mediat

Ndahet nga jeta Andrea Stefani

Postuar në 03 Dhjetor, 2016 17:41

Andrea Stefani, gazetar dhe opinionist i njohur, ka ndërruar jetë. Stefani vuante nga një sëmundje e rëndë të cilën nuk ka arritur ta tejkalojë, pavarësisht ndërhyrjes së mjekëve. Stefani hyn tek ata opinionistë që nisi punën si gazetar nga terreni: fillimisht në gazetën “Puna” në vitin 1989, në vitin 1993 në “Gazeta Shqiptare”, pastaj në gazetën “Rilindja” të Kosovës që botohej në Tiranë.

Prej vitit 1997, ku shtypi shqiptar fitoi një tjetër dinamikë Stefani u angazhua me “Shekulli”, “Shqip”, “Dita” si opinionist.

Trump rrezik për qytetërimin perëndimor? Jo më shumë se frikacakët...

Postuar në 22 Nëntor, 2016 18:43

Një lajm “pa rëndësi” qarkulloi sot edhe në disa media shqip. Donald Trump anulloi një intervistë me gazetën e njohur “New York Times”. Arsyet i dha vetë presidenti i zgjedhur i SHBA-së, i cili përmes dy postimeve në twitter ka sqaruar ndjekësit se: “Kushtet dhe termat [e takimit] u ndryshuan në minutën e fundit.  Aspak mirë”.

Në një postim të dytë ai shton: “Mbase një takim i ri do të caktohet me New York Times. Në ndërkohë, ata vazhdojnë t’i mbulojnë ngjarjet e mia në mënyrë jo korrekte dhe me një ton të ndyrë”.

Po Edi Rama kur do të kërkojë falje për fyerjet në bllok që i bën medias? Apo kur do flasë me fakte siç pretendon vetë përditë?

Postuar në 01 Nëntor, 2016 20:39

Sot ministrja e Inovacionit Milena Harito, ka dalë në një prononcim për Top-Channel dhe ka pranuar se ndryshimet në ligjin “Për Tregëtinë elektronike” do të kalojnë sesionin tjetër parlamentar. Harito ka sqaruae se “Ka qenë një proces konsultimi që zgjati më tepër seç duhej sepse pati një ndjeshmëri të shtuar dhe pati nevojë që të shpjegohej më gjerë. Një nga elementët pozitivë të konsultimit që ne bëmë është që portalet kuptuan që ishin pjesë e ligjit aktual dhe nuk e dinin këtë gjë sepse ligji i 2009-ës ka patur shumë më pak portale dhe shumë më pak aktive”.

Erdogan nuk merret me monologje. Thjesht i arreston gazetarët

Postuar në 31 Tetor, 2016 14:32

Presidenti turk Erdogan vazhdon linjën e goditjes së medias kritike. Turqia e tij tanimë po shndërrohet në  një vend me një vektor, atë të pushtetit, duke likujduar në emër të luftës kundër puçistëve çdo shenjë rezistence.

Së fundi është arrestuar kryeredaktori i gazetës opozitare “Cumhuriyet”Murat Sabuncu dhe janë lëshuar urdhër arreste për 13 gazetarë.  

“Darkat e gabuara” të gazetarëve me pushtetin

Postuar në 25 Tetor, 2016 14:13

Në fillimet e gazetarisë, që përkojnë me vitet e para të demokracisë, u ndeshëm me mungesën e lirisë së shprehjes. Brezi im ka bërë sakrifica që sollën rrëzimin e ligjit të shtypit të hartuar nga Berisha, gazetaria opozitare vrau frikën ndaj pushtetit që në atë kohë kishte tendenca për të shkuar drejt diktaturës. Në atë kohë, u shkrua edhe Kodi e Etikës i Medieve Shqiptare, sipas eksperiencave botërore.

Një komedi amerikane/Mediat jashtë rolit: I bëjnë gjyqin moral Trump

Postuar në 09 Tetor, 2016 14:42

Të gjithë lexojmë shpesh kritika për median shqip. Kritika që nisin që nga keqraportimi, njëanësia, censura, mungesa e seriozitetit dhe deri te roli i saj si zgjatim i pushtetit. Të gjitha janë legjitime dhe në përgjithësi të vërteta. Media shqip i ka të gjitha këto simptoma dhe ka dëshmuar pak vullnet për korrigjim.

Kryeministri: Nuk ka referendum për mbetjet. Media është bërë kërcënim me rolin që i ka dhënë vetes

Postuar në 29 Shtator, 2016 21:59

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar sot në “Opinion” se nuk do të ketë referendum për kthimin e ligjit për mbetjet. Sipas Edi Ramës referendumi nuk mund të zhvillohet për një të drejtë të kompanive për të importuar lëndë të parë riciklim, duke nënvizuar se ka dallim mes mbetjeve dhe plehrave për të cilat flet media.  Duke folur për nismëtarët e referendumit, kryeministri foli shkurt: “Ata që mbledhin firma le ta provojnë nëse do të fitojnë të drjetën e referendumit”, të cilën e vlerëson një institucion “i pavarur” si Komisioni Qendror i Zgjedhjeve.

Neni për dënimin e gazetarëve, a u mor për shembull Turqia e Erdogan?

Postuar në 21 Gusht, 2016 16:15

Postimi pa adresë dërguesi i neneve për dënimin e gazetarëve në ligjet për prokurorisë speciale dhe atë të zakonshme, ka krijuar jo pak pështjellime. Pyetja se përse duhen këto nene, përse duhen dënuar gazetarët, pati disa intepretime, mes të cilave spikati ajo e ndonjë servili të pushtetit që i shihte ato edhe si riformulime të dispozutave ekzistuese që i japin të drejtë prokurorëve të publikojnë materiale hetimore. Kjo megjithëse përfaqësues të PS-së u tërhoqën dhe deklaruan rishikimin.

"Për vete dhe jo për Greqinë", nga idhull olimpik në patriot i shtirur

Postuar në 17 Gusht, 2016 11:02

Shprehja që e bëri të njohur dhe shoqëroi rrugëtimin e tij si rekordmen i botës dhe kampion Olimpik ishte se çdo peshë e ngritur kishte një motiv "Për Greqinë". Pirro Dhima, djali nga Himara që i dha Greqisë 3 medalje të arta olmipike dhe shumë medalje të tjera 12 vjet pas Olimpiadës së fundit që u mbajt në Athinë në 2004 akuzohet piblikisht se patriotizmin e shiti në emër të famës dhe përfitimeve personale.

Pse nuk u njoftua ambasada shqiptare për vdekjen e Marnikollajt

Postuar në 16 Gusht, 2016 13:44

Publikimi në mediat shqiptare i rastit të Pëllumb Marnikollajt ka zgjuar interesin edhe të mediave greke, të cilat kanë nisur të ngrejnë pikëpyetje mbi vdekjen misterioze të emigrantit shqiptar. “Një ngjarje shumë e rëndësishme që ka të bëjë me vdekjen e ish të burgosurit shqiptar Pëllumb Marnikollaj në komisariatin e policisë Patisia, është mbajtur krejtësisht e fshehtë në Greqi”, veçojnë që në fillim mediat greke.

Pages

Subscribe to RSS - mediat