zgjedhje

Projektohen tensione, Meta flet për armatosje të popullsisë

Postuar në 17 Qershor, 2017 13:09

Ilir Meta ka marrë përsipër të bëjë jo vetëm detyrën e presidentit dhe kryetarin e LSI-së për zgjedhje, por edhe atë të Drejtorit të  Policisë. Nga Lezha ku vizitoi mbështetësin e LSI-së në fshatin Raboshtë të dhunuar mbrëmë Meta theksoi se nese policia nuk i lidh zagaret qe dhunojne ne fushate atehere populli armatoset.

Hetim për tërheqjen e shumave të mëdha nga bankat në prag të zgjedhjeve

Postuar në 17 Qershor, 2017 11:04

Task Forca e ngritur për monitorimin e zgjedhjeve ka nisur një hetim për tërheqjen e shumave të mëdha monetare gjatë muajit Maj 2017 në bankat e nivelit të dytë.

Lista e PD për zgjedhjet, ikin zërat kundër

Postuar në 27 Maj, 2017 10:54

Në limitet e kohës Partia Demokratike dorëzoi në Komisionin Qëndror të Zgjedhjeve listën e saj të kandidatëve për deputetë. Lista ka një ndërthurje të emave të njohur, por edhe prurjeve të reja. Në të janë përfshirë edhe aleatët e PD-së, si Fatmir Mediu, Nard Ndoka, Vangjel Dule e Agron Duka. Bie në sy mungesa e ish-zërave kundër, Topalli, Bregu, Patozi. Ndërsa Sali Berisha është vendosur i pesti në listën e Tiranës. 

 

Irani mes dy zgjedhjeve

Postuar në 19 Maj, 2017 10:41

Sot në Iran mbahen zgjedhjet presidenciale, një proces që mund të ketë efekte të thella në të ardhmen e vendit dhe marrëdhëniet e tij me Perëndimin. Presidenti Hasan Rohhani, një klerik i moderuar për standardet iraniane kërkon një mandat të dytë në fronin presidencial, në garën përballë një numri kandidatësh konservatorë.

E shkelim s’e shkelim, hyrja e opozitës në zgjedhje zhgënjen zërat kundër

Postuar në 17 Maj, 2017 11:29

Mesa duket kompromisi për marrëveshjen e hyrjes së opozitës në zgjedhje ka mbetur peng i datës se kur do të mbahen votimet, pasi për çështjet e tjera duket të jetë arritur një dakordësi, ku më kryesorja është tërheqja e opozitës për çështjen e Vetting-ut dhe votimi pa asnjë kusht i komisioneve të Vetting-ut

Austria drejt zgjedhjeve të parakohshme, jep dorëheqjen ministri i Jashtëm

Postuar në 15 Maj, 2017 09:33

Ministri i jashtëm austriak, Sebastian Kurz u zgjodh kryetar i Partisë Konservatore të Austrisë, duke kërkuar shpërbërjen e menjëhershme të Parlamentit dhe mbajtjen e  zgjedhjeve të parakohshme parlamentare. Kurt njoftoi se  do të takohet me Liderin e Social Demokratëve Kristian Kern dhe Presidentin Alekander van der Belen për të diskutuar mbi propozimin e tij për zgjedhje të parakohshme.

Brukseli, mbështetje pa kushte për Ramën

Postuar në 11 Maj, 2017 16:56

Dy ditë para protesës së opozitës, Komisioneri i Zgjerimit Johannes Hahn u është drejtuar me një letër qytetarëve shqiptarë të publikuar në faqen zyrtare të Komisionit Europian, ku shpreh keqardhjen për mosgjetjen e një zgjidhje ndonëse BE ndërmjetësoi përpjekjet për dialog. Megjithatë Hahn është i qartë dhe i drejtëpërdrejtë kur thotë se opozita u vetëpërjashtua nga procesi dhe se krerët politikë që do të pengojnë të ardhmen e shqiptarëve do të mbajnë përgjegjësi.

Letra e plotë e Hahn:

Rama tërhiqet nga Kavaja

Postuar në 05 Maj, 2017 18:00

Kryeministri Rama ka bërë një hap prapa, duke i dhënë një tjetër fitore në tavolinë opozitës në përplasjen disa javore për çështjen e zgjedhjeve. 2 dytë para zgjedhjeve lokale në Kavajë kryeministri ka lajmëruar nga selia e qeverisë se Partia Socialiste do ta tërheqë kandidatin e saj për zgjedhjet e 7 majit në Kavajë. Argumenti, për t’i dhënë kohë opozitës të reflektojë dhe të hyjë në zgjedhjet e 18 Qershorit.

Sondazhet parlajmërojnë një fitore dërrmuese të Tereza Meit

Postuar në 24 Prill, 2017 17:39

Sipas një sondazhi të kryer nga kompania ICM botuar në gazetën Guardian mbështetja ndaj konservatorëve është 48%, ndërsa ndaj Laburistëve 27%. Të dyja palët duket se kanë rritur normat e tyre nga dy pikë përqindje nga sondazhi paraprak të martën e kaluar, por diferenca mbetet e lartë. Partia Liberal Demokratike kanë rënë në 10%, ndërsa euroskeptiket e Ukip  në 7%. Sondazhi është kryer në një kampion prej 2024 personash në periudhën mes 21 dhe 24 prill.

DASH mban në lojë Bashën dhe çadrën e opozitës

Postuar në 21 Prill, 2017 12:53

Mospjesëmarrja në zgjedhje e opozitës nuk është siç thotë kryeministri vetëm një vetëvrasje e Partisë Demokratike, por një handikap që komplikon situatat politike në Shqipëri. Këtë e di shumë mirë kryeministri Rama por edhe ndërkombëtarët, që deri më tani kanë testuar nervat e opozitës duke folur për respektim të datës kushtetuese për zgjedhjet.

Pages

Subscribe to RSS - zgjedhje