OBSH

Trump ndërpret fondet për Organizatën Botërore të Shëndetësisë

Postuar në 15 Prill, 2020 15:15

Presidenti amerikan Donald Trump ka deklaruar se do të pezullojë fondet për Organizatën Botërore të Shëndetësisë për një periudhë 60-90 ditore. Kjo periudhë sipas tij do të shërbejë për të rishikuar paralajmërimet e OBSh-së për koronavirusin dhe Kinën. 
Trump e ka akuzuar OBSh-në se ka keqmenaxhuar situatën dhe madje e ka mbuluar atë. 

Kreu i OBSh-së për Shqipërinë: Gonzalez: Zbutja e masave do të sjellë shtim të rasteve

Postuar në 10 Prill, 2020 15:50

Zbutja e masave nga qeveria shqiptare në luftën kundër koronavirusit mund të sjellë shtim të rasteve, ndaj diçka e tillë duhet të bëhet me tepër kujdes dhe vetëdije. Kështu thotë kreu i OBSH-së në Shqipëri, Raul Gonzalez, pas lajmërimit se Shqipëria do të zgjerojë fashën e lëvizjes dhe shërbimeve. Në një lidhje Skype për TvT, ai thekson kthimi në normalitet për shkak të situatës së Covid-19 kërkon disa muaj.

Administrata Trump tërhoqi eksperten kryesore të epidemive nga Kina disa muaj para Covid-19

Postuar në 23 Mars, 2020 13:38

Ekspertja amerikane për sëmundje epidemiologjike, e punësuar në Agjencinë e Kontrollit të sëmundjeve në Kinë, hoqi dorë nga vendi i saj i punës në korrik, sepse kishte dijeni mbi atë që do të ndodhte. Rastet e para të koronavirusit mund të jenë shfaqur në nëntor, dhe kur rastet shpërthyen, administrata e Trump në shkurt e ndëshkoi Kinën për censurimin e informacionit për shpërthimin dhe mbajtjen larg të  ekspertëve amerikanë që mund të kishin ndihmuar në këtë situatë.

Karantina nuk vlen pa testim agresiv

Postuar në 22 Mars, 2020 13:45

Eksperti kryesor i Organizatës Botërore të Shëndetësisë për emergjencat, Mike Ryan ka deklaruar në një intervistë për BBC-në se karantina masive nuk mjafton për të luftuar koronavirusin.

Ajo për të cilën kemi nevojë të përqendrohemi është të gjejmë ata që janë të sëmurë, ata që kanë virusin, t’i izolojmë, të gjejmë kontaktet e tyre dhe t’i izolojmë. Rreziku tani me karantinën...është se nëse nuk aplikojmë masa të forta për shëndetin publik, kur këto kufizime të hiqen, sëmundja do të rikthehet

A duhet konsideruar depistimi masiv me ndihmën e operatorëve privatë?

Postuar në 17 Mars, 2020 18:44

Ju të gjithë e keni keqkuptuar, OBSH-ja thotë të thyejmë zinxhirin e infeksionit, të gjurmojmë dhe të testojmë rastet e dyshuara. E kanë kuptuar gabim pasi unë e kam dëgjuar shumë mirë se çfarë ka thënë OBSH

Kështu ka deklaruar sot në një prononcim mediatik përfaqësuesja e IShP-së, Silva Bino. 
Edhe Organizata Botërore e Shëndetësisë në një mesazh të shpërndarë sot për Shqipërinë thekson ndër të tjera se:

Zyrtarisht jemi në pandemi globale

Postuar në 11 Mars, 2020 17:56

OBSH vlerëson se Covid-19 mund të karakterizohet si një pandemi". Lajmi u bë i ditur nga drejtori i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus, në një konferencë për shtyp në Gjenevë.

"Fjala pandemi - shtoi ai - nuk mund të përdoret lehtë sepse mund të shkaktojë frikë të panevojshme dhe ndjenja se lufta ka mbaruar. Por - vazhdoi ai - duke përshkruar situatën si një pandemi, nuk ndryshon atë që bën OBSH -ja dhe çfarë vendet duhet të bëjnë".

Ghebreyesus theksoi se kjo  është "pandemia e parë e shkaktuar nga një koronavirus".

OBSh ngre në nivelin më të lartë emergjencën globale për koronavirusin

Postuar në 29 Shkurt, 2020 15:06

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka ngritur të premten nivelin e rrezikut global nga coronavirusi. Vendimi e ka klasifikuar epideminë si të nivelit më të lartë pas përhapjes së sëmundjes edhe në Afrikën Subsahariane. I vetmi rajon ku virusi nuk është shfaqur është Antarktida dhe deri më tani ka vrarë 2 800 njerëz në 84 mijë të infektuar. Vetëm në 24 orët e fundit, virusi ka prekur 9 vende të reja, por OBSH vlerëson se deri më tani virusi nuk përhapet lirisht, pra pa kontakt, çka jep shpresë për kufizimin e tij.

Gjymtimi seksual, si po i dëmton femrat dhe ekonomitë

Postuar në 12 Shkurt, 2020 13:11

Prerja dhe modifikimi i organit gjenital femëror, (një traditë e ngjashme me synetllikun te djemtë, por e panevojshme për vajzat) shkakton një kosto të mjerueshme ekonomike, sipas Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH).

Virusi i Kinës, OBSh shpall gjendje emergjence ndërkombëtare të shëndetit publik

Postuar në 30 Janar, 2020 22:33

Komiteti i Emergjencës në Organizatën Botërore të Shëndetësisë ka vendosur sot të shpallë përhapjen e koronavirusit të Kinës, si Emergjencë Shëndetësore Ndërkombëtare. 

Në raportimin e vet përfaqësuesit kinezë kanë dhënë shifrat aktuale dhe masat e marra. Përveç të prekurve dhe të viktimave janë 124 të shëruar dhe që kanë lënë spitalin, ndërkohë që rreth 1300 persona të prekur janë rëndë. 

OBSH, në seancë emergjente për koronavirusin në Kinë

Postuar në 21 Janar, 2020 13:03

Organizata Botërore e Shëndetësisë do të mblidhet të mërkurën në seancë urgjente për të diskutuar shpërthimin e virusit në Kinë. Në takimin e paralajmëruar do të jenë prezent anëtarët e Komitetet të Masave Rregullatore Emergjente të Shëndetësisë dhe do të jenë këta që do të vendosin nëse shpërthimi në Kinë përbën një emergjencë shëndetësore ndërkombëtare.

Vendimi u mor pas autoritetet kineze deklaruan se virusi kalon nga personi në person dhe shkakton një lloj pneumonie. Ndërsa në Kinë kornavirusi është përhapur në disa qytete, jashtë saj raportohen katër raste.

Pages

Subscribe to RSS - OBSH