tahiri

Çështje e drejtësisë shqiptare

Postuar në 18 Tetor, 2017 16:32

Sot ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj deklaroi se dosja e përgjimeve ku përmendet edhe emri i Sajmir Tahirit, është çështje e drejtësisë italiane dhe jo e policisë italiane.

Po ministri duket se ka të drejtë vetëm pjesërisht, pasi siç raporton sot Top-Channel, dosja e Katanias do të bashkohet në një të vetme me dosjet që ka në hetim prokuroria e Shqipërisë.

Përse gënjeu publikisht Edi Rama për shkarkimin e Tahirit? (Video)

Postuar në 18 Tetor, 2017 12:04

Çështja e Saimir Tahirit kërkon një rikthim në kohë, atëherë kur kryeministrit i kërkohej me ngulm shkarkimi i ministrit të Brendshëm nga opozita, e cila nuk harronte t'i rikujtonte zotit Rama faktin se kjo ishte dhe kërkesë e partnerëve ndërkombëtarë.

Në atë kohë kryeministri dha shpjegime që përjashtonin çdo prapavijë kriminale në shkarkimin e Tahirit, duke parashtruar një arsyetim që sipas tij lidhej me detyrat elektorale apo partiake të ministrit. Ja se çfarë ka deklaruar kryeministri Rama në 12 Mars për këtë çështje.

Çështja "Tahiri", një propozim për mbledhjen e Këshillit të Sigurisë Kombëtare

Postuar në 18 Tetor, 2017 11:04

Çështja e fundit që implikon ish-ministrin Sajmir Tahiri po kalohet  pa një reagim politik të nivelit të lartë nga Partia Socialiste. Një mbledhje e Grupit Parlamentar dhe një deklaratë e ministrit aktual, Xhafaj, për përgjegjësitë e sistemit të drejtësisë, nuk mund të justifikojnë ende një qëndrim zyrtar të PS-së dhe qeverisë. Pasi është e qartë se situata implikon përgjegjësi politike që nuk ndalen te një person, pasi ngrenë pikëpyetje për integritetin e qeverisjes së katër vitevë që lamë pas.

Tahiri sqaron pozicionin! (Video)

Postuar në 17 Tetor, 2017 17:13

I mbetur vetëm dhe nën dritën e raportimeve mediaike që implikojnë emrin e tij në aktivitetet kriminale të kushërinjve Habilaj, të cilëve në vitin 2013 u ka shitur makinën personale, për ish-ministrin Tahiri është çështje orësh marrja si i pandehur. Adriatik Llalla refuzoi ta presë, ndërsa kryeministri u distancua naivisht nga mbrojtja për ish-bashkëpunëtorin e tij. Siç e tha dhe në konferencën për shtyp, tani betejën do ta bëjë i vetëm në emër të zbardhjes të së vërtetës dhe borxhit që u detyrohet atyre që e besuan.

Shitet nga të gjithë

Postuar në 17 Tetor, 2017 15:49

Ndërkohë që media po merret gjerësisht me lajmin e trafikantëve të drogës të arrestuar e ku po del edhe emri i ish-ministrit të Brendshëm, Sajmir Tahiri, kryeministri Edi Rama, që duket se ka qenë në dijeni të kësaj goditjeje dhe po lan duart me ish-vartësin e tij, i ka dhënë të shtyrën e fundit. 
Përmes një postimi në rrjetet sociale, Edi Rama i ka kthyer shpinën ministrit që krijoi “policinë që duam”, duke kërkuar zbatim të ligjit: 

Dalin përgjimet e Habilajt, përmendet emri "Saimir"

Postuar në 17 Tetor, 2017 12:57

“30 mijë euro i duhet t’ia japë Saimirit”. Kjo deklarate eshte nje pjese nga pergjimet e bandes se droges kryesuar nga Moisi Habilaj, arrestuar të hënën ne Itali dhe qe theksohet edhe nga media italiane Meridioneës.it se eshte kusheri i ish-ministrit te Brendshem, Saimir Tahiri.

“Një lidhje farefisnie mund të thote shume, sidomos nëse e ke me një ish-ministër – i larguar nga detyra në mars – tepër i përfolur, pasi në vendin e tij akuzohet se mbron një klan trafikantësh droge”, nis shkrimin gazeta italiane.

Arrestimi i Habilajt në Itali, Ramës i kërkohen sqarime për Audin e Tahirit

Postuar në 16 Tetor, 2017 17:30

Pas lajmit të bërë publik në mediat italiane për kapjen e Moisi Habilajt, i akuzuar si pjesë e një rrjeti ndërkombëtar të trafikut të drogës, kryetari i Partisë Demokratike i ka kërkuar Edi Ramës të japë sqarime për lidhjet e denonbcuara nga opozita të ish-ministrit Tahiri dhe vëllezërve Habilaj.

Kat'harsis publiçitar. Ministri i ri i Brendshëm, Xhafaj: Balilin nuk e kapëm vetë

Postuar në 19 Shtator, 2017 11:15

Një nga anët më të errëta të policisë shqiptare është padyshim moskapja e Kelment Balilit, për të cili kishte një urdhër ndërkombëtar arresti. Për mos arrestimin e ish-drejtorit të Transporteve të Sarandës policia dhe prokuroria ia hodhën fajin njëra-tjetrës, ndërsa ish-ministri i shumëdiskutueshëm Sajmir Tahiri mbante fjalime dhe jepte premtime se policia ishte afër kapjes, por iku pa lëvizur asgjë.  

Një votë që po lexohet si revansh dhe Amnisti

Postuar në 27 Qershor, 2017 19:13

Vota dhe fitorja janë përgjegjësi e madhe. Me këtë shprehje kryeministri Edi Rama hapi siparin e mandatit të dytë të tij në qeveri duke i qëndruar besnik demagogjisë dhe manipulimit. 

Përgjimi i një përgjuesi!

Postuar në 22 Qershor, 2017 17:25

Ish-ministri i Brendshëm, Sajmir Tahiri është bërë protagonist i një debati në distancë me Ilir Metën, të cilin e akuzon per here te pare publikisht si autor te vendosjes se pergjuesit ne zyren e tij, nepermjet zevendesministrit te brendshem, Ilir Marko.

Pages

Subscribe to RSS - tahiri