mediat

Shembulli i duhur për të ilustruar dhunën ndaj policisë

Postuar në 22 Nëntor, 2018 16:12

Ka një trishtim dhe mallëngjim të gazetarëve për dhunën që u ushtrua sot ndaj forcave policore. Në fakt, nga pamjet e përcjella policia e shtetit duhet të rikonsiderojë nëse në protesta duhet të angazhojë police femra, të cilat mund të jenë shumë të efektshme në rrethana të tjera.

Pak modesti është e shëndetshme dhe higjenike

Postuar në 23 Tetor, 2018 15:34

Në “luftën” kundër medias, kësaj radhe, Kryeministrit Rama i është bashkuar edhe drejtori i Komunikimit në Kryeministri, Endri Fuga. Shënjestra është raporti mes gazetarëve – disa prej tyre -  dhe Sali Berishës.

Kur ju shoh se si squlleni per inerci perballe Saliut, jam shume krenar qe e nxorrem ne pension kete vjetersire komuniste! 100 here me mire mosmiresjellja juaj ndaj kryeministrit te sotem, sepse tregon se jeni krejt te lire edhe pse s’jeni hiç etike

shkruan Fuga në një postim të vetin në tuiter.

E beson vallë Taulanti se është aq i mirë sa shkruajnë disa media?

Postuar në 18 Tetor, 2018 13:28

Absurdi i një pjese të medias shqiptare, shërbimi i saj si prej skllavi ndaj politikë po thyen çdo kufi. Sot në disa faqe është shërbyer një paçavure që merr në mbrojtje me “logjikë” primati Taulant Ballën e Partisë Socialiste. I cili ka përfituar statusin e politikanit të privilegjuar dhe të njeriut me peshë e që pikërisht për këto arsye po sulmohet.

Shkas për këto sqarime servile është bërë pyetja e qarkulluar këto ditë se përse nuk sulmohet apo është sulmuar në këtë mënyrë Pandeli Majko, apo ta zëmë Musa Ulqini?

Kontrolli i informacionit nën petkun e luftës kundër shpifjes*

Postuar në 16 Tetor, 2018 00:52

Nuk është asgjë e re te thuhet se ata që kane qasje në opinionin politik  janë elita dhe grupe me fuqi në shoqëri. E re është se mediat kanë krijuar një opinion politik me dimensione tërsisht te reja.

Pse e them këtë e përse mendoj kështu.

Sipas sociologut francez Pierre Bourdieu në çdo shoqëri gjendet e ashtu quajtura "Hapësirë doksike". Fjala “doxa” është huazuar nga greqishtja, e që do të thotë "jo politike", "jo e diskutueshme" ose "mendim i përkryer dhe i përfunduar" .

Kryeministri: Policia duhet të luftojë edhe në planin mediatik për rezultatet e saj

Postuar në 15 Tetor, 2018 13:33

Kryeministri Edi Rama duket se ka marrë në dorë vetë luftën mediatike lidhur me perceptimin për kriminalitetin në vend. Në një takim me përfaqësues të Policisë së Shtetit, z. Rama ka kërkuar nga përfaqësues të Policisë që të reagojnë për çdo rast kur ngrihen akuza ndaj tyre. I irrituar me situatën e fundit, kryeminstri u është referuar statistikave zyrtare që e rendisin Shqipërinë ndër vendet e sigurta. Në faqen e vet në Facebook, kryeministri përcjell këtë mesazh:

Baza e Kuçovës alarmon serbët (Foto)

Postuar në 13 Tetor, 2018 17:59

NATO ka hyrë zyrtarisht në pjesën perëndimore të Ballkanit në një përpjekje për të bllokuar ndikimin rus. Kështu shkruajnë mediat e rajonit teksa njoftojnë se ka filluar puna në bazën ajrore të Kuçovës.

Nga një varrezë e avionëve të vjetër luftarakë ajo do të kthehet në një bazë logjistike për Aleancën.  Në vitin 2005 Shqipëria hoqi nga flota ajrore 224 avionë sovjetike dhe kineze avionë të tipit MiG dhe që nga viti 2009 hapësira ajrore monitorohet nga aleatët në NATO, Greqia dhe Italia.

Media-qeveri-prokurori, pushteti që doli lakuriq në rastin e Krujës

Postuar në 30 Shtator, 2018 15:10

Media pranë pushtetit njoftojnë së fudmi se djali i deputetit të Krujës, Rrahman Raja, Rexhep Rraja, është arrestuar. Kërkesa për arrest është bërë nga prokurorja Mirela Kabo me akuzën e dhunës dhe përndjekjes ndaj shtetases Xhiseila Maloku. Një akt që duhet të kishte ndodhur në kushte normale proceduriale në muajin korrik, kur edhe është konsumuar ngjarja në fjalë, sipas denoncimit të shtetases Maloku, ndodh sot, pas presionit të madh politik dhe mediatik që ngërtheu këtë çështje.

Z. Basha mos harro mediat!

Postuar në 25 Shtator, 2018 23:59

Lulzim Basha ka propozuar një platformë kundër kontratave koncesionare korruptive; ai ka publikuar madje një listë me emra konkretë për këtë pretendim dhe premtim të tij.

Ndaj nismës së z. Basha mund të ketë shumë kritika, por ajo në të vërtetë ajo nuk vuan prej tyre. Ajo vuan nga defekti kryesor që është serioziteti i propozuesit. I shohim sesi mediat janë hedhur egërsisht në veprim për të gjetur kunatin e Bashës si pajtimtar i biznesve të akuzuara, si njeri i njëmijë e një fijeve dhe si pjesëtar pra I të zezës së biznesit.

Përpara se të shpallen heronj të gazetarisë dhe fjalës së lirë...

Postuar në 18 Maj, 2018 20:39

Nuk paska Partia Socialiste njerëz, që nuk ka vëlla apo kushëri të lidhur me drogës që të drejtojë Ministrinë e Brendshme?!

A po kërkon Facebook të diktojë përmbajtjen dhe kodin etik të mediave?

Postuar në 03 Maj, 2018 14:00

Facebook ka disa ditë që po njofton se do të bëjë ndryshime të mëdha në softin e vet sidomos për pjesën që ka të bëjë me privatësinë. Mike Schroepfer, shefi i operacioneve teknike të Facebook ka sqaruar se një ndër ndryshimet është fshirja e të dhënave që shkojnë më shumë se një vit në broëser, çka i lejon përdoruesve të kenë garanci më shumë se jeta e tyre nuk do të jetë e ngarkuar në serverat e një kompanie. 
Po kështu Facebook njofton se do të njoftojë përdoruesit për aplikacionet që përdorin në mënyrë që të kenë të drejtë të zgjedhin. 

Pages

Subscribe to RSS - mediat