tahiri

"Audi" djeg ministrin, zbardhet akuza

Postuar në 19 Tetor, 2017 20:42

Fakte gjithmonë e më rënduese për ish-ministrin e Brendshëm, Sajmir Tahiri, i cili pritet të arrestohet për lidhje të dyshuara me grupin kriminal të “Habilajve”, të cilët kanë trafikuar tonelata kanabisi drejt Italisë. Ne kerkesen qe disponon edhe ResPublica, thuhet se Tahiri ka qene pjese e grupit te organizuar kriminal te vellezerve Habilaj, i ka ndihmuar ne trafikun e droges dhe ka perfituar para nga ky aktivitet kriminal.

Ekstrakt nga kërkesa e Prokurorisë:

Dy dokumente nga Antimafia e Leçes fundosën Tahirin

Postuar në 19 Tetor, 2017 17:36

Kërkesa e Prokurorisë së Krimeve të Rënda për arrestimin e ish-ministrit të Brendshëm, Sajmir Tahiri erdhi pas aksionit në Babicë të Vlorës. Vendimi u mor pas një analize më shumë se pesë orë në Prokurorinë e Krimeve të Rënda me prokurorë që po hetojnë dosjen e Habilajve në Shqipëri, i konsideruar një grup kriminal i narkotrafikut ndërkombëtar.

Burime të rezervuara i thanë Top Channel se në Tiranë kanë mbërritur ose mbrëmjen e të mërkurës, ose mëngjesin e të enjtes, dy dokumente të rëndësishme që si duket kanë vulosur kërkesën e prokurorisë ndaj Saimir Tahirit.

Tahiri, i pari që bie në pranga

Postuar në 19 Tetor, 2017 13:49

Zhvillime intensive politike në kuadër të hetimeve për dosjen "Habilaj" dhe  implikimin e mundshëm të ish-ministrit të Brendshëm, Sajmir Tahiri. Prokuroria e Krimeve të Rënda përmes një njoftimi ka kërkuar arrestimin e deputetit socialist dhe kontrollin e banesës së ish-ministrit. Vetë Tahiri në deklaratën e dy ditëve më parë u shpreh i gatshëm të dorëzojë imunitetin dhe të hetohet nga Prokuroria në kuadër të dosjes "Habilaj"

 

Njoftimi i Prokurorisë

Basha: Tahiri ka fakte që implikojnë Ramën

Postuar në 19 Tetor, 2017 13:25

PS ka vendosur një status neutraliteti ndaj Tahirit, pas përgjimeve në dosjen Habilaj ku përmendet emri i ish-ministrit të Brendshëm. As mbrojtje dhe as distancim i qartë, qëndrim që hamendësihet se  është i kushtëzuar nga marrdhënia e Edi Ramës me ish-ministrin e tij, njëkohësisht edhe drejtues i Partisë Socialiste të Tiranës.

Çështje e drejtësisë shqiptare

Postuar në 18 Tetor, 2017 16:32

Sot ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj deklaroi se dosja e përgjimeve ku përmendet edhe emri i Sajmir Tahirit, është çështje e drejtësisë italiane dhe jo e policisë italiane.

Po ministri duket se ka të drejtë vetëm pjesërisht, pasi siç raporton sot Top-Channel, dosja e Katanias do të bashkohet në një të vetme me dosjet që ka në hetim prokuroria e Shqipërisë.

Përse gënjeu publikisht Edi Rama për shkarkimin e Tahirit? (Video)

Postuar në 18 Tetor, 2017 12:04

Çështja e Saimir Tahirit kërkon një rikthim në kohë, atëherë kur kryeministrit i kërkohej me ngulm shkarkimi i ministrit të Brendshëm nga opozita, e cila nuk harronte t'i rikujtonte zotit Rama faktin se kjo ishte dhe kërkesë e partnerëve ndërkombëtarë.

Në atë kohë kryeministri dha shpjegime që përjashtonin çdo prapavijë kriminale në shkarkimin e Tahirit, duke parashtruar një arsyetim që sipas tij lidhej me detyrat elektorale apo partiake të ministrit. Ja se çfarë ka deklaruar kryeministri Rama në 12 Mars për këtë çështje.

Çështja "Tahiri", një propozim për mbledhjen e Këshillit të Sigurisë Kombëtare

Postuar në 18 Tetor, 2017 11:04

Çështja e fundit që implikon ish-ministrin Sajmir Tahiri po kalohet  pa një reagim politik të nivelit të lartë nga Partia Socialiste. Një mbledhje e Grupit Parlamentar dhe një deklaratë e ministrit aktual, Xhafaj, për përgjegjësitë e sistemit të drejtësisë, nuk mund të justifikojnë ende një qëndrim zyrtar të PS-së dhe qeverisë. Pasi është e qartë se situata implikon përgjegjësi politike që nuk ndalen te një person, pasi ngrenë pikëpyetje për integritetin e qeverisjes së katër vitevë që lamë pas.

Tahiri sqaron pozicionin! (Video)

Postuar në 17 Tetor, 2017 17:13

I mbetur vetëm dhe nën dritën e raportimeve mediaike që implikojnë emrin e tij në aktivitetet kriminale të kushërinjve Habilaj, të cilëve në vitin 2013 u ka shitur makinën personale, për ish-ministrin Tahiri është çështje orësh marrja si i pandehur. Adriatik Llalla refuzoi ta presë, ndërsa kryeministri u distancua naivisht nga mbrojtja për ish-bashkëpunëtorin e tij. Siç e tha dhe në konferencën për shtyp, tani betejën do ta bëjë i vetëm në emër të zbardhjes të së vërtetës dhe borxhit që u detyrohet atyre që e besuan.

Shitet nga të gjithë

Postuar në 17 Tetor, 2017 15:49

Ndërkohë që media po merret gjerësisht me lajmin e trafikantëve të drogës të arrestuar e ku po del edhe emri i ish-ministrit të Brendshëm, Sajmir Tahiri, kryeministri Edi Rama, që duket se ka qenë në dijeni të kësaj goditjeje dhe po lan duart me ish-vartësin e tij, i ka dhënë të shtyrën e fundit. 
Përmes një postimi në rrjetet sociale, Edi Rama i ka kthyer shpinën ministrit që krijoi “policinë që duam”, duke kërkuar zbatim të ligjit: 

Dalin përgjimet e Habilajt, përmendet emri "Saimir"

Postuar në 17 Tetor, 2017 12:57

“30 mijë euro i duhet t’ia japë Saimirit”. Kjo deklarate eshte nje pjese nga pergjimet e bandes se droges kryesuar nga Moisi Habilaj, arrestuar të hënën ne Itali dhe qe theksohet edhe nga media italiane Meridioneës.it se eshte kusheri i ish-ministrit te Brendshem, Saimir Tahiri.

“Një lidhje farefisnie mund të thote shume, sidomos nëse e ke me një ish-ministër – i larguar nga detyra në mars – tepër i përfolur, pasi në vendin e tij akuzohet se mbron një klan trafikantësh droge”, nis shkrimin gazeta italiane.

Pages

Subscribe to RSS - tahiri