Maqedoni

Nacionalizmi maqedonas dhe distancimi i heshtur i faktorit shqiptar

Postuar në 18 Qershor, 2018 11:29

Nacionalistët protestuan sërish në Shkup kundër marrëveshjes me Greqinë. Gjatë natës u shënuan edhe episode të dhunshme, kur një grup të rinjsh filluan të hedhin gurë dhe bomba molotov në polici. Forcat e rendit u kundpërgjigjën duke përdorur gaz lotsjellës për të sprapsur protestuesit. 

Benzinë zjarrit i hodhën deklaratat e kreut të partisë maqedonase të opozitës, Kristian Mikisky, i cili theksoi se "kurrë dhe me asnjë kusht, edhe nëse kjo më kushton jetën nuk do ta mbështes këtë kapitullim nga Zoran Zaev"

Tubim i madh antiqeveritar në Shkup

Postuar në 03 Qershor, 2018 11:30

Partia opozitare e VMRO DPMNE në Maqedoni zhvilloi një mbledhje të madhe anti-qeveritare në Shkup. Kreu i saj, Hristo Mickovski bëri thirrje për zgjedhje të parakohshme dhe paralajmëroi aksione kundër ndryshimit të emrit.
"Le t'i ndalojmë para se të jetë tepër vonë, duhet të bëjmë zgjedhje të parakohshme në të njëjtën kohë me ato presidenciale, të formojmë një qeveri teknokratike 100 ditë përpara sondazheve dhe le të shohim nëse njerëzit pajtohen me atë që Zoran Zaev dhe partia e tij po bëjnë",- tha Hristian Mickovski .

Arrihet marrëveshja, "Republika e Maqedonisë Veriore"

Postuar në 29 Maj, 2018 11:39

"Republika e Maqedonisë Veriore"  është emri i dakordësuar mes ministrit të jashtëm grek, Nikos Kotzias dhe homologut maqedonas Nikola Dimitrov. Megjithatë fjalën e fundit do ta kenë dy kryeministrat Aleksis Csipras dhe Zoran Zaev.

Shqipja, gjuhë zyrtare në Maqedoni(video)

Postuar në 14 Mars, 2018 18:05

Parlamenti i Maqedonisë ka miratuar ligjin për përdorimin e gjuhëve me 64 vota pro. Ligji në fjalë i jep status zyrtar edhe shqipes meqenëse flitet nga më shumë se 20% e banorëve të shtetit. Situata në Parlament ka qenë e tensionuar, pasi deputetë e VMRO-DPMNE kanë kundërshtuar ashpër. Mediat në Maqedoni njoftojnë madje për një situatë prag konfrontimi fizik mes ish-kryeministrit Nikolla Gruevski dhe kreut të Parlamentit, Talat Xhaferri.

Zaev kundër mospërkthimit të emrit të Maqedonisë

Postuar në 27 Shkurt, 2018 11:03

Teksa Athina dhe Shkupi janë afër një konsenusi për emrin, duket se ka akoma ngërçe që nuk po çojnë drejt finalizimit të marrëveshjes. Kryeministri i maqedonisë Zoran Zaev kundërshton propozimin grek për mospërkthimin e emrit për përdorim ndërkombëtar.

Sondazhi, konsensus popullor në Maqedoni për emrin

Postuar në 03 Shkurt, 2018 11:20

61% e maqedonasve mbështesin zgjidhjen për çështjen e emrit të Maqedonisë për të përshpejtuar integrimin e vendiot në BE dhe NATO.Sipas një sondazhi të kryer nga Instituti për Demokraci në Shkup nga 50% e qytetarëve sllavë (30% plotësisht, 20% pjesërisht) dhe 95% e qytetarëve shqiptarë (84% plotësisht, 11% pjesërisht) janë pro zgjidhjes së çështjes së emrit.

Kjo është mbështetja më e lartë e regjistruar në vitet e fundit në sondazhet e opinionit  publik për çështjen e ndryshimit të emrit.

Ndikimi i Turqisë në çështjen e emrit të Maqedonisë

Postuar në 13 Janar, 2018 14:38

Mes labirintit të analizave dhe parashikimeve për zgjidhjen ose jo të emrit të Maqesonisë, një nga çështjet që nuk është diskutuar është roli i Turqisë në këtë çështje.

Kështu shkruan gazetari, Kristos Lutradis, bashkëpunëtor i gazetës Hyrriet Daily News teksa nënvizon se Ankaraja nuk dëshiron normalizimin e marrëdhënieve në mes të Greqisë dhe Republikës së Maqedonisë.

Shqipja fiton terren në Maqedoni, miratohet ligji i gjuhëve

Postuar në 11 Janar, 2018 17:17

69 deputetë të parlamentit të Maqedonisë votuan pro ligjit  për përdorimin e gjuhëve, i cili i jep gjuhës shqipe një shtrirje të gjerë edhe në institucionet e larta shtetërore ku nuk përdorej deri më tani. Shumica e nevojshme u arrit nga mbështetja e  deputetëve të partive shqiptare jashta koalicionit qeveritar, ndërsa opozita maqedonase e drejtuar nga VMRO-DPMNE nuk mori pjesë në seancë.

Ligji i gjuhëve kalon testin e parë në Maqedoni

Postuar në 15 Nëntor, 2017 21:04

Me 66 vota “pro” dhe 41 “kundër” Parlamenti i Maqedonisë  votoi nevojën për sjelljen në kuvend të  projektligjit për përdorimin e gjuhëve. Për shumicën parlamentare ligji do të kontribuojë në bashkëjetesë, nuk e prish karakterin unitar dhe është në pajtim me Kushtetutën, ndërsa opozita maqedonase thekson se ky ligj është anti-kushtetues dhe do të sjell dygjuhësi në gjithë shtetin.

Presidenti Ilir Meta, vizitë zyrtare në Maqedoni

Postuar në 15 Nëntor, 2017 12:06

Presidenti Ilir Meta do të jetë zyrtari i parë shqiptar që do të vizitojë Maqedoninë që nga zgjedhjet parlamentare të mbajtura në këtë vend. Presidenca shqiptare njofton se vizita është planifikuar tashmë dhe se ajo do të zhvillohet. Vizita ka rëndësinë e vet politike mes dy vendeve që kanë disa probleme me njëri – tjetrin dhe në kushtet kur qeveria e Zoran Zaevit ka bërë disa premtime për të drejtat e shqiptarëve. Ndërkohë paraprakisht në disa mjedise shqiptare në Maqedoni po flitet për një dekorim të mundshëm të kreut të Bashkësisë Fetare Islame, Sulejam Rexhepi, që kundërshtohet.

Pages

Subscribe to RSS - Maqedoni