OBSH

Ndërron sërish OBSh, rregulla të reja për simptomatikët. Nuk duhen më dy tamponë

Postuar në 20 Qershor, 2020 21:46

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka ndryshuar sërish udhëzimet e veta për pacientët e prekur nga koronavirusi. Sipas kësaj organizate nuk ka më nevojë për dy tamponë negativë në mënyrë që dikush të konsiderohet i shëruar dhe të dalë nga izolimi. Për OBSh-në tashmë mjaftojnë tri ditë pa simptoma. Konkretisht izolimi përfundon sipas këtyre kritereve:

Për pacientët simtomatikë 10 ditë izolim dhe të paktën edhe tri ditë shtesë pa simtoma përfshirë këtu që nuk duhet të kenë temperaturë dhe simptoma respiratore.

OBSh-ja është një han që duhet ribërë nga e para

Postuar në 10 Qershor, 2020 23:41

Deklarata e Organizatës Botërore të Shëndetësisë se asimptomatikët nuk infektojnë ka tërhequr kritika të mëdha. Drejtori i departamentit të mjeksisë molekulare dhe virologjisë në Universitetin e Padovës, Andrea Crisanti ka deklaruar se asimptomatikët janë të rrezikshëm dhe se në të gjitha sëmundjet infektive luajnë një rol kyç në bilogjinë e agjentëve pëtogjenë. 

Ndryshon sërish rekomandimet. Epidemia vë në diskutim besueshmërinë e OBSh-së

Postuar në 09 Qershor, 2020 00:20

Kanë kaluar tashmë rreth 7 muaj që nga fillimi i epidemisë së koronavirusit, por shkenca dhe institucionet ndërkombëtare nuk kanë ende nuk përgjigje zyrtare përfundimtare rreth një protokolli të sëmundjes dhe trajtimit të saj. 

Pandemia/Prapaskenat e një marrëdhënieje të vështirë mes OBSh-së dhe Kinës

Postuar në 02 Qershor, 2020 23:36

Një investigim i Associated Press hedh dritë mbi atë që ka ndodhur gjatë muajit janar kur bota u vendos para faktit dramatik të shpërthimit epidemik të koronavirusit. 

Sipas materialeve të disponuara nga media në fjalë, Kina ka vonuar transmetimin e të dhënave për genomin e virusit me një javë dhe më shumë se kaq të dhënat klinike të poseduara prej saj për shkak se ishte vendi i parë që u prek nga epidemia. 

BE: ShBA të rikonsiderojë vendimin për mosfinancimin e OBSh-së

Postuar në 31 Maj, 2020 02:08

Bashkimi Europian i ka kërkuar zyrtarisht Shteteve të Bashkuara te Amerikës që të rikonsiderojë vendimin e vet për të ndërprerë marrëdhnëiet me Orga izatën Botërore te Shëndetësisë. 
Dy zyrtarët e lartë të Unionit, presidentja e Komisionit eurioian, Ursula Von der Leyen dhe kreu i diplomacisë, Josep Borrell kanë apeluar për thellim të bashkëpunimit dhe zgjidhje të perbashkëta në kontekstinne luftës kujder koronaviusit. 

Presideni Xi: Vaksina kineze do të jetë e disponueshme për të gjithë botën

Postuar në 18 Maj, 2020 14:13

Presidenti i Kinës, Xi Jinping ka njoftuar Organizatën Botërore të Shëndetësisë se vaksina kineze kundër CoVid-19 do të jetë e mirë e disponueshme për mbarë botën.

Në momentin kur vaksina të jetë gati dhe e disponueshme ajo do të ofrohet për të gjithë botën

Paralajmërimi i OBSh-së: Në Afrikë mund të vdesin 190 000 njerëz

Postuar në 08 Maj, 2020 13:46

Afrika mund të jetë destinacioni i ri fatal i koronavirusit. Organizat Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar se në kontinentin afrikan mund të vdesin 190 000 njerëz nëse nuk zbatohen kufizimet e duhura. Aktualisht vende si Nigeria, Afrika e Jugut dhe Bregu i Fildishtë kanë lehtësuar masat.

Sipas OBSh-së në Afrikë mund të infektohen 29-44 milion njerëz në vitin e parë të pandemisë dhe 83 000-190 000 mund të vdesin në të njëjtën periudhë. Studimi ka marrë në konsideratë 47 vende afrikane, përveç Egjiptit, Libisë, Tunizisë, Marokut, Eritreas, Somalisë, Sudanit dhe Xhibutit.

OBSH apelon për hetime të rasteve të hershme të CoVid-19

Postuar në 05 Maj, 2020 13:58

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka apeluar sot që të gjitha vendet e prekura nga epidemia e koronavirusit duhet të hetojnë për rastet e mëhershme nga ato të deklaruara zyrtarisht. Nisur nga një raport zyrtar i Francës sipas të cilit rastet e para të CoVid-19 në këtë vend janë shfaqur në dhjetor, OBSH ka kërkuar që të kruhet një hetim i thelluar në këtë drejtim.

Kjo na jep një pamje krejt të re për gjithçka. Gjetjet ndihmojnë në një kuptim më të mirë për qarkullimin potencial të virusit

Europa vihet në krye të përpjekjeve për zhvillimin e një ilaçi apo vaksine kundër CoVid-19

Postuar në 24 Prill, 2020 15:12

Gjermania dhe Franca do të ndërmarrin së shpejti një nismë në rrafsh global për të vendosur bashkëpunim të gjerë në luftën kundër pandemisë së shkaktuar nga koronavirusi. Organizata Botërore e Shëndetësisë njoftoi dje se kjo do të përshpejtojë punën për zhvillimin e ilaçeve të sigurta, testeve dhe vaksinës kundër CoVid-19.

OBSh: CoVid-19 nuk u krijua në labroator. Ka origjinë nga kafshët

Postuar në 21 Prill, 2020 13:27

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka deklaruar se të gjitha të dhënat tregojnë se CoVid-19 ka origjinë nga kafshët dhe se nuk është manipuluar në laborator.

Të gjithë të dhënat që kemi sugjerojnë se virusi ka një origjinë nga kafshët dhe nuk është manipuluar apo ndërtuar në laborator apo gjetkë

u shpreh zëdhënësja e OBSH-së, Fadela Chaib.

Ajo ka pranuar se mbetet e paqartë sesi virusi ka kapërcyer barrierën mes specieve por sugjerimi më bindës është se ka patur një kafshë ndërmjetëse.

Pages

Subscribe to RSS - OBSH