Shqiperia

870 të prekur nga HIV –AIDS në Shqipëri. OBSH sugjeron futjen e testit të shpejtë në paketën e shërbimit parësor

Postuar në 02 Dhjetor, 2015 16:05

Shqipëria renditet ndër vendet me prevalencën më të ulët të të prekurve nga virusi i HIV-AIDS. 870 të tillë, mes të cilëve 40 fëmijë. Ky është numri që identifikon Ministria e Shëndetësisë dhe që u ripublikuan në Ditën e Luftës kundër HIV-AIDS, në një aktivitet ku morën pjesë edhe përfaqësues të OKB-së. David Saunders, Përfaqësuesi i Përhershëm i Kombeve të Bashkuara a.i., dhe Përfaqësuesi i UN Ëomen kërkoi futjen e testit të shpejtë në paketën bazë të shërbimit parësor, “një mënyrë edhe për të për të mësuar lindjet e fëmijëve me Hiv”.

Shqipëria, në hartën e 90 vendeve që do japin informacione bankare për britanikët

Postuar në 01 Dhjetor, 2015 10:32

HM Revenue and Custom, autoriteti britanik i taksave ka hartuar një listë prej 90 shtetesh, të cilat brenda janarit të 2016 duhet të ndajnë informacionet bankare me to. Shqipëria gjendet në këtë listë…Kjo iniciativë, e shoqëruar me një fushatë, për të cilën prestigjiozja The Telegraph shkruan se po bëhet me qëllim për të “kapur” shkelësit në të gjithë vendet, nënkupton shkëmbimin e informacioneve bankarë nga këto shtete, vetëm për shtetasit britanikë.

Nëntor i ftohtë mes dehjes së turmave

Postuar në 28 Nëntor, 2015 16:36

Teksa dalldia e festimeve të njëqindvjetorit të pavarësisë i ka dehur të gjithë në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, Mal të zi e kudo ku ka shqiptarë, zëra të kthjellët dëgjohen më rrallë se kurrë, të mbytur nga kore brohoritjesh emocionale të një tifozerie masive që ka pushtuar çdo cep të hapësirës publike.

"Kemi marrëdhënie me probleme. Qeveritë shqiptare, paragjykim dhe retorikë antiruse”

Postuar në 27 Nëntor, 2015 20:41

Ambasadori i Rusisë në Tiranë, Aleksandër Karpushin, shprehet se murtaja e terrorizmit nuk njeh kufij dhe kërcënon gjithë botën e civilizuar. Duke folur për “Shekullin”, diplomati rus shpjegon arsyet e angazhimit ushtarak të Moskës në Siri, qëndrimin ndaj Asadit dhe kontaktet me vendet perëndimore.

Prej disa javësh, Rusia është angazhuar në mënyrë ushtarake në konfliktin sirian. Pse Moska mori një vendim të tillë?

Greqia nis patrullimet nga ajri në kufirin jugor me Shqipërinë. Diçka po ndodh shkruan Hellas Force (Foto)

Postuar në 27 Nëntor, 2015 14:31

Që prej datës 18 nëntor helikopterë të ushtrisë greke patrullojnë kufirin jugor me Shqipërinë në kuadër të masave të lajmëruara nga ministri i Mbrojtjes Panos Kamenos për të shtuar ndjenjën e sigurisë te banorët e zonës.

Shqipëria hap “shkollën e riedukimit” kundër ekstremizmit të dhunshëm

Postuar në 26 Nëntor, 2015 12:12

Shqipëria zyrtare ka pretendime të mëdha sa i përket rolit të vet në luftën kundër ekstremizmit të dhunshëm. Kjo bëhet e ditur nga ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati që është shfaqur në një intervistë për “Deutsche Welle”.

Refleskion/Shkëlqimi i Hirit

Postuar në 25 Nëntor, 2015 21:41

Nën ritmet e ‘pionerit dj', gjithë gjërat përreth ngriheshin dhe binin nën ritmin e dj-it shqiptar që po praktikonte zanatin e tij të preferuar, ndër të shumtët që disponon. Ai është dj, kamarier, banakier, barist, punonjës i shërbimit civil, shef shtëpie, baba, shok i mirë; ja pra ka nga këto persona që ngihen në mëngjes me ritme të forta aq sa edhe të vdekurin thonë e ngre nga varri. Pozitiviteti vjen si energji e jashtme dhe ndikon gjendjen shpirtërore pavarësisht kontekstit.

Shqipëria jashtë axhendës ballkanike të John Kerry-it. Biberaj: Tirana ka humbur rëndësinë strategjike për SHBA

Postuar në 25 Nëntor, 2015 12:21

Sekretari amerikan i Shtetit, Xhon Kerry do të nisë nga 1 dhjetori një tur vizitazh në Europë e Ballkan me ndalesën e parë në Bruksel Shefi i diplomacisë amerikane ka në axhendë takime të nivelit të lartë, në të cilat do të diskutojë mbi situatën në rajon e me gjerë.
Pas Brukselit, Kerry do të ndalet në 2 dhjetor në Kosovë e Serbi, në 3 dhjetor do të udhëtojë drejt Qipros, ndërsa një ditë më vonë do të takohet në Athinë me kryeministrin grek Aleksis Tsipras.

Kadare: Hapja e dosjeve, çelësi për korrigjimin moral të kombit shqiptar

Postuar në 24 Nëntor, 2015 23:22

Ismail Kadare intervistë për programin “Studio e  Hapur” të Eni Vasilit

Zoti Kadare është botuar së fundmi një libër që përmban denoncimet dhe raportimet që shkrimtarët i kanë bërë njëri- tjetrit në kohën e diktaturës. Libri titullohet në fakt “Kadare i denoncuar”  edhe pse permban dokumenta per nje pjesë të  mirë të shkrimtarëve të kohës, pasi ju rezultoni shkrimtari më i denoncuar nga ish- kolegët. Së pari çfarë mendoni për këtë botim dhe si ndjeheni ndaj këtyre raportimeve që lexoni tani?

Nga çadrat e Idomenit në Shqipëri, rruga alternative për emigrantët që braktisin Greqinë

Postuar në 23 Nëntor, 2015 11:48

Autoritetet greke vlerësojnë se disa prej emigrantëve të vendosur prej kohësh në kufirin greko-maqedon kanë vendosur të rikthehen në brendësi të Greqisë, ndërsa të tjerë po kërkojnë rrugëkalime të tjera, të pambrojtura, për të vazhduar aventurën e tyre.
Një tjetër mundësi është që pjesë e këtyre emigrantëve të drejtohen në territorin shqiptar, pavarësisht largësisë realtivisht të madhe, dhe të tentojnë që atje, kalimin e tyre për në Europë.

Pages

Subscribe to RSS - Shqiperia