mediat

Qeveria greke krijon “transparenca.gr”

Postuar në 16 Nëntor, 2017 08:45

Qeveria greke ka menduar që të përballet me fenomentin e lajmeve të rreme, duke vendosur në faqet online të çdo ministrie rubrikën: “Fake News”. Në rubrikën në fjalë përfshihen përgënjeshtrime, informacione apo të dhëna që janë publikuar në mediat e ndryshme, të cilat konsiderohen të pabazuara. Sipas mediave greke, në rubrikën në fjalë janë përfshirë shumë materiale që janë publikuar së fundmi.

Kush është problemi? (Video)

Postuar në 25 Tetor, 2017 14:43

Kryeministri Rama ka debatuar me gazetarët jashtë sallës së kuvendit, pas seancës ku mazhoranca rrëzoi kërkesën e Prokurorisë për arrestimin e Sajmir Tahirit.

Kreu i qeverisë u shfaq nervoz duke akuzuar median se nuk po e bën punën siç duhet dhe se po përdoret në këtë çështje.

Dukshëm nervoz kryeministrit nuk i pëlqyen pyetjet dhe shtroi si problem raportimet në media. Nga video më poshtë mund të kuptohet më mirë kush është problemi.

Ndihmojeni, por ndryshe

Postuar në 25 Tetor, 2017 14:28

Çështja e Sajmir Tahirit i merr me vete të gjitha sëmundjet e shoqërisë shqiptare. Ajo na rrëfen historinë e suksesit të kanabisit, të kthimit të tij në ekonomi kombëtare. Na rrëfen penetrimin e krimit në nivele të larta, për veprime apo mosveprime të policisë, na thotë shumë për dështimin e policisë, e cila edhe nëse nuk është e implikuar në këtë aferë, ka dështuar me faktin se në 4 vjet nuk ka pikasur grupin e Habilajt. Kjo rezulton të paktën nga përgjimet e dorëzuara nga pala italiane.

Mediat e Saliut

Postuar në 20 Tetor, 2017 11:25

Opozita, LSI-ja dhe Sali Berisha po arrijnë një fitore të madhe. Po godasin një nga njerëzit kryesorë të Edi Ramës në katër vjet, një nga etiketat e Rilindjes, një superministër të cilit i kanë prerë fletë arrestin. Ky është mesazhi dhe perceptimi që mediat pranë qeverisë po tretin me vështirësi në këto orë, duke riaktivizuar imagjinatën propaganduese kundër të keqes Sali Berisha, që tërthorazi është mbrojtje për Sajmir Tahirin dhe PS-në.

Epopeja e shkollës "Betim Muço"

Postuar në 15 Shtator, 2017 11:07

Dje u përurua shkolla “Betim Muço”. Vendndodhja: Tiranë, Kombinat. Shkolla do të presë 1200 nxënës. A ka rëndësi për publikun përurimi i një shkolle? Sigurisht që ka. Por më rëndësi ka cilësia e arsimit përveç logjistikës. Por një shkollë ka më shumë rëndësi për komunitetin ku ndërtohet. Mirëpo nëse në Tiranë kryetar bashkie është një njeri si Erjon Veliaj, shkollës “Betim Muço” mund t’i jepet edhe rëndësi ndërkombëtare. Lajmin për përurimin e kësaj shkolle e kanë përcjellë dje në edicionet informative, të paktën dy televizionet kombëtare: Top-Channel dhe Tv Klan.

Mediat nën shënjestër ekonomike të qeverisë

Postuar në 30 Gusht, 2017 08:53

Carlo Bollino shkruan sot në gazetën e tij, “shqiptarja.com” për një vendim të marrë në gusht të këtij viti që sanksionon të drejtën që u njihet katër OJF në vjeljen e taksave për të drejtat e autorit. Sipas Bollinos që sjell në shkrim edhe tekstin e vendimit dhe faksimilen përkatëse, vendimi godet mediat, por edhe autorët, të cilëve u hiqet e drejta e negociimit me mediat për çdo prodhim të vetin. Më interesante akoma, këto OJF do të vjelin 1-4 përqind të reklamave për t’ua dhënë autorëve ndërkohë që 30 përqind të kësaj takse do ta mbajnë vetë si komision për punën e tyre të çmuar.

Ballkan/Fake news, problem - përpjekja për të kontrolluar mediat, problem edhe më i madh

Postuar në 09 Gusht, 2017 08:42

Në Ballkan nuk është problem kryesor përhapja e lajmeve të rreme, por përpjekjet për të kontrolluar mediat. Në një intervistë për Radio Evropa e Lirë, ish- përfaqësuesja e OSBE-së për Lirinë e Medias, Dunja Mijatoviç,  është shprehur se “situata e medias në Ballkan, përkeqësohet dita ditës”. Sipas saj kjo situatë është pasojë e konfliktit dhe shoqërive në tranzicion. Nga ana tjetër dështimi i politikanëve dhe prirja për të kërkuar kontroll mbi mediat është dominues.

Show me atlete dhe kominoshe duhet injoruar

Postuar në 15 Korrik, 2017 09:35

Europa paska marrë një mesazh shumë të rëndësishëm emancipues në Samitin e Triestes dhe kjo nuk i ka shpëruar medias. Apo më saktë atyre që mund të quhen sazet “qytetare” të saj. Ky mesazh është përcjellë nga një palë atlete të bardha “Adidas” që kishin fatin të ishin veshur në këmbën e kryeministrit të Shqipërisë. 

Mark Gjonaj - Asambleist i Shtetit të N. Yorkut - përgënjeshtron shkrimin për ndikimin rus

Postuar në 16 Qershor, 2017 08:53

Në datën 14 qershor disa media publikuan një shkrim të titulluar: “Pse Rusia kërkon të ndikojë rajonin duke blerë media”. Po atë ditë, ambasada ruse në Tiranë, përmes një deklarate – reagim zyrtar, shpërndarë edhe përmes rrjeteve sociale, i referohej publikimit të shkrimit në gazetën "Dita", ndonëse theksonte se shkrimi ishte përhapur në disa media.

Ambasadori rus: Fryma antiruse në mediat shqip, zgjedhje e gazetarëve. Nuk ka asnjë presion mbi ta...

Postuar në 03 Qershor, 2017 16:24

Ambasadori rus në Tiranë, Aleksandër Karpushin, ka bërë një ndërhyre në media duke dhënë disa mendime për situatën aktuale të raporteve ruso-shqiptare. Ambasadori ka dhënë një intervistë për “Abc News” përmes të cilës ka vënë theksin te niveli i ulët i raporteve, që sipas tij vjen si pasojë e qëndrimeve politike të Tiranës. Karpushin ka bërë thirrje për vullnet për marrëdhënie më të mira me Rusinë pasi interesi dypalësh e kërkon këtë, por ai nuk ka shprehur shumë optimizëm.

Pages

Subscribe to RSS - mediat