tahiri

Administrata në shërbim të ministrave, Nikolla shembulli i radhës

Postuar në 22 Prill, 2017 11:37

Mbrojtje politike nga mësuesit ka kërkuar ministrja e Arsimit Lindita Nikolla nga akuzat që i bëhen për reformën në arsim dhe nepotizmin politik sistemin arsmimor. Në një takim të paralajmëruar si i një rëndësie madhore, Nikolla ka folur para arsimtarëve të Tiranës për sulmet që po i bëhen duke u kërkuar drejtëpërdrejtë të mos heshtin, por të mbrojnë të vërtetën e reformës në arsim.

Lufta për votuesit e rinj

Postuar në 21 Prill, 2017 11:21

Fushata zyrtarisht nuk ka filluar, por shfaqjet dhe takimet elektorale të partive në pushtet nuk kanë munguar me një përqasje të liderëve ndaj masave të reja që në gjuhën elektorale quhen votues të rinj. 
Përballë një audience të tillë marrin kuptim edhe daullet edhe fjalimet retorike të meraklinjve të votave, ku një rezervuar jo i vogël është edhe ai i votuesve për herë të parë ose i adoleshentëve që kanë mbushur moshën 18 vjeç para 18 qershorit.

Dalin të palarat e Tahirit,1.5 milionë euro abuzime me tenderat e policisë

Postuar në 13 Prill, 2017 17:09

Një audit i Kontrollit të Lartë të Shtetit ka zbuluar shkelje të mëdha në përdorimin e fondeve të buxhetit nga Policia e Shtetit dhe të mënyrës se si janë zhvilluar tenderat gjatë periudhës janar 2014 deri në gusht të 2016-ës. KLSH ka gjetur se në plot 43 prokurime publike, firmosja e kontratës është bërë duke shmangur tenderin. Televizioni Klan raportoi se disponon një pjesë të mirë të dokumentave të auditit, ku rezulton se në 3 kontrata të firmosura drejtpërdrejt me kompanitë, Policia ka shkelur ligjin e prokurimeve publike dhe ka shkaktuar një dëm ekonomik 1.5 milion euro.

17 tonët e ditëve të fundit, provojnë gjysmëlegalizimin e kanabisit në katër vite

Postuar në 12 Prill, 2017 14:38

12 tonë drogë në Përmet dhe 5 tonë në Skrapar, zona këto që nuk kanë qenë edhe aq prezente për kultivimin dhe trafikun e kanabisit, provojnë atë situatë të gjysëm ligërimit që shoqëroi drejtimin nga Sajmir Tahiri të Ministrisë së Brendshme. Në Skrapar u njoftua edhe kapja e një laboratori, ndërkohë që vetë magazinimi I një sasie të këtillë kërkon kohë, njerëz, angazhim, lëvizje. Të gjitha janë pra gjurmë eventuale për një hetim policor që duket se nuk ka ecur. Sado që kryeministri u përpoq të mbronte ministrin e larguar, kapjet e tanishme, ofrojnë një pamje krejt tjetër.

Tahiri merr me vete “dosjen sekrete” të policisë

Postuar në 08 Prill, 2017 10:58

Prej disa ditësh prokuroria ka nisur hetimet në lidhje me një referim që është kryer nga një drejtori e posaçme në Ministrinë e Brendshme. Bëhet fjalë për zhdukjen e disa dokumenteve që janë klasifikuar si sekret. Dyshohet se janë 28 dokumente, midis tyre shkresa zyrtare të komunikimeve të Policisë me Shërbimin Informativ Shtetëror, Prokurorinë dhe partnerët ndërkombëtar, janë zhdukur nga kasaforta pranë Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë.

Përgjigje për LSI-në: Edi Rama, kryeministër për 4 vitet e ardhshme (Video)

Postuar në 16 Mars, 2017 22:16

Pas shkarkimit si ministër i Brendshëm, Sajmir Tahiri ka nisur aktivitetin në aparatin e partisë, duke qenë se është kryetar i PS për Tiranën. Skarkimi i tij u përfol si një kërkesë e Ilir Metës, i cili nuk e ka fsheur ambicjen për të qenë kryeministër i ardhshëm, ndonëse u kërkoi ministrave të LSI-së të evitojnë për momentin deklaratat se kush do drejtojë qeverinë në 4 vitet që vijnë.

Ikin dy reformatorë dhe dy anonimë

Postuar në 12 Mars, 2017 12:26

Ilir Beqja, Sajmir Tahiri, Blendi Çuçi dhe Blendi Klosi. Këta mendohet se janë emrat e larguar nga qeveria. Lajmi raportohet referuar burimeve nga mbledhja e koordinatorëve të PS-së, ndonëse nuk ka asgjë zyrtare. Një vështrim sipërfaqësor na jep një lexim: ideja se ministrat ndryshojnë për të angazhuar ata më shumë në fushatë, formalisht vlen për Beqjan dhe Tahirin, pasi jëta të dy janë ministrat më të përfolur, por edhe më të mbrojtur nga kryeministri. Me punën e tyre Edi Rama ka mbrojtur atë që ai e quan qeverinë e reformave.

Truku me koordinatorët, varka e radhës për kryeministrin

Postuar në 12 Mars, 2017 11:12

Qesh më mirë kush qesh i fundit-tha kryeministri Rama në një postim të disa orëve pasi u mësua se gati gjysma e qeverisë do të ndryshojë, skenar që deri dje dukej i pamundur nisur nga retorika që atashonte kontratën me shqiptarët dhe përcaktimeve kushtetuese për ligjshmërinë e mandatit të një qeverie.

Droga certifikohet ndërkombëtarisht si çështje e sigurisë kombëtare

Postuar në 24 Shkurt, 2017 11:29

Ndërkombëtarët, apo një pjesë e rëndësishme e tyre, po certifikojnë më në fund realitetin e kanabizimit të vendit. Dy ditë më parë ambasadori i OSBE-së, Bernd Borchardt deklaroi në një intervistë në Ora Neës, se janë në qarkullim 2 miliardë euro nga droga që mund të përdoren për zgjedhje.

Rengu i Tahirit për Veliajn. Dhe një shpjegim pse kryebashkiaku është afruar me Bamir Topin

Postuar në 20 Shkurt, 2017 22:57

Absurditeti i përplajes dhe rivalitetit mes Sajmir Tahirit dhe Erjon Veliajt ka shënuar së fundmi rekorde të reja. Nëse nuk do të kishte shërthyer skandali atë asnjë nuk do ta besohet. Fjala është për një reng që kanabisti Sajmir Tahiri i punoi krenaristit Erjon Veliaj, duke e implikuar këtë të fundit, për shkak të padijes dhe vanitet në një situatë të sikletshme me ekipin e futbollit të Tira(o)nës ku Bashkia ka aksionet e veta.

Pak muaj më parë, në kuadër të vizitave të tija nëpër kopshtet e Tiranës, Veliaj dëgjoi një fëmijë që të këndonte:

Pages

Subscribe to RSS - tahiri