tahiri

Një votë që po lexohet si revansh dhe Amnisti

Postuar në 27 Qershor, 2017 19:13

Vota dhe fitorja janë përgjegjësi e madhe. Me këtë shprehje kryeministri Edi Rama hapi siparin e mandatit të dytë të tij në qeveri duke i qëndruar besnik demagogjisë dhe manipulimit. 

Përgjimi i një përgjuesi!

Postuar në 22 Qershor, 2017 17:25

Ish-ministri i Brendshëm, Sajmir Tahiri është bërë protagonist i një debati në distancë me Ilir Metën, të cilin e akuzon per here te pare publikisht si autor te vendosjes se pergjuesit ne zyren e tij, nepermjet zevendesministrit te brendshem, Ilir Marko.

Gara në PS, Veliaj një hap përpara Tahirit

Postuar në 20 Qershor, 2017 10:33

Fushata elektorale po shkon drejt përfundimit dhe mbi të do të nxirren disa përfundime të përgjithshme. Asaj nuk i mungoi demagogjia dhe largimi nga përgjegjësitë; fushata ka qenë më tepër ping –pong akuzash dhe shumë pak vend i është lënë debatit për programet. Nga kjo perspektivë, pra ajo e angazhimit në sulme politike, duhet të heqim mënjanë kryebashkiakun e Tiranës, Erjon Veliaj.

LSI-ja si alibi elektorale e Rilindjes

Postuar në 17 Qershor, 2017 16:04

Fushata elektorale, protagonizmi dhe përfaqësimi i subjekteve në të është sa një shans që të jepet nga partia, pushteti, opozita, aq edhe një garë personale. Një garë që kërkon energji, angazhim, vitalitet, përshtatje, por edhe aftësi retorike, bindjeje, aftësi për t'u shprehur praktikisht për gjërat etj.. Të gjithë elementë që konstituojnë aspektin demagogjik, por edhe vendosin premisën e re për detyrimet e së nesërmes.

Pas suksesit të kanabizimit, Sajmir Tahiri deklaron se “ne nuk jemi njësoj”

Postuar në 12 Qershor, 2017 11:34

Dy ditë më parë në media u raportua se në vitin 2016 nga Shqipëria drejt Italisë u trafikuan 3475 më shumë drogë sesa në vitin 2015. Lajmi i referohej raportit të Antidrogës italiane, që akuzonte kështu hapur qeverinë shqiptare për masivizim të kultivimit të marijuanës. Përgjegjësia direkte për këtë që ndodh i shkon qeverisë, konkretisht Ministrisë së Brendshme, titullari i dikurshëm i të cilës, Sajmir Tahiri, sot bën fushatë me këtë thirrje:

Dy ish-ministra kërkohen si dëshmitarë në gjyqin e Shullazit

Postuar në 30 Maj, 2017 13:40

Dy ish-ministra të kabinetit Rama janë thirrur si dëshmitarë nga Prokuroria për Krimet e Rënda në procesin ndaj Emiljano Shullazit. Hetimet kanë të bëjnë me kërcënimin e pedagogëve Mynir Koni dhe Dhori Kule nga një grup personash gjatë fushatës së zgjedhjes së rektorit të Universitetit të Tiranës, në prill të vitit 2016.

Pazari është për ustallarët, jo për qytetarët

Postuar në 24 Maj, 2017 12:11

Fushata ka filluar dhe nga partia më e madhe që finalizoi me sukses katërvjeçarin duke bashkëqeverisur me Partinë Demokratike vijnë leksione që kanë të bëjnë me ndershmërinë dhe dobishmërinë e votës. Kuptohet në fushatë defiçiti i atyre që thuhen është i madh, po morali mesa duket që vjen nga pushteti në këto zgjedhje është "bëj çfarë them unë, po mos bëj si bëj unë". Ja çfarë u thotë ish-ministri i Brendshëm Tahiri qytetarëve në Kasharit:

Xhafa shfryn policinë e Sajmir Tahirit

Postuar në 08 Maj, 2017 22:57

Ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafa pranon për herë të parë publikisht se policia u gjet e papërgatitur për të parashikuar shpërndarjen e mbjelljes së kanabisit në gjithë vendin pas goditjes së Lazaratit. Sipas tij, kjo periudhë përkoi me rritjen e çmimit të kanabisit në Europë dhe hyrjen e një fare me cikël të shpejtje mbjelljeje dhe prodhimi që shkaktoi përhapjen e fenomenit në gjithë vendin.

Katandisja e pushtetit! Ministri që u angazhua të kapë Balilin shpërndan leje legalizimi

Postuar në 28 Prill, 2017 23:30

Rëndësia politike dhe mediatike e Sajmir Tahirit ra ndjeshëm pas shkarkimit të tij si ministër i Brendshëm, Ilir Beqja ka humbur fare, Bledi Çuçi nuk duket vërdallë, ndërsa  nga Blendi Klosi nuk ka asnjë lajm. Kryeministri na tha kur i shkarkoi se për shkak të suksesit që  këto katër figura kishin në qeveri i delegoi në terren për të njëjtin sukses edhe në fushatën elektorale. I vetmi  që ka ende një lloj vëmendje nga mediat është ish-ministri i Brendshëm, Sajmir Tahiri, i cili mban postin e kryetarit të Partisë Socialiste të Tiranës.

Administrata në shërbim të ministrave, Nikolla shembulli i radhës

Postuar në 22 Prill, 2017 11:37

Mbrojtje politike nga mësuesit ka kërkuar ministrja e Arsimit Lindita Nikolla nga akuzat që i bëhen për reformën në arsim dhe nepotizmin politik sistemin arsmimor. Në një takim të paralajmëruar si i një rëndësie madhore, Nikolla ka folur para arsimtarëve të Tiranës për sulmet që po i bëhen duke u kërkuar drejtëpërdrejtë të mos heshtin, por të mbrojnë të vërtetën e reformës në arsim.

Pages

Subscribe to RSS - tahiri