Prokuroria

Tahiri, i pari që bie në pranga

Postuar në 19 Tetor, 2017 13:49

Zhvillime intensive politike në kuadër të hetimeve për dosjen "Habilaj" dhe  implikimin e mundshëm të ish-ministrit të Brendshëm, Sajmir Tahiri. Prokuroria e Krimeve të Rënda përmes një njoftimi ka kërkuar arrestimin e deputetit socialist dhe kontrollin e banesës së ish-ministrit. Vetë Tahiri në deklaratën e dy ditëve më parë u shpreh i gatshëm të dorëzojë imunitetin dhe të hetohet nga Prokuroria në kuadër të dosjes "Habilaj"

 

Njoftimi i Prokurorisë

Çështje e drejtësisë shqiptare

Postuar në 18 Tetor, 2017 16:32

Sot ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj deklaroi se dosja e përgjimeve ku përmendet edhe emri i Sajmir Tahirit, është çështje e drejtësisë italiane dhe jo e policisë italiane.

Po ministri duket se ka të drejtë vetëm pjesërisht, pasi siç raporton sot Top-Channel, dosja e Katanias do të bashkohet në një të vetme me dosjet që ka në hetim prokuroria e Shqipërisë.

Presion i fortë edhe ndaj Zaevit në Maqedoni

Postuar në 03 Tetor, 2017 13:41

Arrestime edhe në Maqedoni si kusht që qeveria e Zaevit të ketë rrugën e hapur për integrimet euro-atlantike. Ky duket të jetë mesazhi i SHBA për fqinjin tonë lindor.  Zv.ndihmës Sekretari i Departamentit Amerikan të Shtetit, Brian Hoyt Yee ka deklaruar në një intervistë për emisionin “360 gradë” në Tv Alsat në Maqedoni, se të gjitha çështjet e rrjedhura nga përgjimet e paautorizuara që u publikuan nga Zoran Zaev kur ishte në opozitë, duhet të trajtohen ligjërisht.

Privatizimi i bregdetit

Postuar në 04 Korrik, 2017 11:27

Prokuroria e Kavajës ka urdhëruar sekuestrimin e mbi 360 mijë metra katrorë truall në zonën bregdetare të Spillesë, e dyshuar si e përfituar në mënyrë të kundërligjshme. Në bazë të veprimeve hetimore të deritanishme të Prokurorisë së Kavajës, gjykata ka pranuar kërkesën për vendosjen e sekuestros mbi 4 parcela toke.

Prokuroria kërkon 9 vjet burg për Shpëtim Gjikën

Postuar në 29 Qershor, 2017 15:06

9 vjet burg. Kaq kërkon Prokuroria e Vlorës për ish-kryetarin e Bashkisë së këtij qyteti, Shpëtim Gjika, i rikthyer në Partinë Socialiste me ndjesi shumë pozitive për kryeministrin që e largoi.

Grupi Xibraka, kërkohet 13 vite burg për Ermal Hoxhën

Postuar në 20 Qershor, 2017 11:13

Prokuroria për Krime të Rënda kërkoi dënimin me 126 vite burgim për anëtarët e grupit të strukturuar kriminal që trafikonte lëndë narkotike, i njohur si grupi "Xibraka“. Në bazë të hetimeve rezultoi e provuar se të pandehurit kishin krijuar një grup të strukturuar kriminal për trafikimin e lëndëve narkotike, në kuadër të të cilit kishin importuar në territorin e Republikës së Shqipërisë një sasi lënde në përmbajtje të së cilës ka qenë e fshehur kokainë.

Sekuestrohen dokumentet e tenderit për rikonstruksionin e ish-hotel "Dajti"

Postuar në 15 Qershor, 2017 15:23

Prokuroria e Tiranës ka sekuestruar të gjithë dokumentacionin e nevojshëm për hetimin e tenderit të zhvilluar për rikonstruksionin e ish-hotel “Dajtit”, tender i kryer nga Banka e Shqipërisë. Hetimi është nisur pas një padie të shoqatës së ndërtuesve, ndërkohë që siç raporton Vizion Plus, prokuroria po heton edhe për akin e blerjes së ish-hotelit nga Banka në shumën e 30 milionë eurove.

Peza merret i pandehur

Postuar në 25 Maj, 2017 12:46

Deputeti socialist i Peqinit, Alfred Peza është marrë zyrtarisht i pandehur nga Prokuroria, e cila i ka komunikuar akuzat për “fshehje të ardhurash”, “pastrim parash” dhe ‘mos deklarim pasurie”. Ky i fundit eshte paraqitur sot në Prokurori me avokatin e tij Ardian Visha, i cili u shpreh optimist për fundin e procesit.

Prokuroria kërkon sekuestrimin e pasurisë së deputetit Alfred Peza

Postuar në 13 Prill, 2017 20:56

Prokuroria kërkon në gjykatë sekuestrimin e pasurisë së deputetit të PS Alfred Peza. Kërkesa është dorëzuar në gjykatën e krimeve të rënda nga njësia Task Forcë e këtij institucioni.Gjykata ende nuk ka vendosur në lidhje me kërkesën e prokurorisë, e cila sipas burimeve të organit të akuzës, shtrin efekt mbi shumën prej 1.1 miliard lekësh apo 1 milion dollarë që shtetasja Mirela Ndini, bashkëshortja e deputetit, ka përdorur për blerjen e një përqindje të aksioneve në një biznes privat, shkruan Panorama.

Zbardhet vendimi i Prokurorisë: Deti "u shit" pa dashje

Postuar në 04 Prill, 2017 19:34

Zbardhet vendimi i Prokurorisë së Tiranës që pushoi çështjen ndaj grupit negociator të Ministrisë së Jashtme të akuzuar për tradhëti komëtare për marrëveshjen e detit me Greqinë. Sipas saj bisedimet e anëtarëve të grupit të punës janë bërë në neglizhencë të palës shqiptare për marrjen e masave parapërgatitore për marrëveshjen e delimitimit. Sipas prokurorisë kjo neglizhencë e grupit të punës ka sjellë dhe shkeljet e rënda të konstatuara më pas nga Gjykata Kushtetuese.

Pages

Subscribe to RSS - Prokuroria