Prokuroria

A po i vjen ora Qazim Sejdinit?

Postuar në 04 Nëntor, 2017 16:48

I përfolur si mbrojtës politik i elementëve kriminalë në Elbasan, Qazim Sejdinit duket sikur po i ngushtohet laku ose gjithçka bëhet për t'u liruar disi laku nga implikimi i ri i Sajmir Tahirit. Vizion Plus raporton se Prokuroria ka nisur një superhetim për pastrim parash ndaj familjeve kryesore të Elbasanit, ndër të cilat përfshihen edhe afërm të kryebashkiakut Sejdini. Bëhet fjalë për familje e persona që janë pronare të bizneseve të ndryshme me miliona euro xhiro e fitime.

Deklaratë e fortë e Prokurorisë kundër Ramës

Postuar në 23 Tetor, 2017 10:58

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka reaguar ndaj deklaratave të kryeministrit Rama, duke thënë se me vlerësimin që i bëri provave ai mori rolin e gjykatës, një atribut që nuk i takon as me Kushtetutë dhe as me ligj.

Më tej në deklaratë thuhet se deklaratat politike nuk e kanë intimiduar dhe nuk mund ta intimidojnë aktivitetin e saj hetimor dhe Prokuroria për Krime të Rënda e kishte të qartë  që në fillimet e këtij hetimi se  do të përballej me goditje frontale politike, për shkak se person nën hetim është ish-ministri i Brendshëm dhe aktualisht deputet i Parlamentit të Shqipërisë.

Gjykatës me mandat politik, por s’japin prova as për komplotin

Postuar në 23 Tetor, 2017 10:35

Kreyeministri Edi Rama i kërkoi grupit parlamentar të jetë unanim në votimin për mosarrestimin e ish-ministrit të Brendshëm, Sajmir Tahiri. I pafajshëm apo jo? “Këtë nuk mund ta them”- deklaroi kryeministri “Është Gjykata që e vendos”.

Nga ana tjetër Rama sulmoi ashpër prokurorinë për mungesë provash, arbitraritet dhe amatorizmën në këtë çështje. Kreu i qeverisë foli për linçim politik që po i bëhet një prej bashkëpunëtorëve më të ngushtë në luftën kundër krimit.

Tahiri, i pari që bie në pranga

Postuar në 19 Tetor, 2017 13:49

Zhvillime intensive politike në kuadër të hetimeve për dosjen "Habilaj" dhe  implikimin e mundshëm të ish-ministrit të Brendshëm, Sajmir Tahiri. Prokuroria e Krimeve të Rënda përmes një njoftimi ka kërkuar arrestimin e deputetit socialist dhe kontrollin e banesës së ish-ministrit. Vetë Tahiri në deklaratën e dy ditëve më parë u shpreh i gatshëm të dorëzojë imunitetin dhe të hetohet nga Prokuroria në kuadër të dosjes "Habilaj"

 

Njoftimi i Prokurorisë

Çështje e drejtësisë shqiptare

Postuar në 18 Tetor, 2017 16:32

Sot ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj deklaroi se dosja e përgjimeve ku përmendet edhe emri i Sajmir Tahirit, është çështje e drejtësisë italiane dhe jo e policisë italiane.

Po ministri duket se ka të drejtë vetëm pjesërisht, pasi siç raporton sot Top-Channel, dosja e Katanias do të bashkohet në një të vetme me dosjet që ka në hetim prokuroria e Shqipërisë.

Presion i fortë edhe ndaj Zaevit në Maqedoni

Postuar në 03 Tetor, 2017 13:41

Arrestime edhe në Maqedoni si kusht që qeveria e Zaevit të ketë rrugën e hapur për integrimet euro-atlantike. Ky duket të jetë mesazhi i SHBA për fqinjin tonë lindor.  Zv.ndihmës Sekretari i Departamentit Amerikan të Shtetit, Brian Hoyt Yee ka deklaruar në një intervistë për emisionin “360 gradë” në Tv Alsat në Maqedoni, se të gjitha çështjet e rrjedhura nga përgjimet e paautorizuara që u publikuan nga Zoran Zaev kur ishte në opozitë, duhet të trajtohen ligjërisht.

Privatizimi i bregdetit

Postuar në 04 Korrik, 2017 11:27

Prokuroria e Kavajës ka urdhëruar sekuestrimin e mbi 360 mijë metra katrorë truall në zonën bregdetare të Spillesë, e dyshuar si e përfituar në mënyrë të kundërligjshme. Në bazë të veprimeve hetimore të deritanishme të Prokurorisë së Kavajës, gjykata ka pranuar kërkesën për vendosjen e sekuestros mbi 4 parcela toke.

Prokuroria kërkon 9 vjet burg për Shpëtim Gjikën

Postuar në 29 Qershor, 2017 15:06

9 vjet burg. Kaq kërkon Prokuroria e Vlorës për ish-kryetarin e Bashkisë së këtij qyteti, Shpëtim Gjika, i rikthyer në Partinë Socialiste me ndjesi shumë pozitive për kryeministrin që e largoi.

Grupi Xibraka, kërkohet 13 vite burg për Ermal Hoxhën

Postuar në 20 Qershor, 2017 11:13

Prokuroria për Krime të Rënda kërkoi dënimin me 126 vite burgim për anëtarët e grupit të strukturuar kriminal që trafikonte lëndë narkotike, i njohur si grupi "Xibraka“. Në bazë të hetimeve rezultoi e provuar se të pandehurit kishin krijuar një grup të strukturuar kriminal për trafikimin e lëndëve narkotike, në kuadër të të cilit kishin importuar në territorin e Republikës së Shqipërisë një sasi lënde në përmbajtje të së cilës ka qenë e fshehur kokainë.

Sekuestrohen dokumentet e tenderit për rikonstruksionin e ish-hotel "Dajti"

Postuar në 15 Qershor, 2017 15:23

Prokuroria e Tiranës ka sekuestruar të gjithë dokumentacionin e nevojshëm për hetimin e tenderit të zhvilluar për rikonstruksionin e ish-hotel “Dajtit”, tender i kryer nga Banka e Shqipërisë. Hetimi është nisur pas një padie të shoqatës së ndërtuesve, ndërkohë që siç raporton Vizion Plus, prokuroria po heton edhe për akin e blerjes së ish-hotelit nga Banka në shumën e 30 milionë eurove.

Pages

Subscribe to RSS - Prokuroria