Prokuroria

KQZ vë në dyshim verifikimet e Prokurorisë për Rroshin, Tahirin e Selamin

Postuar në 27 Dhjetor, 2016 14:07

Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve u vu këtë të mërkurë përballë fakteve të Prokurorisë për kryebashkiakun e Kavajës, Elvis Rroshi, dhe deputetët Shkëlqim Selami dhe Dashamir Tahiri, të cilët organi i akuzës i ka klasifikuar si subjekte të ligjit të dekriminalizimit, pasi janë ndaluar apo dënuar nga gjykatat e huaja për vepra të ndryshme penale.

Këta të fundit nuk i kanë pasqyruar dënimet në fomularin e dekriminalizimit, çka detyroi Komisionin Qëndror të Zgjedhjeve të kërkojë verifikimin e Prokurorisë.

Mbyllja e “Dosjes” Veliaj, PD kërkon ndërhyrjen e Llallës

Postuar në 26 Dhjetor, 2016 13:30

Partia Demokratike i kërkoi prokurorit të Përgjithshëm të ndërhyjë për të mos lejuar mbylljen e dosjeve hetimore për kryebashkiakun e Tiranës, Erion Veliaj, i cili është kallëzuar për tre çështje.

Deputeti i LSI-së: Sulmi ndaj meje me prapavijë politike

Postuar në 21 Dhjetor, 2016 18:12

Deputeti i LSI-së, Shkëlqim Selami ka reaguar përmes një prononcimi për mediat lidhur me akuzat e Prokurorisë për fshehje të të dhënave në formularin e dekriminalizimit.I pyetur nëse ky sulm ka prapavije politike, Selami tha: “Nuk diskutohet që ka prapavijë politike, e fortë biles. Njerëzit që nuk duan që ky vend të eci dhe hajde të heqim vëmendjen nga problemet reale dhe hajt të godasim njerëzit e ndershëm”.  

Një tjetër provë se Ardit Gjoklaj u vra brenda në landfillin e Sharrës

Postuar në 12 Dhjetor, 2016 09:36

Përkundër pretendimeve të punonjësve të firmës kontraktore nga Bashkia e Tiranës në landfillin e Sharrës se 17 vjeçari Ardi Gjoklaj nuk ishte parë në landfill natën e 7 gushtit prokuroria e Tiranës siguron edhe një provë tjetër të rëndësishme që hedh poshtë variantin e punonjësve të landfillit.

Edhe VOA investohet në pastrimin e drejtësisë, materialin e Prokurorisë e promovon si gazetari investigative të BIRN (Video)

Postuar në 07 Dhjetor, 2016 11:03

Investimi shumëplanësh i amerikanëve për reformën në drejtësi duket se ka hyrë në një fazë të dytë, atë të mediatizimit të rasteve të korrupsionit në gjyqësor, përmes seksioneve të shpallura si gazetari investigative, në rastin konkret rrjeti BIRN. Materiali që ka parë dritën e publikimit është një përgjim ndaj gjyqtarit të Sarandës, Rasim Doda i arrestuar për rryshfet.

Gjykata bllokon hetimin e Prokurorisë për dosjet e pasurisë të Koço Kokëdhimës, Valentina Leskajt e Rakip Sulit nga ILDKPKI

Postuar në 17 Nëntor, 2016 09:17

Gjykata e Tiranës u ka dhënë dje një goditje të fortë hetimeve të nisura nga Prokuroria e Tiranës ndaj Inspektoriatit të Lartë të Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurisë. Në gjashtë vendime radhazi Gjykata ka pranuar kërkesën e ILDKPKI për “heqje të masës së sekuestros” ndaj dokumenteve që Prokuroria kishte bllokuar pas nisjes së hetimeve ndaj ILDKPKI.

 Në të dhënat e bëra publike prej Gjykatës së kryeqytetit, theksohet se palë paditëse apo kërkuese në vendimin e dhënë ka qenë Inspektoriati i Lartë i Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive dhe Konfliktit të Interesave në Tiranë.

Prokuroria akuzohet se nuk zhvilloi hetime për ministrin Damian Gjiknuri. KLSH: Marrëveshja me CEZ u negociua pa letra

Postuar në 26 Tetor, 2016 22:38

Pak ditë më parë Gjykata e Lartë vendosi të mos rihapë hetimet për mërraveshjen e mirëkuptimit mes qeverisë shqiptare dhe kompanisë çeke Cez, bazuar në padinë e Kontrollit të Lartë të Shtetit . KLSH paditi ministrin Damian Gjiknuri dhe avokaten e Shtetit, Alma  Hicka për dëm 479 milionë € shkaktuar shtetit pavarësisht se Prokuroria pushoi hetimet me argumentimin se nuk ka shpërdorim të detyrës.

Prokuroria kërkon dënimin e fadromistit, zhvesh Bashkinë nga përgjegjësitë për vdekjen e Myrvete Dukës

Postuar në 26 Tetor, 2016 10:46

Prokuroria e Tiranes ka kërkuar dënimin me 7 vjet burg per Kasem Koçin, fadromisti që një vit më parë shypi në Sharrë një grua teksa ishte duke mbledhur plehra. Kërkesa është bërë në seancën e sotme, ku prokuroria e akuzon atë për “shkelje te rregullave te sigurise dhe mbrojtjes ne pune”.
Ngjarja ka ndodhur në landfillin e Sharrës, më 25 nëntor 2015. Fadromisti ka pranuar gjykim të shkurtuar dhe për këtë përfiton uljen e një të tretës së gjykimit.

KLSH kërkon nga Gjykata e Lartë rihapjen e hetimeve për marrëveshjen e qeverisë me CEZ: “Prokuroria të pyesë Damian Gjiknurin”

Postuar në 17 Tetor, 2016 16:17

Kontrolli i Lartë i Shtetit ka vendosur të shtyjë më shumë për rihapjen e hetimeve për marrëveshjen e mirëkuptimit mes qeverisë shqiptare dhe CEZ. KLSH-ja ka kërkuar nga Gjykata e Lartë që të urdhërojë rihapjen e hetimeve për mënyrën sesi u mbërrit në marrëveshje, kjo nisur nga fakti se “Prokuroria e Përgjithshme i ka pushuar hetimet në muajin qershor”.

Sipas juristëve të KLSH-së, “prokuroria nuk ka hetuar siç duhet kallëzimin në fjalë”, hetimet sipas tyre ishin “të dëmtuara dhe të paplota, përsa kohë nuk ishte administruar edhe dokumentacioni shtesë”.

Veliaj leh sepse Prokuroria fle

Postuar në 11 Tetor, 2016 13:01

Ka tri ditë që në disa media po qarkullon një lajm sipas të cilit një emision investigativ në “Vizion Plus” nuk është lejuar të transmetohet pasi aty hulumtoheshin gjëra të pakëndshme për kryetarin e Bashkisë së Tiranës, Erjon Veliaj. Emisioni merrej me landfillin e Sharrës, aty ku duart e Erjon Veliajt kanë lënë disa gjurmë që janë identifikuar tërthorazi edhe mbi dy kufoma. Gjurmë të papërgjegjshmërisë, të shkeljeve ligjore, gjurmë interesash, të kamufluara pas shpalljes së projekteve rilindëse.

Pages

Subscribe to RSS - Prokuroria