipin e Bashës, por nuk i janë bashkuar grupimit Patozi.

Hamas kërkon pajtimin me Fatah

Postuar në 17 Shtator, 2017 09:47

Organizata palestineze Hamasi ka rënë dakord për nisjen e bisedimeve me lëvizjen rivale Fatah. Organizata njoftoi përmes një deklarate se rikthimi në tryezën e bjsedimeve ka për qëllim të çmontojë Komitetin e Administrimit të Gazës dhe të mbajë zgjedhje legjislative në zbatim të një marrëveshje për t'i dhënë fund rivalitetit të gjatë mes dy fraksioneve palestineze.

Zgjedhje me njollë

Postuar në 01 Korrik, 2017 12:17

Raporti paraprak, i publikuar së fundmi në faqen zyrtare të OSBE-së, vëren se në të paktën 5 për qind të vrojtimeve të saj, rreth 5 për qind e firmave të hedhura në listat me emrat e votuesve dukej se qenë hedhur nga e njëjta dorë.Prania e vëzhguesve partiakë, shpesh të paautorizuar në qendra votimi ka qe shumë e lartë dhe shumë pranë kutive të votimit, duke ekspozuar zgjedhjen e votuesve.

“Në zgjedhje u hodh para e madhe, ndikuan në rezultat”

Postuar në 30 Qershor, 2017 21:06

Presidenti në ikje, Bujar Nishani thotë se dyshimet për blerje të zgjedhjeve nuk janë hamendje, por se ka prova zyrtare për ndikimin që ky fenomen ka patur në rezultatin e zgjedhjeve të 25 qershorit. Një deklaratë e tillë mund t’i vijë në ndihmë Lulzim Bashës që në një kontekst të tillë nuk mund të quhet humbës. Paradoksi është se vetë Partia Demokratike që humbi zgjedhjet pranon se ato nuk ndikuan në rezultat, ndonëse Nishani flet për të dhëna zyrtare

"Perceptimi është se pushteti dhe opozita në Shqipëri blejnë veten"

Postuar në 28 Qershor, 2017 19:19

Perceptimi i krijuar në këto zgjedhje është se pati shitblerje masive të votës. Partitë që humbën zgjedhjet si LSI e PD akuzojnë palën fituese se përdori para masive për të blerë vullnetin e qytetarëve. Për aq kohë sa mbetet në nivel perceptimi, jemi të prirur të dyshojmë se humbësit po justifikojnë humbjen.

Pages

Subscribe to RSS - zgjedhje