zgjedhje

Zgjedhje pa kandidatë!

Postuar në 17 Qershor, 2017 18:26

Në 25 qershor kemi zgjedhje. Do zgjedhim Parlamentin e ri të vendit, deputetët që do të përfaqësojnë në Kuvendin e Shqipërisë, ata që presupozohet se do jenë të aftë të dhe të përgatitur për të mbrojtur interesat tona. 
Përpara na është vënë një listë emrash nga të gjitha partitë, por cilët janë realisht njerëzit për të cilët duhet të votojmë në 25 Qershor këtë nuk e dimë. 

Projektohen tensione, Meta flet për armatosje të popullsisë

Postuar në 17 Qershor, 2017 13:09

Ilir Meta ka marrë përsipër të bëjë jo vetëm detyrën e presidentit dhe kryetarin e LSI-së për zgjedhje, por edhe atë të Drejtorit të  Policisë. Nga Lezha ku vizitoi mbështetësin e LSI-së në fshatin Raboshtë të dhunuar mbrëmë Meta theksoi se nese policia nuk i lidh zagaret qe dhunojne ne fushate atehere populli armatoset.

Hetim për tërheqjen e shumave të mëdha nga bankat në prag të zgjedhjeve

Postuar në 17 Qershor, 2017 11:04

Task Forca e ngritur për monitorimin e zgjedhjeve ka nisur një hetim për tërheqjen e shumave të mëdha monetare gjatë muajit Maj 2017 në bankat e nivelit të dytë.

Lista e PD për zgjedhjet, ikin zërat kundër

Postuar në 27 Maj, 2017 10:54

Në limitet e kohës Partia Demokratike dorëzoi në Komisionin Qëndror të Zgjedhjeve listën e saj të kandidatëve për deputetë. Lista ka një ndërthurje të emave të njohur, por edhe prurjeve të reja. Në të janë përfshirë edhe aleatët e PD-së, si Fatmir Mediu, Nard Ndoka, Vangjel Dule e Agron Duka. Bie në sy mungesa e ish-zërave kundër, Topalli, Bregu, Patozi. Ndërsa Sali Berisha është vendosur i pesti në listën e Tiranës. 

 

Irani mes dy zgjedhjeve

Postuar në 19 Maj, 2017 10:41

Sot në Iran mbahen zgjedhjet presidenciale, një proces që mund të ketë efekte të thella në të ardhmen e vendit dhe marrëdhëniet e tij me Perëndimin. Presidenti Hasan Rohhani, një klerik i moderuar për standardet iraniane kërkon një mandat të dytë në fronin presidencial, në garën përballë një numri kandidatësh konservatorë.

E shkelim s’e shkelim, hyrja e opozitës në zgjedhje zhgënjen zërat kundër

Postuar në 17 Maj, 2017 11:29

Mesa duket kompromisi për marrëveshjen e hyrjes së opozitës në zgjedhje ka mbetur peng i datës se kur do të mbahen votimet, pasi për çështjet e tjera duket të jetë arritur një dakordësi, ku më kryesorja është tërheqja e opozitës për çështjen e Vetting-ut dhe votimi pa asnjë kusht i komisioneve të Vetting-ut

Austria drejt zgjedhjeve të parakohshme, jep dorëheqjen ministri i Jashtëm

Postuar në 15 Maj, 2017 09:33

Ministri i jashtëm austriak, Sebastian Kurz u zgjodh kryetar i Partisë Konservatore të Austrisë, duke kërkuar shpërbërjen e menjëhershme të Parlamentit dhe mbajtjen e  zgjedhjeve të parakohshme parlamentare. Kurt njoftoi se  do të takohet me Liderin e Social Demokratëve Kristian Kern dhe Presidentin Alekander van der Belen për të diskutuar mbi propozimin e tij për zgjedhje të parakohshme.

Brukseli, mbështetje pa kushte për Ramën

Postuar në 11 Maj, 2017 16:56

Dy ditë para protesës së opozitës, Komisioneri i Zgjerimit Johannes Hahn u është drejtuar me një letër qytetarëve shqiptarë të publikuar në faqen zyrtare të Komisionit Europian, ku shpreh keqardhjen për mosgjetjen e një zgjidhje ndonëse BE ndërmjetësoi përpjekjet për dialog. Megjithatë Hahn është i qartë dhe i drejtëpërdrejtë kur thotë se opozita u vetëpërjashtua nga procesi dhe se krerët politikë që do të pengojnë të ardhmen e shqiptarëve do të mbajnë përgjegjësi.

Letra e plotë e Hahn:

Rama tërhiqet nga Kavaja

Postuar në 05 Maj, 2017 18:00

Kryeministri Rama ka bërë një hap prapa, duke i dhënë një tjetër fitore në tavolinë opozitës në përplasjen disa javore për çështjen e zgjedhjeve. 2 dytë para zgjedhjeve lokale në Kavajë kryeministri ka lajmëruar nga selia e qeverisë se Partia Socialiste do ta tërheqë kandidatin e saj për zgjedhjet e 7 majit në Kavajë. Argumenti, për t’i dhënë kohë opozitës të reflektojë dhe të hyjë në zgjedhjet e 18 Qershorit.

Sondazhet parlajmërojnë një fitore dërrmuese të Tereza Meit

Postuar në 24 Prill, 2017 17:39

Sipas një sondazhi të kryer nga kompania ICM botuar në gazetën Guardian mbështetja ndaj konservatorëve është 48%, ndërsa ndaj Laburistëve 27%. Të dyja palët duket se kanë rritur normat e tyre nga dy pikë përqindje nga sondazhi paraprak të martën e kaluar, por diferenca mbetet e lartë. Partia Liberal Demokratike kanë rënë në 10%, ndërsa euroskeptiket e Ukip  në 7%. Sondazhi është kryer në një kampion prej 2024 personash në periudhën mes 21 dhe 24 prill.

Pages

Subscribe to RSS - zgjedhje