mediat

"Raketa që provojnë dobësinë, jo forcën e Perëndimit"

Postuar në 14 Prill, 2018 16:08

Vendet e Perëndimit kanë përshëndetur dhe mbëshetur sulmin ajror mbi Siri të rakorduar mes SHBA-Britani-Francës. Janë tre vende që përbëjnë zemrën e aleancës atlantike të pas Luftës së Dytë Botërore, tre vende anëtare të përhershme të Këshillit të Sigurimit që duket se ndjejnë se duhet të ruajnë dhe mbrojnë atë rend global që zuri fill me Jaltën.

Erdogan i lëshon një shuplakë edhe Francës

Postuar në 06 Prill, 2018 22:37

Flasin për paqen dhe propozojnë lloj lloj hartash, por në të vërtetë në terren forcat e vendeve të ndryshme perëndimore po i hedhin benzinë zjarrit në Siri. Pak ditë më parë, mediat turek raportuan se forcat speciale franceze janë të stacionuara në pesë baza në Sirinë e Veriut, në zona që përkojnë me ato ku operojnë kurdët peshmerga.

"Pandemia" anti-Facebook(foto)

Postuar në 24 Mars, 2018 19:02

Pas skandalit me Cambridge Analytica, një fushatë e vërtetë kundër Facebook ka nisur në media. "The Guardian" dhe "Mashable" janë ndër më agresivet, ndërkohë që "The Economist" shfaqet me një koertinë të goditur. 

"Dështim epik", thuhet në të. Më poshtë disa imazhe që ilustrojnë këtë luftë ndaj rrjetit në fjalë. 

"Nuk do ta shohim më". Mediat serbe raportojnë largimin e Yee nga DASH

Postuar në 25 Janar, 2018 13:40

Nuk do ta shohim më”. Kështu shkruan agjencia ruse “Sputnik” për Brian Hoyt Yee, zyrtarin e lartë të Departamentit Amerikan të Shtetit, i cili provokoi shumë reagime në muajt e fundit me deklaratat e tij në Beograd. Yee, i cili vitin e kaluar ndikoi në zgjidhjen e situatës në Maqedoni, në Shqipëri dhe kërkoi nga Serbia që punonjësve të qendrës humanitare ruse në Nish, të mos i jepet status diplomatik, duket se nuk është më pjesë e DASH. Kështu shkruan “Sputnik” dhe kështu referon edhe B92, një media që e quan veten liberale në Serbi.

Del me garanci Orest Sota, PD-ja kërkon ndihmën e mediave

Postuar në 04 Janar, 2018 14:31

Gjykata e Apelit për Krimet e Rënda ka ndryshuar masën e sigurisë për Orest Sotën nga arrest me burg në detyrim paraqitje, pasi  nga i akuzuari është lënë edhe garanci pasurore 5 milion leke reja.

Nobelisti Ishiguro: "Brexit ishte një tragjedi, një gabim i madh"

Postuar në 26 Dhjetor, 2017 16:32

Nobelisti i letërsisë për vitin 2017, Kazuo Ishiguro, ka folur me mediat pas një banketi të zhvilluar në Stoklohm më 10 dhjetor. Ishiguro ka lindur në Nagasaki, por u zhvendos herët në Britaninë e Madhe. Ai vlerësohet si një ndër shkrimtarët më të mirë të letërsisë anglisht dhe siç thotë vetë në formimin e tij, Japonia ka ndikuar për të ndryshuar pikëvështrimin si pasojë e dy p[rindërve të vet.

Më poshtë pjesë nga biseda me mediat:

Vendi i tij i lindjes

Na e thuaj më mirë vetë pse ike nga TCH(nëse ike)

Postuar në 26 Dhjetor, 2017 10:56

Ja një shembull i fundit që fatkeqësisht i jep deri diku të drejtë kryeministrit të vazhdojë këngën e kazanit për mediat. 

Prej disa ditësh në disa faqe online, po ndiqet me hollësi fati profesional i Sokol Ballës. Drejtues prej vitesh i informacionit në Top-Channel, por edhe i emisionit Top-Story. Thuhet se Balla do të lëvizë nga televizioni në fjalë, se ai po negocion me një tjetër televizion. Për ta mbështetur këtë tezë shtihen në punë…Burimet. Mirëpo nga janë këto burime? 

Mbi "gomistët" e dosjes "Tahiri

Postuar në 20 Nëntor, 2017 11:58

A di ndokush ndonjë rast burgosjeje për ndonjë politikan në Shqipëri në këto dy dekada? Për aq sa dimë nuk ka një të tillë. Edhe rasti I hetimit të Ilir Metës pas videos me Dritan Priftin na e konfirmon këtë.

Mbi “heroin" e zhurmshëm Erion Veliaj!

Postuar në 17 Nëntor, 2017 19:12

Në ceremoninë përkujtimore për çlirimin e Tiranës mbajti një fjalim edhe kryetari i Bashkisë, Erion Veliaj.

Ndër të tjera kryebashkiaku e vuri theksin tek nevoja që ka shoqëria dhe kryeqyteti në veçanti për ata individë që i quajti heronj të heshtur ose të panjohur, ose më thjesht njerëz të përkushtuar që pavarësisht se publiku nuk i njeh japin një kontribut të madh patriotik.

SHBA-Rusi, betejë edhe për bllokimin e mediave

Postuar në 16 Nëntor, 2017 09:13

Rusia dhe SHBA po transferojnë tensionet në raportet shtetërore drejt mediave. Pak ditë më parë, SHBA e detyroi televizionin Russia Today që të regjistrohet si agjent i huaj, vendim që ka sjellë reagimin e Moskës. Duma ruse ka miratuar një ligj, sipas të cilit autoritetet ruse kanë të drejtë të emërtojnë çdo organizatë të huaj mediatike si “agjent I huaj”, duke sinjalizuar kundërmasat ndaj mediave amerikane. 

Pages

Subscribe to RSS - mediat