Kulaç me kripë për Papën

Postuar në 07 Maj, 2019 09:56

Mëngjesin e kësaj të marte mbërriti në Shkup Primati i Kishës Katolike, Papa Franncesku, i pari Papë që viziton Maqedoninë e Veriut. Ai u prit në aeroport nga Presidenti i Gjorge Ivanov dhe Kryeministri Zoran Zaev me të gjitha nderimet dhe zakonet tradicionale (bukë dhe kripë).

Vizita e Papës në Maqedoninë Veriore konsiderohet një ngjarje e rëndësishme për komunitetin e vogël katolik në vend, i cili nuk kalon 1% të popullatës së përgjithshme. Papa Françesku ka kryer  vizita, veçanërisht në zonat me komunitete të vogla katolike, si Shqipëria, Turqia dhe Sri Lanka, ndërsa  së fundi vizitoi Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Marokun.

Nga Maqedonia e Veriut, kreu i Kishës Katolike Romake pritet të dërgojë mesazhe për "paqe, bashkëjetesë dhe drejtësi", siç deklaruan përfaqësues të Kishës Katolike në vend. Përveç takimeve me Presidentin Ivanov dhe kryeministrin Zaev, Papa do të takohet me udhëheqësit fetarë në Shtëpinë e Nënë Terezës në qendër të Shkupit. Për më tepër, ai ishte ai që shenjtëroi në vitin 2016 Nënë Terezën, e lindur në Shkup.

Masat e sigurisë janë të larta për vizitën e Papa Franceskut janë të larta, ku shumë rrugë janë bllokuar, ndërsa autoritetet kanë dhënë udhëzime për qytetarët se si ata mund të zhvendoset në fund e vizitës.

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.