OBSH

Presideni Xi: Vaksina kineze do të jetë e disponueshme për të gjithë botën

Postuar në 18 Maj, 2020 14:13

Presidenti i Kinës, Xi Jinping ka njoftuar Organizatën Botërore të Shëndetësisë se vaksina kineze kundër CoVid-19 do të jetë e mirë e disponueshme për mbarë botën.

Në momentin kur vaksina të jetë gati dhe e disponueshme ajo do të ofrohet për të gjithë botën

Paralajmërimi i OBSh-së: Në Afrikë mund të vdesin 190 000 njerëz

Postuar në 08 Maj, 2020 13:46

Afrika mund të jetë destinacioni i ri fatal i koronavirusit. Organizat Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar se në kontinentin afrikan mund të vdesin 190 000 njerëz nëse nuk zbatohen kufizimet e duhura. Aktualisht vende si Nigeria, Afrika e Jugut dhe Bregu i Fildishtë kanë lehtësuar masat.

Sipas OBSh-së në Afrikë mund të infektohen 29-44 milion njerëz në vitin e parë të pandemisë dhe 83 000-190 000 mund të vdesin në të njëjtën periudhë. Studimi ka marrë në konsideratë 47 vende afrikane, përveç Egjiptit, Libisë, Tunizisë, Marokut, Eritreas, Somalisë, Sudanit dhe Xhibutit.

OBSH apelon për hetime të rasteve të hershme të CoVid-19

Postuar në 05 Maj, 2020 13:58

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka apeluar sot që të gjitha vendet e prekura nga epidemia e koronavirusit duhet të hetojnë për rastet e mëhershme nga ato të deklaruara zyrtarisht. Nisur nga një raport zyrtar i Francës sipas të cilit rastet e para të CoVid-19 në këtë vend janë shfaqur në dhjetor, OBSH ka kërkuar që të kruhet një hetim i thelluar në këtë drejtim.

Kjo na jep një pamje krejt të re për gjithçka. Gjetjet ndihmojnë në një kuptim më të mirë për qarkullimin potencial të virusit

Europa vihet në krye të përpjekjeve për zhvillimin e një ilaçi apo vaksine kundër CoVid-19

Postuar në 24 Prill, 2020 15:12

Gjermania dhe Franca do të ndërmarrin së shpejti një nismë në rrafsh global për të vendosur bashkëpunim të gjerë në luftën kundër pandemisë së shkaktuar nga koronavirusi. Organizata Botërore e Shëndetësisë njoftoi dje se kjo do të përshpejtojë punën për zhvillimin e ilaçeve të sigurta, testeve dhe vaksinës kundër CoVid-19.

OBSh: CoVid-19 nuk u krijua në labroator. Ka origjinë nga kafshët

Postuar në 21 Prill, 2020 13:27

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka deklaruar se të gjitha të dhënat tregojnë se CoVid-19 ka origjinë nga kafshët dhe se nuk është manipuluar në laborator.

Të gjithë të dhënat që kemi sugjerojnë se virusi ka një origjinë nga kafshët dhe nuk është manipuluar apo ndërtuar në laborator apo gjetkë

u shpreh zëdhënësja e OBSH-së, Fadela Chaib.

Ajo ka pranuar se mbetet e paqartë sesi virusi ka kapërcyer barrierën mes specieve por sugjerimi më bindës është se ka patur një kafshë ndërmjetëse.

Trump ndërpret fondet për Organizatën Botërore të Shëndetësisë

Postuar në 15 Prill, 2020 15:15

Presidenti amerikan Donald Trump ka deklaruar se do të pezullojë fondet për Organizatën Botërore të Shëndetësisë për një periudhë 60-90 ditore. Kjo periudhë sipas tij do të shërbejë për të rishikuar paralajmërimet e OBSh-së për koronavirusin dhe Kinën. 
Trump e ka akuzuar OBSh-në se ka keqmenaxhuar situatën dhe madje e ka mbuluar atë. 

Kreu i OBSh-së për Shqipërinë: Gonzalez: Zbutja e masave do të sjellë shtim të rasteve

Postuar në 10 Prill, 2020 15:50

Zbutja e masave nga qeveria shqiptare në luftën kundër koronavirusit mund të sjellë shtim të rasteve, ndaj diçka e tillë duhet të bëhet me tepër kujdes dhe vetëdije. Kështu thotë kreu i OBSH-së në Shqipëri, Raul Gonzalez, pas lajmërimit se Shqipëria do të zgjerojë fashën e lëvizjes dhe shërbimeve. Në një lidhje Skype për TvT, ai thekson kthimi në normalitet për shkak të situatës së Covid-19 kërkon disa muaj.

Administrata Trump tërhoqi eksperten kryesore të epidemive nga Kina disa muaj para Covid-19

Postuar në 23 Mars, 2020 13:38

Ekspertja amerikane për sëmundje epidemiologjike, e punësuar në Agjencinë e Kontrollit të sëmundjeve në Kinë, hoqi dorë nga vendi i saj i punës në korrik, sepse kishte dijeni mbi atë që do të ndodhte. Rastet e para të koronavirusit mund të jenë shfaqur në nëntor, dhe kur rastet shpërthyen, administrata e Trump në shkurt e ndëshkoi Kinën për censurimin e informacionit për shpërthimin dhe mbajtjen larg të  ekspertëve amerikanë që mund të kishin ndihmuar në këtë situatë.

Karantina nuk vlen pa testim agresiv

Postuar në 22 Mars, 2020 13:45

Eksperti kryesor i Organizatës Botërore të Shëndetësisë për emergjencat, Mike Ryan ka deklaruar në një intervistë për BBC-në se karantina masive nuk mjafton për të luftuar koronavirusin.

Ajo për të cilën kemi nevojë të përqendrohemi është të gjejmë ata që janë të sëmurë, ata që kanë virusin, t’i izolojmë, të gjejmë kontaktet e tyre dhe t’i izolojmë. Rreziku tani me karantinën...është se nëse nuk aplikojmë masa të forta për shëndetin publik, kur këto kufizime të hiqen, sëmundja do të rikthehet

A duhet konsideruar depistimi masiv me ndihmën e operatorëve privatë?

Postuar në 17 Mars, 2020 18:44

Ju të gjithë e keni keqkuptuar, OBSH-ja thotë të thyejmë zinxhirin e infeksionit, të gjurmojmë dhe të testojmë rastet e dyshuara. E kanë kuptuar gabim pasi unë e kam dëgjuar shumë mirë se çfarë ka thënë OBSH

Kështu ka deklaruar sot në një prononcim mediatik përfaqësuesja e IShP-së, Silva Bino. 
Edhe Organizata Botërore e Shëndetësisë në një mesazh të shpërndarë sot për Shqipërinë thekson ndër të tjera se:

Pages

Subscribe to RSS - OBSH