zgjedhje

Maqedonia në udhëkryq, partitë shqiptare në luftë me njëra tjetrën

Postuar në 10 Dhjetor, 2016 22:49

Maqedonia mban këtë të dielë zgjedhjet parlamentare me sfond krizën e thellë politike, protestat anti-qeveritare, bojkotin e parlamentit, korrupsionin e përhapur dhe kriminalitetin, ngjarje dhe fenomene që kanë shoqëruar vendin e vogël ballkanik  gjatë dy viteve të fundit.

Fillon, kandidati i republikanëve për president

Postuar në 28 Nëntor, 2016 10:19

Francois Fillon është kandidati republikan në zgjedhjet presidenciale franceze, pasi ka fituar balotazhin e mbajtur të dielën me gati 70 për qind të votave.

Fillon tha se tani është i nevojshëm ndërtimi i një shoqërie më të drejt, njofton BBC.
Rvali i tij Alain Juppe ka pranuar humbjen në garën brenda partisë të jetë kandidati për gjedhjet franceze presidenciale të vitit të ardhshëm.

Ai me gjasë do të përballet me lideren e ekstremit të djathtë Marine Le Pen, në zgjedhjet e ardhshme të prillit.

Ambasadori Lu: Jemi bashkë kundër Rusisë, shqiptarët të bëjnë zgjedhje të mençur në votimet e qershorit

Postuar në 09 Nëntor, 2016 10:10

Përfundimi i zgjedhjeve amerikane u përshëndet edhe nga ambasada amerikane në Tiranë përmes ambasadorit Donald Lu, i cili është pjesë e administratës demokrate të psidentit Obama.
Lu tha se Këto zgjedhje ishin një votë për ndryshim në SHBA, por kjo sipas tij nuk do të thotë ndryshim në marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe SHBA, duke përmendur këtu qëndrimet e SHBA dhe Shqipërisë kundër Rusisë.

Meta po i mbyll derën

Postuar në 06 Nëntor, 2016 14:10

Ndarja e pritshme për dyshen Rama-Meta duket se është tek dera, dhe së shpejti pritet që në krah të Ramës të jetë Shpëtim Idrizi. Vetëm pas zgjedhjes se forumeve te reja drejtuese Lëvizja Socialsite për Integrim  do të ketë një përgjigje mbi të ardhmen e koalicionit të majtë për zgjedhjet parlamentare të qërshorit dhe pas tyre.  Ulja  në tryezën e diksutimeve, kryeministrit Rama do t’I kushtojë të paktën edhe një muaj pritje, deri në zgjedhjen e strukturave të reja të LSI-së, të cilat do të kenë edhe mandatin për vendimarrjen politike të rradhës.

Jep dorëheqjen Gjukanoviç, nominohet për kryeministër ish-kreu i Shërbimit Sekret në Malin e Zi

Postuar në 26 Tetor, 2016 10:13

Milo Gjukanoviç nuk do të jetë kryeministër i Malit të Zi edhe pas fitores në zgjedhjet parlamentare. Komiteti ekzekutiv i PDS-së, pas seancës dëgjimore me Gjukanoviç, lajmëroi se do të nominojë zëvendësin e tij në parti, Dushko Markoviq për funksionin e kryeministrit. Arsyet e kësaj tërheqje mbeten ende të paqarta. Gjukanoviç ka deklaruar se Rusia ishte e përfshirë në një përpjekje të dyshuar për puç në ditën e zgjedhjeve parlamentare dhe ka akuzuar opozitën për bashkëpunim me Kremlinin.

Kush është Dushko Markoviç?

PD mban lojën e LSI-së, Basha: Jam penduar për listat e mbyllura, sistemi favorizoi futjen e kriminelëve në politikë

Postuar në 20 Tetor, 2016 12:59

Partia Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për integrim duket se janë të kordinuara për taktikën elektorale që do të ndjekin në zgjedhjet e ardhshme parlamentare. Pas Ilir Metës që propozi lista të hapura edhe Lulzim Basha kërkon ndryshimin e formulës së zgjedhjes së deputetëve, me argumentin se proporcionali rajonal me lista të mbyllura favorizoi futjen e kriminelëve në politikë.

Basha kërkon të hyjë në zgjedhje pa Edi Ramën kryeministër, qeveri teknike apo rrëzim me protesta?

Postuar në 17 Tetor, 2016 11:40

Zgjedhjet e ardhshme do të jenë testi vendimtar por opozitën, por edhe basti personal i Lulzim Bashës për t’u rikonfirmuar si kryetar i Partisë Demokratike. Teorikisht opozita ka folur për mungesë garancish teknike që i pamundësojnë asaj pjesëmarrjen si e barabartë në zgjedhje, por edhe për pengesa të karakterit politik që lidhen me implikimin e strukturën shtetërore në blerjen e votës.

Zgjedhjet kthehen në procedurë për partinë e Putin, Rusia e Bashkuar fiton me 54 %

Postuar në 19 Shtator, 2016 09:56

Në 54 për qind u ndal fitorja e Rusisë së Bashkuar në zgedhjet parlamentare të së dielës. Partia e presidentit Putin rikonfirmoi mazhorancën dërrmuese në dumën ruse, duke marrë 338 nga 450 vende. Komunistët u renditën të dytët me 13.5përqind ndërsa liberalët e Zhirinovskit të tretët me 13.3 përqind.

Ndodh edhe kështu, Sarkozy rikandidon për një Francë “të pamëshirshme”

Postuar në 22 Gusht, 2016 18:46

Nuk janë vetëm Putin, Erdogan apo Bashar Al Asad që rikandidojnë. Ish-presidenti francez Nicolas Sarkozy njoftoi se do të garojë zyrtarisht për President i Francës në zgjedhjet e vitit 2017. Këtë e ka lajmëruar në një postim në Facebook ku shkruan: “ "I vendosur për të qenë kandidat në zgjedhjet presidenciale në vitin 2017. Mendoj se kam forcë për të udhëhequr këtë garë në një periudhë të trazuar të historisë sonë."

I vjen radha Soros/Hakerat publikojnë 2 576 dokumente të Fondacionit. Strategji dhe direktiva për ndikim në politikë dhe zgjedhje

Postuar në 15 Gusht, 2016 13:04

I akuzuar si arkitekt i cdo revolucioni dhe përmbysjeje regjimi në 25 vitet e fundit në Europë, por edhe si njeriu që qëndron pas “Letrave Panameze”, George Soros është më së fundi objektiv i një sulmi. Mediat ndërkombëtare raportojnë për hakerimin e sistemit informatik të organizatës së tij, si pasojë e të cilit janë hedhur online 2 576 dokumente. Grante për fondacione të ndryshme, objektiva politikë, strategji veprimi, etj., pak a shumë këto shfaqen në dokumentet e publikuar nga DCLeaks, që drejtohet nga “aktivistë amerikanë që duan të zbulojnë të vërtetën për vendimmarrjen në ShBA”.

Pages

Subscribe to RSS - zgjedhje