vizita

Gafa në Ankara, Erdogan nuk ka karrige për Von der Leyen

Postuar në 07 Prill, 2021 12:14

Konsiderohej si një vizitë e rrallë dhe shumë e rëndësishme. Por ka nisur me një gafë. Shërbimi i protokollit në presidencën turke nuk kishte parashikuar karrige për presidenten e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, e cila për disa sekonda mbeti në këmbë e hutuar, ndërsa me presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel dhe Erdogan u ulën.

Von der Leyen është ulur në divanin përballë, pranë ministrit të Jashtëm Mevlut Cavushoglu, që sipas protokollit diplomatik hyn në një rang më të ulët.  

 

Von der Leyen mbron Borrell pas vizitës “poshtëruese” në Rusi

Postuar në 08 Shkurt, 2021 19:56

Më shumë se 70 europarlamentarë i kërkuan dorëheqjen shefit të diplomacisë europiane pas kthimit të tij nga Moska. Duke e quajtur poshtëruese vizitën e Joseph Borrell në Rusi, 73 eurodeputetë kanë nënshkruar deri më tani një letër, në të cilën i kërkojnë presidentes së Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, të marrë masa nëse ai nuk largohet.

Marrëdhëniet SHBA-BE në pikën më të ulët. Pompeo anullon turin në Europë

Postuar në 13 Janar, 2021 12:21

Politico” i ka kushtuar një shkrim anullimit nga sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, të vizitës së parashikuar në Europë.

Pasi refuzoi të njihte fitoren e Loe Biden në zgjedhjet presidenciale amerikane, sekretari i Shtetit, Mike Pompeo papritur është kaq i dedikuar për një tranzicion të qetë saqë anulloi një udhëtim në Bruksel…

Kapitujt e marrëdhënieve me Turqinë si premtimet elektorale në Vlorë

Postuar në 06 Janar, 2021 12:50

Në vizitë zyrtare me ftesë të Presidentit Erdogan, për të hapur një kapitull të ri bashkëpunimi mes dy qeverive dhe nënshkruar një sërë marrëveshjesh me rëndësi në kuadrin e partneritetit tonë strategjik

Kështu shkruan kryeministri Edi Rama në një njoftim për një vizitë të tijën në Turqi, për të cilën përcjell edhe pamjet nga mbërritja në aeroport.

Kryeministri Rama zhvillon vizitë informale në Mal të Zi

Postuar në 29 Shtator, 2020 12:21

Gazeta “Vijesti” raporton se kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka qenë këto ditë në një viztë jozyrtare në Mal të Zi. Sipas raportimit në fjalë, z. Rama është takuar me Nik Gjeloshajn, që drejton komunën e Tuzit dhe një ndër njerëzit kryesorë politikë të shqiptarëve në Mal të Zi.

Propagandimi i një takimi pa objektiva reale

Postuar në 12 Shtator, 2020 13:33

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ndodhet në Athinë në cilësinë e drejtuesit të presidencës shqiptare të OSBE.

Pavarësisht kësaj zyra e komunikimit e Edi Ramës ka përhapur gënjeshtrat e radhës përmes atyre që quhen interpretime iluzive në media. Lexoni se çfarë raporton televizioni Top-Channel që referon burime teper te besueshme: 

Erdha në Kosovë si reporter

Postuar në 30 Qershor, 2020 15:19

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama raportohet se ka përfunduar vizitën e tij në Kosovë me disa takime me drejtuesit politikë të këtij shteti. Duke folur sot para mediave, z. Rama ndër të tjera tha:

Dua ta bëj shumë të qartë që më vjen keq kur shoh në reagime, dhe flas për reagime qytetare se si helmi i jetës politike ka penetruar në bazën e politikës kombëtare dhe ndikon që të mos kuptohet por përkundrazi, të deformohet thelbi i shqetësimit që sot duhet të kemi si komb.

Bashkë, por as për drejtësinë, as për Kosovën

Postuar në 30 Qershor, 2020 00:25

 

Vizita e Edi Ramës në Kosovë ka prodhuar vetëm një zhvillim: vizitën e kryeministrit të saj në Shqipëri më 3 korrik. Në këtë kontekst duhet thënë se Rama ka arritur të negociojë me Isa Mustafën në takimin e tij të dytë me të pas atij të vitit 2016 që të mos bëjë lëvizje ndaj Hashim Thaçit në këtë moment. 

I çliruar nga "kompleksi Tsipras", Rama viziton Athinën pas gjashtë vjetësh në detyrë

Postuar në 29 Tetor, 2019 15:22

Kryeministri Edi Rama ka vizituar më në fund Athinën në kuadër të një takimi dypalësh me kryeministrin grek, konservatorin Kyriakos Mitsotakis. Në vizitë atë e shoqëron, ministrja e Infrastrukturës, Belinda Balluku, e cila bashkë me z. Rama e njeh greqishten përderisa në media është raportuar se ajo ka jetuar për një kohë në Greqi.

Vizita e z. Rama ka ende axhendë të panjohur siç ndodh rëndom, por në krye të prioriteteve qëndron marrëveshja për kufirin. 

Për në Athinë, kokëulur dhe me dilema!

Postuar në 23 Tetor, 2019 17:03

Pas 6 vitesh si kryeministër Edi Rama do vizitojë për herë të parë Greqinë javën e ardhshme, por sërish jo në një vizitë zyrtare. Megjithatë kreu i qeverisë shqiptare shkon në Athinë me kredite të dobëta, ndryshe nga pak vite më parë kur i trashte zërin zotit Vangjel. Si për ironi të fatit, vizita e tij në Athinë përkon përvjetorin e vrasjes në Bularat të Konstandin Kacifës, ngjarje për të cilin prokuroria shqiptare nuk ka ende një raport zyrtar, duke tejkaluar çdo afat të ligjshëm.

Pages

Subscribe to RSS - vizita