OBSH

Zyrtarisht jemi në pandemi globale

Postuar në 11 Mars, 2020 17:56

OBSH vlerëson se Covid-19 mund të karakterizohet si një pandemi". Lajmi u bë i ditur nga drejtori i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus, në një konferencë për shtyp në Gjenevë.

"Fjala pandemi - shtoi ai - nuk mund të përdoret lehtë sepse mund të shkaktojë frikë të panevojshme dhe ndjenja se lufta ka mbaruar. Por - vazhdoi ai - duke përshkruar situatën si një pandemi, nuk ndryshon atë që bën OBSH -ja dhe çfarë vendet duhet të bëjnë".

Ghebreyesus theksoi se kjo  është "pandemia e parë e shkaktuar nga një koronavirus".

OBSh ngre në nivelin më të lartë emergjencën globale për koronavirusin

Postuar në 29 Shkurt, 2020 15:06

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka ngritur të premten nivelin e rrezikut global nga coronavirusi. Vendimi e ka klasifikuar epideminë si të nivelit më të lartë pas përhapjes së sëmundjes edhe në Afrikën Subsahariane. I vetmi rajon ku virusi nuk është shfaqur është Antarktida dhe deri më tani ka vrarë 2 800 njerëz në 84 mijë të infektuar. Vetëm në 24 orët e fundit, virusi ka prekur 9 vende të reja, por OBSH vlerëson se deri më tani virusi nuk përhapet lirisht, pra pa kontakt, çka jep shpresë për kufizimin e tij.

Gjymtimi seksual, si po i dëmton femrat dhe ekonomitë

Postuar në 12 Shkurt, 2020 13:11

Prerja dhe modifikimi i organit gjenital femëror, (një traditë e ngjashme me synetllikun te djemtë, por e panevojshme për vajzat) shkakton një kosto të mjerueshme ekonomike, sipas Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH).

Virusi i Kinës, OBSh shpall gjendje emergjence ndërkombëtare të shëndetit publik

Postuar në 30 Janar, 2020 22:33

Komiteti i Emergjencës në Organizatën Botërore të Shëndetësisë ka vendosur sot të shpallë përhapjen e koronavirusit të Kinës, si Emergjencë Shëndetësore Ndërkombëtare. 

Në raportimin e vet përfaqësuesit kinezë kanë dhënë shifrat aktuale dhe masat e marra. Përveç të prekurve dhe të viktimave janë 124 të shëruar dhe që kanë lënë spitalin, ndërkohë që rreth 1300 persona të prekur janë rëndë. 

OBSH, në seancë emergjente për koronavirusin në Kinë

Postuar në 21 Janar, 2020 13:03

Organizata Botërore e Shëndetësisë do të mblidhet të mërkurën në seancë urgjente për të diskutuar shpërthimin e virusit në Kinë. Në takimin e paralajmëruar do të jenë prezent anëtarët e Komitetet të Masave Rregullatore Emergjente të Shëndetësisë dhe do të jenë këta që do të vendosin nëse shpërthimi në Kinë përbën një emergjencë shëndetësore ndërkombëtare.

Vendimi u mor pas autoritetet kineze deklaruan se virusi kalon nga personi në person dhe shkakton një lloj pneumonie. Ndërsa në Kinë kornavirusi është përhapur në disa qytete, jashtë saj raportohen katër raste.

Ebola në Kongo, OBSh deklaron emergjencë ndërkombëtare

Postuar në 18 Korrik, 2019 10:56

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka shpallur situatë të emergjencës ndërkombëtare pas shpërthimit të ebolas në Kongo. 

Rasti i infektimit me virusin në fjalë është konstatuar në qytetin e Gomas, në kufi me Ugandën dhe si përgjegjës për përhapjen e tij akuzohet një prift që mbante shumë emra. 

Pastori që solli ebolan në Goma përdorte disa emra false për të fshehur identitetin e tij

citon Associated Press zyrtarë kongolezë.

90% e ujit të ambalazhuar me mikroplastikë, OBSH rishikon rreziqet

Postuar në 18 Mars, 2018 19:35

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka njoftuar rishikimin e rreziqeve të përdorimit të shisheve plastike për ujin e pijshëm, pasi një analizë e re e disa prej markave më të njohura të ujit shisheve në botë zbuloi se më shumë se 90% përmbanin pjesë të vogla të plastikës. Një studim i mëparshëm gjeti gjithashtu nivele të larta të mikroplastikës në ujin e rubinetit.

OBSH: Vdekje të shumta nga ndotja e ajrit; Sondazhi Numbeo: Tirana më e pista në rajon!(grafikë)

Postuar në 21 Tetor, 2016 11:56

Në raportin e vitit 2016 të Organizatës Botërore të Shëndetësisë: “Ndotja e Ajrit e Ambientit: Një vlerësim global dhe pesha e sëmundjeve”, thuhet se 92% e popullsisë botërore jetojnë në zona ku niveli vjetor i ndotjes është më i lartë se normat e përcaktuara nga OBSH. Ndërkaq, Shqipëria është ndër 15 vendet e para ndër vendet e anketuara, me numri më të lartë të vdekjeve nga sëmundjet e shkaktuara nga ndotja e ajrit të ambientit për 100 mijë banorë. Ataku i zemrës për shkak të ndotjes së ajrit ka shkaktuar edhe vdekjet më të mëdha në Shqipëri, të cilat kapi shifrën e 780 të vdekurve.

Kanceri: a duhet të hamë më sallam?

Postuar në 04 Nëntor, 2015 14:01

Zemërim në mediat sociale, tituj bombastikë në shtyp: Masa e gjerë me sa duket e ka të vështirë ta pranojë atë që shpalli Organizata Botërore e Shëndetit. Por kjo nuk i ndryshon dot faktet: kremviçet, mishi i thatë dhe produkte të tjera të mishit janë kancerogjene.

Pages

Subscribe to RSS - OBSH