Maqedoni

Kulaç me kripë për Papën

Postuar në 07 Maj, 2019 09:56

Mëngjesin e kësaj të marte mbërriti në Shkup Primati i Kishës Katolike, Papa Franncesku, i pari Papë që viziton Maqedoninë e Veriut. Ai u prit në aeroport nga Presidenti i Gjorge Ivanov dhe Kryeministri Zoran Zaev me të gjitha nderimet dhe zakonet tradicionale (bukë dhe kripë).

Zgjedhjet presidenciale në Maqedoninë e Veriut, udhëheq kandidati i shumicës Pendarovski

Postuar në 05 Maj, 2019 21:31

Stevo Pendarovski, kandidati i shumicës qeverisëse në Maqedoninë e Veriut në zgjedhjet presidenciale qëndron në krye të garës përballë rivales konservatore Gordana Siljanovska Davkova. 
Sipas rezultateve të deritanishme Pendarovski ka marrë 53.2% të votave kurse Silkanovska 43.2%.
Mediat raportojnë se Pendarovski ka qenë favorit edhe mes pakicës shqiptare që ka qenë përcaktuese në këtë raund ku kanë marrë pjesë 44.5% e zgjedhësve. Ligji maqedonas përcakton se zgjedhjet janë të vlefshme nëse pjesëmarrja shkon mbi 40%. 

Kryeministri grek kryen vizitën e parë në Maqedoninë e Veriut

Postuar në 29 Mars, 2019 11:56

Maqedoninë e Veriut do të vizitojë në 2 Prill, kryeministri grek Aleksis Tsipras. Kreu i qeverisë greke do të mbërrijë në aeroportin e Shkupit te martën në mëngjes dhe pastaj do t'i drejtohet selisë së qeverisë ku do të pritet me një ceremoni të veçantë nga homologu i tij.

Më pas, Tsipras do të ketë një takim kokë më kokë me kryeministrin e Maqedonisë Veriore, Zoran Zaev.Axhenda do të vijojë me një takim të Këshillit të Bashkëpunimit Greqi-Maqedoni e Veriut dhe pastaj dy kryeministrat do të kenë një konferencë për mediat.

Opozita quhet armik i brendshëm

Postuar në 25 Shkurt, 2019 17:59

Qeveria e ka pozicionuar veten si lokomotivën që po çon vendin drejt Perëndimit duke shpallur praktikisht opozitën si armik të brendshëm.

Kryeministri ka akuzuar shpesh kundërshtarët politikë se kanë hedhur baltë mbi qeverinë në takimet jashtë vendit, ndonëse vetë po tregon me gisht opozitën lartë e poshtë.

Maqedonia shpall epideminë e fruthit

Postuar në 03 Janar, 2019 12:31

Maqedonia shpall epideminë e fruthit në rajonin e Shkupit, pas regjistrimit të 6 rasteve të reja dhe pritjes së analizave për 6 raste të tjera.

“Jemi të detyruar të marrim një masë të përkohshme për të ndaluar pranimin në çerdhe, kopshte e shkolla të  fëmijëve që nuk janë  të vaksinuar”- tha ministri i Shëndetësisë.

Zbardhen një pjesë e financimeve të Soros në Greqi

Postuar në 26 Tetor, 2018 22:08

George Soros është bërë tema kryesore e zhvillimeve politike në Greqi ditët e fundit. Ai u diskutua në mbledhjen e qeverisë greke dhe u kthye në mollën e sherrit mes ministrit të Mbrojtjes Panos Kamenos dhe  ish-ministrit të Jashtëm  Nikos Kotzias  për rolin  që miliarderi amerikan me origjinë hungareze ka në çështjen e Maqedonisë.

Doktor Johani: Në Ballkan zgjedhjet vonojnë integrimin europian

Postuar në 06 Tetor, 2018 13:12

Maqedonia ndodhet në krizë politike. Duhet theksuar: politike dhe jo etnike. Referendumi për marrëveshjen e Prespës dha rezultate bllokuese dhe kjo jo për shkak të votës kundër, por për shkak të bojkotit. Për këtë arsye është normale kërkesa e opozitës konservvatore për zgjedhje të reja. Sikundër kjo kërkesë është konform standardit demokratik që parashikon se zgjedhjet janë korrigjuesi përfundimtar. 

Po dhe Jo në Maqedoni, fitorja mjafton

Postuar në 01 Tetor, 2018 09:05

Taktika elektorale e opozitës maqedonase për t’u kërkuar mbështetësve të bojkotojnë referendumin u dha një fitore disi morale kundërshtarëve të Zaevit, por duket se nuk e frenon hyrjen në fuqi të marrëveshjes me Greqinë për ndryshimin e emrit të Ish-Republikës Jugosllave të Maqedonisë.

Bushati thirrje shqiptarëve në Maqedoni: Votoni referendumin

Postuar në 12 Shtator, 2018 20:22

Qeveria shqiptare përfshihet në fushatën për referendumin e emrit në Maqedoni.  Ka qenë ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati që i kërkoi hapur popullsisë shqiptare të votojë pro marrëveshjes me Greqinë për emrin.

Në 30 shtator referendumi për emrin e Maqedonisë

Postuar në 31 Korrik, 2018 10:02

Referendumi mbi ndryshimin e emrit të Maqedonisë do të mbahet më 30 shtator, siç njoftoi të hënën kryeministri Zoran Zaev.

Sipas asaj që transmeton agjencia shtetërore e lajmeve MIA, pyetja të cilës do të kërkohet t'i përgjigjen maqedonasit pozitivisht ose negativisht është nëse jeni në favor të bashkimit të vendit me NATO-n dhe Bashkimin Evropian, duke mbështetur Marrëveshjen e Prespës të nënshkruar muajin e kaluar.

Pages

Subscribe to RSS - Maqedoni