zgjedhje

Kokëdhima shpjegon pse nuk duhet marrë seriozisht Pandeli Majko

Postuar në 15 Mars, 2016 10:31

Deputeti socialist Koço Kokëdhima, praktikisht njeriu me më shumë influencë dhe ndikim te kryetari Edi Rama ka zhvlerësuar deklaratën e Pandeli Majkos se mund të shkohet në zgjedhje të parakohshme. Ai ka dhënë një sinjal LSI-së se nuk duhet të marrë seriozisht profecitë e Pandeli Majkos, i cili lobon dukshëm për të qenë një nga kandidatët për President i Republikës, post të cilin e synon edhe Ilir Meta. Në një interevistë për emisionin “Tonight”, Kokëdhima deklaroi se zgjedhjet e ardhshme do të jenë në 2017 “Nuk ka asnjë arsye të ketë zgjedhje të parakohshme. Të mos bëjmë profecira.

Rama në Opinion: Pse nuk bëmë zgjedhje për kryetar? Ishim të rrezikuar si në '97-ën

Postuar në 11 Mars, 2016 10:17

Kryeministri Rama duke folur dje në “OPINION” shkoi edhe më tej në arsyet pse nuk u repsketua statuti i partisë për zgjedhjen e kryetarit, përveç fokusimit të reformat. Ai bëri një paralelizëm me vitin 1997, duke thënë se vendi ishte njëlloj i rrezikuar si në atë periudhë, ndaj dhe primare ishte dalja nga ajo situatë. “Qeveria jonë e mori situatën në shtator 2013 shumë më dramatike se ç’e dinim, sepse qeveria e shkuar kishte fshehur një mal borxhesh, dhe në fund të tetorit, Shqipëria rrezikonte të mos kishte para për të funksionuar.

Ruçi pranon: Si do shkojmë në zgjedhje, nuk kemi as frymë, as organizim dhe as veprim politik (Video)

Postuar në 10 Mars, 2016 21:48

Në kontrast me çfarë pretendohet nga kryeministri apo ministra të qeverisë për një sukses të rrugës së qeverisë në raport me shqiptarët, kryetari i grupit parlamentar socialist, Gramoz Ruçi tha në asamblenë e kësaj partie se Partia Socialiste nuk ka asgjë në terezi për zgjedhjet e ardhshme, pasi nuk ka as frymë, as organizim dhe as veprim politik.

Edhe Asad kërkon të votohet, shpall datën e zgjedhjeve

Postuar në 23 Shkurt, 2016 09:50

Zgjedhjet e fundit parlamentare në Siri janë zhvilluar 4 vjet më parë, pas të cilave u përshkallëzua konflikti i armatosur mes rebelëve opozitarë dhe forcave të presidentit Asad. Ndonëse vendi i tij është kthyer në një shesh lufte, presidenti i Sirisë ka shpallur 13 Prillin si datën e zgjedhjeve presidenciale. Menjëherë pas këtij vendimi, Shtetet e Bashkuara dhe Rusia njoftuan arritjen e armëpushimit që prej datës 27 shkurt, marrëveshje e cila nuk përfshin luftën kundër Shtetit Islamik apo organizatës Al Nusra.

Ndërkombëtarët shtyjnë zgjedhjet e parakohshme në Maqedoni, në lojë mediat pro pushtetit

Postuar në 22 Shkurt, 2016 10:21

Maqedonia nuk ka përmbushur kushtet për zgjedhje të parakohshme parlamentare më 24 prill, ashtu siç parashikohej me marrëveshjen mes liderëve politikë. Ky është konkluzioni i faktorit ndërkombëtar të cili e bëri publik ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Maqedoni, Xhejms Bejli.

Vetëkonfirmimi në detyrën e kryetarit

Postuar në 02 Shkurt, 2016 10:08

Edi Rama është i ndërgjegjshëm se statuti i PS e lypte që ai të votohej për mandatin e kryetarit, por modeli laburist që sipas tij po ndjek Partia Socialiste e konfirmon atë si kryetar të partisë, për shkak se është fitues i dy palë zgjedhjeve. Për t’i dhënë përgjigje kritikave të Ben Blushit zgjodhi një studio televizive, pasi të tilla debateve në parti nuk ua ka ngenë. Atë përgjigje që nuk e dha në mbledhjen e grupit parlamentar e përcolli përmes ekranit të njohur A1 Report.

SHBA monitoron procesin e reformës zgjedhore

Postuar në 26 Janar, 2016 13:01

Shtetet e Bashkuara angazhohen për mbikëqyrjen e procesit të reformës zgjedhore. Ambasadori Amerikan, Donald Lu ka folur sot në tryezën e thirrur nga Koalicioni i Vëzhguesve Vendorë për reformën zgjedhore. Pasi falënderoi Bashën, Ramën dhe Metën që ishin prezentë në këtë tryeze, Lu foli për zgjedhjet e fundit në Shqipëri. Ndryshe nga kryeministri, Lu vlerësoi punën e vëzhguesve vullnetarë, ndërsa tha se në këto zgjedhje kishte kandidatë të inkriminuar, militantë dhe gangsterë që u munduan ta prishnin procesin.

PD këmbëngul në qeveri teknike. Ristani rikthen sloganin "Me ne fitojnë të gjithë"

Postuar në 13 Janar, 2016 11:51

Zgjedhje të parakohshme dhe qeveri teknike. Kjo do të jetë aksioma e demokratëve per t'ju kundërvën keqqeverisjes aktuale të së majtës. Kjo ishte deklarata e bërë në 25 vjetorin e themelimit të Partisë Demokratike në Lezhë nga Sekretari i Përgjithshëm, Arben Ristani. Sipas tij duhet krijuar një qeveri teknike për të siguruar zgjedhje të ndershme, jo si ato të shkuarat që u kontestuan edhe nga ndërkombetarët.

Rekord i ri politik, 70 kandidatë për të drejtuar PS-në e Vlorës

Postuar në 08 Nëntor, 2015 11:22

Të drejtosh një parti politike qoftë edhe në nivel lokal në Shqipëri është e provuar se të jep mundësinë për t'u pasuruar falë lidhjeve dhe autoriteti që të jep pushteti. Aq më tepër kur dëshmitë e historive të suksesit në karrierën e kryetarëve të degëve janë me bollëk për të mos folur për pushtetin e deputetëve dhe sidomos për një qark si Vlora.

Servet Pëllumbi: Ndryshimet në qeveri janë të mirëpritura nga publiku

Postuar në 05 Tetor, 2015 09:27

Servet Pëllumbi, shprehet se ndryshimet në qeveri janë të mirëpritura nga publiku, ndërsa duhet bërë dhe një vlerësim i koalicionit qeverisës. Në një intervistë për “Panorama” Pëllumb mendon se koalicioni PS­-LSI i ngjan më shumë një “marrëveshjeje xhentëlmenësh” sesa një koalicioni të ngritur mbi parime, ide, programe e përgjegjësish të përbashkëta. I pyetur nëse janë të nevojshme ndryshimet në qeveri, Pëllumbi thotë: “Kemi të bëjmë me një çështje transparence.

Pages

Subscribe to RSS - zgjedhje