tahiri

Të tjera telashe për Sajmir Tahirin

Postuar në 03 Nëntor, 2017 20:41

Të tjera telashe për Sajmir Tahirin pas ndalimit të një 25 vjeçari në Elbasan, në makinën e të cilit u gjetën 2 patenta lundrimi të ish-ministrit të Brendshëm. Për dy patentat për mjete lundrimi të ish-ministrit të brendshëm Sajmit Tahiri, mësohet se 25 vjeçari me inicialet O.S. ka deklaruar se i kishte harruar në makinën miku i tij që ishte shofer i ish-minitrit të Brendshëm. Dy patentat mbajnë gjeneralitetet dhe fotot e Sajmir Tahirit, njëra prej të cilave e lëshuar më 26 korrik 2017.

Dosja “Tahiri”/Sekuestrohet libri i hyrje – daljeve në Ministrinë e Brendshme

Postuar në 01 Nëntor, 2017 11:40

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka sekuestruar këtë fundjavë librin e hyrje – daljeve në Ministrinë e Brendshme, një veprim hetimor që ndërmerret në kuadër të dosjes “Tahiri-Habilaj”. “Shqiptarja.com” raporton se prokurorët dyshojnë se ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri ka takuar Florian Habilajn pranë Ministrisë së Brendshme, nisur nga përmbajtja e përgjimeve në dosjen “Habilaj”, krijuar nga hetuesit italianë.

A duhet të jemi naivë si Sajmiri?

Postuar në 31 Tetor, 2017 01:03

Një intervistë e ish-ministrit të Brendshëm, Sajmir Tahiri në emisionin Top Story nuk zbuloi asgjë më shumë nga çështja e shumëpërfolur e deputetit socialist dhe lidhjeve të dyshuara me grupin e Habilajve. 

Kurioziteti nuk lidhej me të vërtetat e Sajmirit, i cili natyrisht është më i lehtësuar pas vetos së parlamenit për të mos e arrestuar, por me titullin e lajmëruar të emisionit "Në shtëpinë e Saimirit". 

Zaganit i mjafton një vërtetim nga Prokuroria e Katanias

Postuar në 29 Tetor, 2017 16:40

Partia Socialiste përjashtoi Saimir Tahirin nga radhët e saj duke shpallur përmes kryetarit Edi Rama se që këtej e tutje, “Tahiri është një deputet dhe qytetar i lirë në mbrojtjen e tij për të gjetur të vërtetën”. Duke synuar të artikulojë një qëndrim të paanshëm dhe jo ndikues në procesin hetimor që ka nisur për ish-ministrin e Brendshëm, PS-ja u shfaq me një qëndrim parimor. Por nuk kanë kaluar vetëm pak ditë dhe duket se partia është hedhur në veprim për të mbrojtur njeriun e vet.

Mister vendndodhja e “Audit”, Tahiri: "Mbylleni muhabetin"

Postuar në 27 Tetor, 2017 18:01

Prova më e fortë që implikon Sajmir Tahiri në aktivitetin kriminal të Habilajve është padyshim “Audi” i famshëm që ish-ministri u shiti kushërinjve të tij, duke mos e ndryshuar pronësinë.

Makina me targë AA003GB, me të cilën Habilajt dhe ministri kanë dalë kryesisht në Itali dhe Greqi rezulton të mos jetë më në qarkullim dhe prokurorët nuk dijnë ende asgjë për vendodhjen. Mjeti mësohet se është çregjistruar në Drejtorinë e Transportit Rrugor dhe është ritarguar por prokuroria nuk e disponon ende si provë.

Faleminderit Don!

Postuar në 26 Tetor, 2017 13:10

Pritej me shumë interes qëndrimi i faktorit amerikan mbi çështjen Tahiri dhe më në fund Shtetet e Bashkuara folën, madje 2 herë brenda 12 orëve.

I pari zëvendës-ndihmës sekretari amerikan i shtetit Hojt Brajan Ji, i cili tha se  SHBA mbështet plotësisht prokurorët dhe gjykatësit, të cilët ndjekin hetimet, dënimet, kudo që ato çojnë, në nivele të larta apo të mëposhtme të administratës.

Por paragrafi që konfondoi nga deklarata e Ji ishte ky:

Ambasada e SHBA: Nuk kemi gjë për të thënë për çështjen Tahiri!

Postuar në 25 Tetor, 2017 14:24

Situata e ndezur politike ku ndodhet vendi erdhi pas “fitilit” që ndezi jo pa të drejtë ambasadori amerikan Donald Lu mbi rendin politiko-kriminal që ka qeverisur dhe vazhdon të qeverisë Shqipërinë.

Ambasadori Lu foli për 20 familje dhe 4 klane kriminale, dhe një polici të paaftë për të arrestuar Kelment Balilin, ish-zyrtar i qeverisë Rama i kërkuar nga Interpoli si kreu i një organizate kriminale të trafikut ndërkombëtar të drogës.

Karton jeshil për Sajmirin, i kuq për pushtetin

Postuar në 25 Tetor, 2017 12:57

Ashtu siç pritej kuvendi miratoi me kartonat e maxhorancës raportin e përfaqësuesve të saj në Këshillin e Mandateve, që i hap rrugë hetimit në gjendje të lirë të ish-ministrit Sajmir Tahiri, duke rrëzuar raportin e anëtarëve të opozitës që ishte në favor të arrestimit të Tahirit, siç kishte kërkuar Prokuroria e Krimeve të Rënda.

4 fashikuj të rinj për Tahirin, Çuçi nxori sekretin hetimor

Postuar në 25 Tetor, 2017 09:31

Dosja e Prokurorisë së Katanias duket se është vetëm maja e ajsbergut për çështjen Tahiri. Ndonëse ish-ministri i Brendshëm publikoi një vërtetim të kësaj prokurorie se nuk ka qenë në ndjekje penale, 4 fashikuj të tjerë mbi këtë hetim raportohet të kenë ardhur nga Guardia Di Finanza.Gazetarja Klodiana Lala tha të martën në mbrëmje në emisionin “Opinion” se nga Italia kanë ardhur disa fashikuj voluminozë që provojnë fajësinë e ish ministrit të brendshëm Saimir Tahiri

Jo vetëm çështje bandash! (Video)

Postuar në 24 Tetor, 2017 14:03

Sajmir Tahiri doli sërish në një konferencë për të sqaruar edhe njëherë pozicionin e tij mbi kërkesën për arrestim nga Prokuroria. Ish-ministri i Brendshëm paraqiti një dokument të prokurorisë së Katanias, që sipas tij vërteton se ai nuk ka qenë nën hetim nga autoritetet italiane.

Sipas Tahirit, kjo është një provë e vogël e pastërtisë së tij  përballë akuzave që i quajti baltë politike të atyre që "duan të justifikojnë llumin e vjedhjeve e vrasjeve në 25 vjet të qëndrimit të tyre në politikë"

Pages

Subscribe to RSS - tahiri