Prokuroria

Prokuroria akuzohet se nuk zhvilloi hetime për ministrin Damian Gjiknuri. KLSH: Marrëveshja me CEZ u negociua pa letra

Postuar në 26 Tetor, 2016 22:38

Pak ditë më parë Gjykata e Lartë vendosi të mos rihapë hetimet për mërraveshjen e mirëkuptimit mes qeverisë shqiptare dhe kompanisë çeke Cez, bazuar në padinë e Kontrollit të Lartë të Shtetit . KLSH paditi ministrin Damian Gjiknuri dhe avokaten e Shtetit, Alma  Hicka për dëm 479 milionë € shkaktuar shtetit pavarësisht se Prokuroria pushoi hetimet me argumentimin se nuk ka shpërdorim të detyrës.

Prokuroria kërkon dënimin e fadromistit, zhvesh Bashkinë nga përgjegjësitë për vdekjen e Myrvete Dukës

Postuar në 26 Tetor, 2016 10:46

Prokuroria e Tiranes ka kërkuar dënimin me 7 vjet burg per Kasem Koçin, fadromisti që një vit më parë shypi në Sharrë një grua teksa ishte duke mbledhur plehra. Kërkesa është bërë në seancën e sotme, ku prokuroria e akuzon atë për “shkelje te rregullave te sigurise dhe mbrojtjes ne pune”.
Ngjarja ka ndodhur në landfillin e Sharrës, më 25 nëntor 2015. Fadromisti ka pranuar gjykim të shkurtuar dhe për këtë përfiton uljen e një të tretës së gjykimit.

KLSH kërkon nga Gjykata e Lartë rihapjen e hetimeve për marrëveshjen e qeverisë me CEZ: “Prokuroria të pyesë Damian Gjiknurin”

Postuar në 17 Tetor, 2016 16:17

Kontrolli i Lartë i Shtetit ka vendosur të shtyjë më shumë për rihapjen e hetimeve për marrëveshjen e mirëkuptimit mes qeverisë shqiptare dhe CEZ. KLSH-ja ka kërkuar nga Gjykata e Lartë që të urdhërojë rihapjen e hetimeve për mënyrën sesi u mbërrit në marrëveshje, kjo nisur nga fakti se “Prokuroria e Përgjithshme i ka pushuar hetimet në muajin qershor”.

Sipas juristëve të KLSH-së, “prokuroria nuk ka hetuar siç duhet kallëzimin në fjalë”, hetimet sipas tyre ishin “të dëmtuara dhe të paplota, përsa kohë nuk ishte administruar edhe dokumentacioni shtesë”.

Veliaj leh sepse Prokuroria fle

Postuar në 11 Tetor, 2016 13:01

Ka tri ditë që në disa media po qarkullon një lajm sipas të cilit një emision investigativ në “Vizion Plus” nuk është lejuar të transmetohet pasi aty hulumtoheshin gjëra të pakëndshme për kryetarin e Bashkisë së Tiranës, Erjon Veliaj. Emisioni merrej me landfillin e Sharrës, aty ku duart e Erjon Veliajt kanë lënë disa gjurmë që janë identifikuar tërthorazi edhe mbi dy kufoma. Gjurmë të papërgjegjshmërisë, të shkeljeve ligjore, gjurmë interesash, të kamufluara pas shpalljes së projekteve rilindëse.

"Pameca" bëhet palë me policinë në përplasjen me Prokurorinë

Postuar në 10 Tetor, 2016 17:56

Situata e mbjelljes së kanabisit në vend nxori më shumë në pah përplasjen mes prokurorisë dhe policisë, burimi i së cilës duket se shkon më lart se titullarët apo drejtuesit e dy institucioneve. Megjithatë presupozohet që policia të jetë e pavarur nga politika ndaj dhe asistohet në këtë proces nga "Pameca", një mision i BE për institucionet ligjzbatuese.

Lufta e Prokurorisë me Policinë, oficeri i Tahirit pronar i dy parcelave me kanabis

Postuar në 07 Tetor, 2016 12:18

Hetimi për pajisjen përgjuese Imsi Catcher, arrestimi i Emiljano Shullazit duket se kanë nxitur një përplasje mes policisë dhe prokurorisë që tani është shtrirë edhe në terren ku prokurorët kanë zbarkuar për të hetuar mbi situatën e mbjelljes me kanabis, pas dyshimeve se parcela të raportuara si të asgjesuara figurojnë të mbjella ma bimë narkotike.

Regjistrohet procedimi penal për shkeljet në landfillin e Sharrës, hetime për kompaninë e bashkisë “Eco Tirana”

Postuar në 27 Shtator, 2016 18:29

Tre javë pasi këshilltarë të opozitës kallzuan kryetarin e Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj për atë çfarë ka ndodhur në landfillin e Sharrës, Prokuroria ka regjistruar kallzimin penal për këtë çështje. Aktualisht procedimi nuk është regjistruar me emër konkret dhe hetimet po kryhen nga i njëjti prokuror që ka në dorë dosjen e vdekjes së 17 –vjecarit Ardit Gjoklaj.

Nga bashkia është kërkuar e gjithë procedura e ndjekur për mënyrën se si menaxhohet landfilli i Sharrës nga firma që ka fituar tenderin per ndarjen e mbetjeve te riciklueshme.

Nxjerrja e kartëmonedhave nga tregu, Prokuroria nis hetimin ndaj Bankës së Shqipërisë

Postuar në 02 Shtator, 2016 18:02

Raporti i Kontrollit të Lartë të Shtetit për nxjerrjen e kartëmonedhave nga tregu do të jetë bazë për hetim penal nga Prokuroria e Përgjithshme. “Vizion Plus” raporton sot se Prokuroria ka marrë një kallëzim nga KLSH dhe pritet që të marrë në pyetje drejtuesit e Bankës së Shqipërisë në vitet 2010-2014.

Shahu i dytë për Kushtetutën e re. Kësaj radhe nga Prokuroria

Postuar në 01 Shtator, 2016 15:53

Prokuroria e Përgjithshme ka shpërndarë sot një deklaratë përmes së cilës konstaton disa mangësi dhe probleme që rrjedhin nga Kushtetuta e re, siç është p.sh pamundësia për hetimin e zyrtarëve të lartë që i kalon Prokurorisë së Posaçme, por që do te kërkojë kohë të ngrihet. Më poshtë deklarata e plotë:

"Më poshtë deklarata e plotë e shpërndarë për mediat nga Prokuroria e Përgjithshme.

Një vdekje në Sharrë, biznesi i mbetjeve, një kryetar Bashkie, Ilir Meta filozof dhe një hetim që nuk ecën

Postuar në 27 Gusht, 2016 20:43

Para disa javësh mediat raportuan për vdekjen e një fëmije në landfillin e Sharrës.

Firma që operonte u akuzua se kishte lidhje politike dhe ishte zgjedhje e kryetarit të Bashkisë Erjon Veliaj.

Mediat zbuluan se Ardit Gjoklaj ishte i pasiguruar në punën që bënte

Landfilli Sharrës ka qenë nën monitorim dhe mbikëyqrje të Bashkisë, kryetari i së cilës është pronocuar disa herë.

Mediat raportojnë për një skemë të plotë ekonomike që funksionon në të zezë, një lloj Gërdeci i mbetjeve urbane. Raportohet edhe për një të vdekur tjetër.

Pages

Subscribe to RSS - Prokuroria