reagimi

Supermazhoranca që nuk bën dot as dordolecin!

Postuar në 07 Shtator, 2015 16:58

Shkruan Erjon Braçe sot në Facebook: “Të të kërkojë llogari banda “Berisha”!!Do vinte një ditë kjo, tamam kjo: Keqbërësit më të mëdhenj në këtë vend të merrnin guximin dhe të kërkonin “llogari”. Shihini: Janë të gjithë ish-ministrat e kamur të Sali Berishës, me të në krye. Abuzuan me detyrën, vodhën, u pasuruan duke vjedhur, vranë për të vjedhur dhe vranë për të mbajtur pushtetin që ju jepte mundësi për të vjedhur. Sot janë të gjithë “mbi ligjin”, jo “nën ligjin”!! Gëzojnë e shfrytëzojnë çdo pasuri që krijuan duke vjedhur dhe nuk kanë mbi kurriz asnjë akuzë penale!!

Versioni zyrtar i Policisë: Armando Prenga u ndalua në kushtet e flagrancës. Tri akuza mbi deputetin. Reagon edhe politika

Postuar në 05 Shtator, 2015 14:33

Është zbardhur dinamika e ngjarjes së Laçit dhe arsyet e arrestomit të deputetit socialist, Armando Prenga. Përmes një njoftimi, Policia e Shtetit ka dhënë këtë version: “Në datë 04.09.2015, në orën 23:40, Salla operative e Komisariatit të Policisë Kurbin, mori njoftim për një konflikt të ndodhur në një lokal në Patok. Menjëherë Policia e Kurbinit ka shkuar në vendngjarje për të kryer veprimet. Në Komisariat është paraqitur shtetasi Gjok Cali, për të bërë kallzim se është goditur nga shtetasi Armando Prenga (deputet i Kuvendit të Shqipërisë).

Shënim: Policia, apo Pacipësia e Shtetit? “Zagani na dekonspiroi aksionet!”

Postuar në 03 Shtator, 2015 17:53

Policia e Shtetit ka dalë me një reagim për shtyp, jo lidhur me akuzat e rënda të ish shefit të antidrogës së Fierit, tashmë i shpallur në kërkim Zagani, por si përgjigje ndaj deklaratës së PD-së. Pasi rendit sukseset në luftën kundër hashashit, ja si e mbyll deklaratën policia e Shtetit:

A ja ka haberin taksave kryeministri Rama? Një sqarim për naftën nga një organizatë rinore

Postuar në 31 Gusht, 2015 21:04

Një sqarim-reagim-protestë e faqes Nisma#Thurje drejtuar kryeministrit Rama lidhur me çmimin e lartë të naftës në Shqipëri, krahasuar në shifra konkrete me çmimin në Maqedoni, është një tregues kuptimplotë se kreu i qeverisë nuk ja ka idenë se ç’ndodh dhe si funksionojnë taksat. Ose... beson se mund të japë çfarëdolloj përgjigje, pasi është audienca ajo që nuk ja ka idenë. Lexoni më poshtë reagimin:

 

“Z. kryeministër,

Z. Braçe, sikur të flisnit edhe për ndonjë gjë tjetër!

Postuar në 27 Gusht, 2015 12:33

Foli dje, foli edhe sot. Këtu nuk është fjala për të drejtën e fjalës, se atë e kemi vetë, por për vlerën e asaj që themi. Erjon Braçe, deputet dhe kryetar i Komisionit të Ekonomisë, ka dy ditë që “prononcohet” në Facebook për çështjen e Kishës së Dhërmiut, për akuzën e Greqisë se prishja e saj me rruspat e INUK-ut, natën, si dikur ndalimi i grupeve armiqësore, kujton aktet e ISIS. Dhe deputeti ka një kundërshembull: restaurimin e Kishës së Karavastasë.

Kisha e Shën Thanasit në Dhërmi rrafshohet në 2 të natës, reagon zëdhënësi Dhima: Akt vandal

Postuar në 26 Gusht, 2015 09:38

Kisha e Shën Thanasit është rrafshuar mbrëmë rreth orës 2 të natës. “Balkanweb” raporton se pas shumë debatesh dhe përplasjes mes shtetit dhe komunitetit ortodoks në Dhërmi, forcat e INUV kanë punuar gjatë natës për të prishur kishën. Ndërsa gjatë ditës së djeshme banorët u mblodhën para saj për të mos i lejuar inspektorët ndërtimorë të ndërhynin. Por pavarësisht kësaj, vendimi ishte marrë dhe mëngjesin e sotëm figuronin vetëm mbetjet e betonit. Sipas zëdhënësit të Kishës Ortodokse, Thoma Dhima prishja është bërë gjatë natës për të shmangur përplasjet. Ai e quan akt vandal të shtetit.

Do të nisë nga biznesi i madh. Por sërish pakkush beson...

Postuar në 21 Gusht, 2015 20:22

Kryeministri Edi Rama, ka postuar sot në profilin e vet në Facebook, një tabelë ku tregohet rritja e të ardhurave nga vendosja e kuponave fiskale në shitjen e karburantit. Duke “harruar” çmimin e karburantit, Rama, argumenton kështu, nisur nga biznesi i madh, nevojën dhe dobinë e aksionit të muajit shtator kundër informalitetit dhe evazionit.

"Rritja e pensioneve"? "Le ta marrë Edi Rama shtesën"

Postuar në 09 Gusht, 2015 08:03

Që prej 1 korrikut 2015, rreth 600 mijë pensionistë shqiptarë përfituan një rritje pensioni të cilin qeveria e përcaktoi si indeksim për çmimet. Por vendimi i qeverisë për të rritur pensionet me 1.4% nuk është mirëpritur nga pensionistët. Ata ankohen se shtesa prej 1. 400 lekë të vjetra për pensionet e ulëta dhe 3.400 për ato të larta nuk u zgjidh asgjë. Në një kronikë televizive të trasmetuar nga “Ora News”, pensionistët e cilësojnë si tallje rritjen e pensioneve nga qeveria.

Tatimi mbi të ardhurat personale, reagon Ministria e Financave

Postuar në 08 Gusht, 2015 06:07

“Ministria e Financave është e detyruar të hedh poshtë të gjitha spekulimet e bëra në lidhje me draft ligjin për të ardhurat tatimore. Varianti i shpërndarë për mendim është jo zyrtar, por në shenjën e vullnetit të bashkëpunimit të mirë me palët e interesuara për të fituar kohë pasi javën e parë të shtatorit ne duhet të vazhdojmë dialogimin me ekspertin e FMN. Në të gjithë draftin dhe jo vetëm në nenin 25, shifrat dhe disa nga konceptet e reja janë vendosur gjithmonë në kllapa dhe në germa korsive për të dalluar faktin që ato janë thjesht ilustrime.

Pages

Subscribe to RSS - reagimi