Papa Françesku

Kulaç me kripë për Papën

Postuar në 07 Maj, 2019 09:56

Mëngjesin e kësaj të marte mbërriti në Shkup Primati i Kishës Katolike, Papa Franncesku, i pari Papë që viziton Maqedoninë e Veriut. Ai u prit në aeroport nga Presidenti i Gjorge Ivanov dhe Kryeministri Zoran Zaev me të gjitha nderimet dhe zakonet tradicionale (bukë dhe kripë).

Kthesa e madhe e Kishës Katolike: Papa po mendon t’u lejojë priftërinjve martesën

Postuar në 25 Tetor, 2018 13:12

Vatikani po shqyrton mundësinë e një ndryshimi të madh në gjirin e kishës katolike. Përballja sidomos vitet e fundit me skandalet seksuale të priftërinjve dhe rënia e numrit të këtyre të fundit po e detyron Atin e Shenjtë të shyrtojë hedhjen e një hapi të ri, që thyen një nga tabutë më të mëdha të katolicizmit: lejimin e martesës për priftërinjtë.

Kundër dënimit me vdekje

Postuar në 02 Gusht, 2018 19:16

Papa Françesku nënvizoi në një fjalim në Kishën Katolike Romane se dënimi me vdekje është i papranueshëm dhe se Kisha do të punojë për ta shfuqizuar atë në të gjithë botën.

Sipas CNNi, ndryshimi që iu shtua Katekizmit të Kishës Katolike, është një pozicion zyrtar që Papa kishte promovuar që kur erdhi në krye të Vatikanit.

"Kisha Katolike Romane na mëson se dënimi me vdekje është i papranueshëm, sepse është një sulm ndaj respektit dhe dinjitetit të ekzistencës njerëzore dhe individit"-tha kreu i Vatikanit.

Të komunikosh shpresë dhe besim në kohën tonë*

Postuar në 25 Janar, 2017 08:27

"Mos ki frikë se unë jam me ty” (Is 43,5)

Nënë Tereza e Kalkutës shpallet shenjtore

Postuar në 04 Shtator, 2016 11:22

E lindur në Maqedoni si Anjezë Gonxhe Bojaxhiu nga prindër shqiptarë, Nënë Tereza ushtroi aktivitetin e vet bamirës në Indi. Kisha Katolike i njeh dy mrekulli dhe një vit më parë e lumturoi. Një figurë kontroverse dhe ndaj së cilës nuk mungojnë kritikat, Tereza, hyn sot në listën e shenjtorëve. Papa Françesku drejtoi meshën në Shën Pjetër ku merrnin pjesë 100 mije besimtarë.

Busti i Papa Françeskut – të premten u miratua në Këshillin Bashkiak sot u vendos. Presidenti falënderon Papën për shenjtërimin e Nënë Terezës!!!

Postuar në 15 Mars, 2016 15:40

Në 4 shtator të këtij viti njoftohet se Nënë Tereza do të shpallet shenjtore. Dhe politika shqiptare ka vendosur të jetë mirënjohëse për Shenjtërimin, duke përuruar një bust për Papa Françeskun në Tiranë. Ja sa çfarë tha Presidenti Nishani në fjalën e tij: “Dekreti i shpalljes Shenjtore të Nënë Terezës, që pritet të firmoset nga Ati i Shenjtë, e shndërron këtë moment në një nga ditët më të rëndësishme të historisë së popullit shqiptar.

Papa flet për një "pushtim arab" të Europës

Postuar në 05 Mars, 2016 17:59

Valën e emigrantëve nga Lindja, Papa Françesku e quan një “pushtim Arab” të Europës. Duke folur për një grup besimtarësh franceze, kreu i Kishës Katolike tha se hyrja e një numri të madh refugjatësh është një zhvillim pozitiv për kontinentin e vjetër, pasi rrit shkëmbimin kulturor mes Lindjes dhe Perëndimit.

Nënë Tereza në prag të shenjtërimit

Postuar në 18 Dhjetor, 2015 09:55

Bamirësja me origjinë shqiptare Nënë Tereza është në prag të shenjtërimit. Papa Françeskut ka ratifikuar të enjten në mbrëmje njohjen e mrekullisë që i atribuohet Nënë Terezës. Kjo do të thotë se se ajo do të shenjtërohet së shpejti, dhe kjo ka gjasa të ndodhë më 4 shtator të vitit të ardhshëm.
Nënë Tereza ka lindur me emrin Anjezë Gonxhe Bojaxhiu në Shkup më 26 gusht 1910.

Subscribe to RSS - Papa Françesku