Shqiperia

Mjekët bullgarë emigrojnë në masë! Në Shqipëri mjekët pasurohen në masë

Postuar në 14 Dhjetor, 2015 18:20

“Deutsche Welle” publikon sot një shkrim me titull disi të pazakontë: “Bullgari: E ardhmja pa mjekë”, me autore Mariya Ilcheva. Shkrimi nis me një ilustrim që shpjegon mirë dukurinë: “Pediatria Snezha Teneva (në fotografi), do të duhej të kishte dalë në pension që para një viti. Por ajo vazhdon të punojë me turne në spitalin e Asenovgradit. "Jemi vetëm katër mjekë pediatër këtu. Po të mbeten vetëm tre, atëherë stacioni i fëmijëve duhet të mbyllet", thotë ajo. Për qytetin bullgar me rreth 60.000 banorë dhe vetëm me një spital kjo gjë do të kishte pasoja dramatike”.

"Ku qëndron problemi këtu?"

Postuar në 13 Dhjetor, 2015 18:51

Edi Rama është një politikan i standardit shqiptar, një njeri pa ideale, më saktë një njeri që idealet i ngatërron me qëllimet e veta, një njeri që ka qejf të sundojë e jo të qeverisë, një njeri që ndihet mirë me sejmenë që i krehin bishtin e bufonë që e argëtojnë, e jo me bashkëpunëtorë që kanë respekt për veten, një njeri që pushtetin e sheh si qëllim, e jo si mjet, një njeri që pushtetin e do të plotë, e do tani, e do ta ketë i vetëm, një njeri që i ka mbushur mendjen vetes se reformimi i një vendi si Shqipëria mund të improvizohet mbi bazën e ideve që i fanepsen në kokë kur zgjohet në m

TAP/Shqipëria, një “lojtare” e rëndësishme

Postuar në 13 Dhjetor, 2015 10:23

Flet Ian Bradshaw, drejtori menaxhues i gazsjellësit Trans Adriatic Pipeline (TAP)

Vetëm disa vite më parë (pavarësisht të gjitha përpjekjeve) ishte pothuajse e pamundur për Shqipërinë që të mendonte se do të bëhej pjesë e një projekti gjigant të këtij lloji, me një rëndësi kaq të madhe gjeopolitike dhe ekonomike. Nisur nga perspektiva juaj, si mund ta ndryshojë TAP-i pozicionin e Shqipërisë në rajon?

Renzi: Shqipëria e Serbia sa më shpejt në BE

Postuar në 10 Dhjetor, 2015 21:37

Italia kërkon anëtarësimin e shpejtë të Shqipërisë dhe Serbisë në Bashkimin Europian. Kryeministri italian, Mateo Renzi foli në Forumin për Mesdheun “Med 2015” që u zhvillua në Romë. Sipas tij, Europa gjatë këtyre viteve me qëllimin për tu zgjeruar në Lindje, humbi vemendjen ndaj Mesdheut. “Ekziston një temë e madhe që nuk ka të bëjë vetëm me Shqipërinë, por që arrin në Kosovë dhe Bosnjë dhe shumë shpesh është nënvlerësuar në debatin politik europian.

Çfarë mund të bëjë Shqipëria për kërcënimet që vijnë nga lindja? Rama: "Si anëtar të NATO-s, jemi të gatshëm të fitojmë “Luftën e Tretë Botërore”

Postuar në 10 Dhjetor, 2015 18:06

Shqipëria duhet të rrisë nivelin e gatishmërisë përballë kërcënimeve që vijnë nga lindja. Ky ka qenë mesazhi që ka përcjellë në Tiranë, shefi i Aleancës së NATO-s, Jens Stoltenberg, duke thënë në mënyrë të drejtëpërdrejtë se Shqipëria ka një rol kycc në stabilitetin e Ballkanit Perëndimor. “Siguria jonë po sfidohet në drejtime të ndryshme dhe NATO po i kundërpërgjigjet duke iu përshtatur një mjedisi të ri sigurie, po rrisim gatishmërinë e forcave tona. Kemi një forcë dyfish më të madhe të reagimit dhe kemi një prani ushtarake të rritur në pjesën lindore të Aleancës.

Moodys paralajmëron rreziqet të shtuara për Shqipërinë nga niveli i lartë i borxhit

Postuar në 10 Dhjetor, 2015 10:50

Agjencia e vlerësimit Moodys paralajmëron një dështim për të stabilizuar deficitin fiskal dhe nivelin e borxhit publik që sipas saj, do të dëmtojë perspektivën e qëndrueshme të vendit.

Analisti rus: Pas Ukrainës dhe Sirisë, radhën e ka Shqipëria

Postuar në 08 Dhjetor, 2015 11:11

Analisti rus, Viktor Veritof në artikullin me titull "Ukraina dhe Siria u hodh në erë, tani radhën e ka Shqipëria" botuar në revistën "politrussia. com" shkruan se Shqipëria është vendi i radhës ku do të kryqëzohen interesat e amerikanëve dhe turqve. Ai shkruan se "Ballkani ka qenë pjesë e Perandorisë Osmane të cilën kërkon ta ringjallë presidenti i sotëm i Turqisë, Erdogan. Sot ndikimi i Turqisë është shumë i fortë, sidomos në vendet me shumicë myslimane, si Bosnja dhe Shqipëria. Ajo po tregon një kujdes të veçantë për Shqipërinë që edhe pse një vend i vogël ka ambicje të mëdha.

Robert Hand: Ku e shoh problemin e vërtetë me Shqipërinë

Postuar në 06 Dhjetor, 2015 09:13

Në një intervistë për Zërin e Amerikës, Këshilltari politik i Komisionit të Helsinkit, Robert Hand i cili ishte një nga organizatorët e vizitës së parë të delegacionit të senatorëve amerikanë që vizituan Shqipërinë në vitin 1990 thotë se megjithë përparimin e shënuar, Shqipëria duhet të kishte ecur përpara me ritme më të shpejta.

Kina, Konferenca e Berlinit - vetëm fjalë për Shqipërinë

Postuar në 04 Dhjetor, 2015 20:06

Kina ka disa vite që kërkon të rrisë prezencën e vet ekonomike në Europën Qendrore dhe Lindore. Një rajon, pjesë të të cilit janë jashtë Bashkimit Europian, me mundësi shfrytëzimi tregu dhe investimeshe serioze. Në këtë kuadër hyn deri diku edhe Shqipërië, një vend me treg të vogël por që vuan për investime të huaja serioze. Kina nga ana e vet ka bërë të qartë se qasja e saj ekonomike kushtëzohet nga axhenda politike dhe kjo është institucionalizuar me Samitin 16+1, Kinë-Europë Qendrore dhe Lindore.

Pages

Subscribe to RSS - Shqiperia