Shqiperia

12 mijë dokumente mbi Shqipërinë

Postuar në 08 Mars, 2016 14:31

Rreth 12 mijë dokumente mbi Shqipërinë që ruheshin në arkivin qendror të Stambollit, tashmë janë në Arkivin Qendror të Shtetit. Gjatë vizitës së fundit që kreu i arkivave shqiptare, Gjet Ndoi, pati në Turqi, u bë e mundur marrja e mijëra dokumenteve me rëndësi historike kombëtare. “Qëllimi i vizitës ishte shkëmbimi i dokumenteve nga të dyja palët në formë elektronike. Gjatë bisedimeve me palën turke, që kryesohej nga Drejtori i Përgjithshëm i Arkivave të Turqisë z.

Kriza e refugjatëve si mundësi e Shqipërisë për raportet me Greqinë

Postuar në 08 Mars, 2016 10:18

Kryeministri Edi Rama deklaroi pak ditë më parë se Shqipëria nuk do të hapë kufijtë për refugjatët sirianë, pasi nuk ka delirin se e vetme mund të shpëtojë botën. Megjithatë, ajo çka nuk tha kryeministri janë bisedimet që po zhvillohen mes Tiranës dhe Athinës për strehimin e 10 mijë refugjatëve në Shqipëri.

Shqipëria me stabilitetin më të ulët ekonomik, pas Bosnjës

Postuar në 04 Mars, 2016 12:07

Business Monitor International, pjesë e grupit të njohur vlerësues Fitch, në studimin e fundit për vendet në zhvillim dhe Ballkanin, tregon se Për Shqipërinë, në terma afatshkurtër, stabiliteti ekonomik është 37.1, duke lënë pas vetëm Bosnje Hercegovinën që ka 34 pikë. Sa i përket termave afatgjatë, stabiliteti ekonomik i Shqipërisë merr 46.5 pikë nga 100, më mirë se Kosova dhe Bosnja. Me stabilitetin më të lartë në rajon parashikohet sipas indeksit Maqedonia.

Raporti i DASH, Shqipëria pikë kryesore prodhimi dhe tranziti e marijuanës

Postuar në 03 Mars, 2016 09:15

Sipas raportit të Departamentit amerikan të Shtetit për luftën kundër lëndëve narkotike, Shqipëria vazhdon të mbetet një vend kryesor burimi për prodhimin e marijuanës dhe një pikë tranziti për dërgesat e kokainës dhe heroinës me destinacion përfundimtar tregjet evropiane. Gjatë vitit 2015, thuhet në raport,  autoritetet shqiptare kryen një sërë arrestimesh dhe kapën një sasi të madh droge nga prodhuesit dhe rrjetet e trafikantëve që veprojnë në vend, duke vazhduar prirjen e vitit 2014.

Pakti Shqipëri-Greqi në dritën e shembujve ndërkombëtarë

Postuar në 01 Mars, 2016 02:07

Duhet theksuar se, ndërsa marrëveshja italo-shqiptare ka zbatuar parimin e baraslargësisë në mënyrë të rreptë, shteti grek në marrëveshjen ndërshtetërore me Italinë, përkundrazi ka zbatuar parimin e baraslargësisë së modifikuar, pra duke marrë në konsideratë rrethanat e veçanta që karakterizojnë situatën gjeografike apo historike mes dy shteteve.

TAP, premton ministri: "Punimet në terren nisin në mes të vitit 2016"

Postuar në 29 Shkurt, 2016 16:01

Është zhvilluar në Baku të Azerbajxhanit Këshilli i dytë Konsultativ për Korridorin Jugor të Gazit, në të cilin kanë marrë pjesë një sërë përfaqësuesish politikë nga Ballkani, Italia, ShBA dhe Banka për Rindërtim. Këshilli ka rëndësi edhe për ecurinë e një projekti që i intereson Shqipërisë, siç është gazsjellësi Transadriatik, apo edhe një degëzimi të tij si gazsjellësi adriatiko-jonian.

Mbyllja e kufijve të Shqipërisë shmang dyndjen e emigrantëve në Puglia

Postuar në 28 Shkurt, 2016 20:52

Greqia nuk duhet lënë vetëm, por një hapje e kufive të Shqipërisë do të shtonte rrezikun e një orientimi të fluksit të emigrantëve drejt brigjeve të Pulias. Sipas ministrit të jashtëm italian Anxhelino Alfano, iluzioni se Greqia mund ta përballojë e vetme krizën mund çojë drejt një rrënimi të sistemit. "Rreziku i hapjes së një rruge detare të kalimit të emigrantëve nga Shqipëria drejt Pulias është evident dhe duhet marrë paraysh. Mund të kthehet në një problem për gjithë Europën, ndaj duhet të punojmë bashkarisht.

Refugjatët/Shqipëria as i hap dhe as i mbyll kufijtë. “I qëndron besnike vlerave europiane”

Postuar në 28 Shkurt, 2016 13:53

Shqipëria ka deklaruar gjatë gjithë kohës se ajo do të marrë përgjegjësitë e veta në pritjen e refugjatëve. Por një deklaratë e kryeministrit Edi Rama, para disa ditësh, u duk se e përmbysi këtë gatishmëri. Në një intervistë televizive, ai u shpreh se situata ka ndryshuar dhe se pritja e refugjatëve, ose hapja e kufirit, do të kishte vlerë në kohën kur të gjitha vendet marrin përgjegjësi. Por sot ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati ka bërë një hap prapa: “Shqipëria as do t’i hapë dhe as do t’i mbyllë kufijtë për refugjatët.

Muxhahedinët e Iranit dhe “dora servile” e Shqipërisë për SHBA

Postuar në 24 Shkurt, 2016 01:08

“Sa herë që SHBA ka kërkuar që të mbyllë një punë të pistë diplomatike, prej vitesh një vend i panjohur ka ngritur besnikërisht dorën: Shqipëria”. Kështu niste artikulli i “Los Angeles Times”, i datës 10 nëntor 2013 kur në Shqipëri sapo kishte plasur lajmi se qeveria e kryeministrit Edi Rama, vetëm 3 muaj në pushtet, kishte pranuar të merrte armët kimike të Sirisë.

Pranimi i ish-të burgosurve ujgurë në Guantanamo dhe grupit disident të muxhahedinëve ishin dy punët pista të SHBA-së që “LA Times” rendiste në artikullin e saj.

Pages

Subscribe to RSS - Shqiperia