reagimi

Reagon Kisha Orthodhokse e Shqipërisë: Kryeministrin e kanë keqinformuar

Postuar në 16 Tetor, 2015 17:17

Kisha Orthodhokse Autoqefale ka reaguar sot ndaj disa deklaratave të kryeministrit Edi Rama në interpelancën e djeshme me Vangjel Dulen. KOASH hedh poshtë si të pavërteta pretendimet e kryeministrit se në dy vitet e fundit nuk është restauruar prej saj asnjë kishë.

Avokatja e Shtetit e bindur se ka shpëtuar Shqipërinë me qëndrimin e mbajtur në marrëveshjen me CEZ

Postuar në 15 Tetor, 2015 13:33

Një ditë pas kallëzimit penal nga Kontrolli i Lartë i Shtetit për shpërdorim detyre në përgatitjen e marrëveshjes së mirëkuptimit mes qeverisë shqiptare dhe CEZ ka reaguar edhe avokatja e shtetit Alma Hicka, e cila është një nga dy personat e akuzuar. Hicka po ashtu si ministri Gjiknuri flet për sulm politik, duke e mbështetur reagimin e saj në insinuata që vijnë prej Sali Berishës, por pa argumentuar ligjërisht ku çalon kallëzimi i KLSH.

“Një ligj që sjell falimentin e biznesit dhe korrupsionin e punonjësve të Tatimeve”

Postuar në 09 Tetor, 2015 15:52

Një ligj që rrezikon të falimentojë biznesin. Kështu e cilëson ligjin e ri për procedurat tatimore, Dhoma Amerikane e Tregëtisë, që përmes një deklarate ka përcjellë shqetësimin e biznesve e që përfaqësohen me këtë Dhomë. “Në të gjithë botën gjobat përcaktohen si një përqindje e caktuar mbi nivelin e xhiros apo totalit të taksave të paguara, që do të thotë se një biznes me xhiro vjetore 8 milion lekë nuk mund të gjobitet 10 milion lekë, sepse shkakton falimentin e menjëhershëm të biznesit.

Ambasada e ShBA: Nuk përfshihemi në hetimin për CEZ

Postuar në 25 Shtator, 2015 12:29

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, kërkoi hetim nga amerikanët për çështjen e CEZ-it, por një ditë më pas ambasada e ShBA në Tiranë e ka hedhur poshtë këtë mundësi. “Policia dhe prokurorët shqiptarë janë të vetmit përgjegjës për të drejtuar hetime në lidhje me çështje që ndikojnë popullin shqiptar dhe institucionet e tij”, tha për Top-Channel, zëdhënësi i kësaj ambasade Ryan Roberts. Ai ka shtuar se në çdo rast, ShBA, mbështesin institucionet ligjzbatuese në vend përmes zyrës së OPDAT.

Të pranohen apo jo refugjatët? Kisha thotë “po”, por nuk mungojnë edhe paralajmërimet për largim të besimtarëve

Postuar në 09 Shtator, 2015 12:52

Çfarë duhet të bëjë Europa me imigrantët e shumtë që po dynden në portat e saj? Përgjigja po vihet në raport me identitetin kristian të Europës, që sadoqë kundërshtohet, shfaqet në raste krizash. Mirëpo mesazhi i Papa Françesco se Kisha duhet të hapë dyert për refugjatët, po vë në lëvizje diçka. Në një bisedë me Deutsche Welle, kryetari i Konferencës së Ipeshkve Gjermanë, Kardinal Reinhard Marx, e rikonfirmon këtë, madje e sheh si kristiane ndihmën që duhet dhënë.

SHBA: Përshëndesim dorëheqjen e Arben Ndokës dhe arrestimin e Armando Prengës

Postuar në 08 Shtator, 2015 19:50

Ambasada e SHBA-së ka reaguar lidhur me zhvillimet e fundit në Parlamentin shqiptar. Përmes një reagimi, ambasada vlerëson daljen nga skena parlamentare të deputetëve, Arben Ndoka e Armando Prenga.

Supermazhoranca që nuk bën dot as dordolecin!

Postuar në 07 Shtator, 2015 16:58

Shkruan Erjon Braçe sot në Facebook: “Të të kërkojë llogari banda “Berisha”!!Do vinte një ditë kjo, tamam kjo: Keqbërësit më të mëdhenj në këtë vend të merrnin guximin dhe të kërkonin “llogari”. Shihini: Janë të gjithë ish-ministrat e kamur të Sali Berishës, me të në krye. Abuzuan me detyrën, vodhën, u pasuruan duke vjedhur, vranë për të vjedhur dhe vranë për të mbajtur pushtetin që ju jepte mundësi për të vjedhur. Sot janë të gjithë “mbi ligjin”, jo “nën ligjin”!! Gëzojnë e shfrytëzojnë çdo pasuri që krijuan duke vjedhur dhe nuk kanë mbi kurriz asnjë akuzë penale!!

Versioni zyrtar i Policisë: Armando Prenga u ndalua në kushtet e flagrancës. Tri akuza mbi deputetin. Reagon edhe politika

Postuar në 05 Shtator, 2015 14:33

Është zbardhur dinamika e ngjarjes së Laçit dhe arsyet e arrestomit të deputetit socialist, Armando Prenga. Përmes një njoftimi, Policia e Shtetit ka dhënë këtë version: “Në datë 04.09.2015, në orën 23:40, Salla operative e Komisariatit të Policisë Kurbin, mori njoftim për një konflikt të ndodhur në një lokal në Patok. Menjëherë Policia e Kurbinit ka shkuar në vendngjarje për të kryer veprimet. Në Komisariat është paraqitur shtetasi Gjok Cali, për të bërë kallzim se është goditur nga shtetasi Armando Prenga (deputet i Kuvendit të Shqipërisë).

Shënim: Policia, apo Pacipësia e Shtetit? “Zagani na dekonspiroi aksionet!”

Postuar në 03 Shtator, 2015 17:53

Policia e Shtetit ka dalë me një reagim për shtyp, jo lidhur me akuzat e rënda të ish shefit të antidrogës së Fierit, tashmë i shpallur në kërkim Zagani, por si përgjigje ndaj deklaratës së PD-së. Pasi rendit sukseset në luftën kundër hashashit, ja si e mbyll deklaratën policia e Shtetit:

A ja ka haberin taksave kryeministri Rama? Një sqarim për naftën nga një organizatë rinore

Postuar në 31 Gusht, 2015 21:04

Një sqarim-reagim-protestë e faqes Nisma#Thurje drejtuar kryeministrit Rama lidhur me çmimin e lartë të naftës në Shqipëri, krahasuar në shifra konkrete me çmimin në Maqedoni, është një tregues kuptimplotë se kreu i qeverisë nuk ja ka idenë se ç’ndodh dhe si funksionojnë taksat. Ose... beson se mund të japë çfarëdolloj përgjigje, pasi është audienca ajo që nuk ja ka idenë. Lexoni më poshtë reagimin:

 

“Z. kryeministër,

Pages

Subscribe to RSS - reagimi