Maqedoni

Lirohet kreu i bashkisë së Pustecit i arrestuar për manipulim zgjedhjesh

Postuar në 13 Shkurt, 2016 13:03

Gjykata në Maqedoni nuk e pranoi kërkesën e Prokurorisë Speciale Publike për përcaktimin e masës së paraburgimit për tetë të dyshuar për parregullsi zgjedhore në rastin “Titanik”, mes tyre edhe kreun e bashkise Pustec, Themelkon, transmeton "zhurnal.mk".

Arrestimi i kreut të Bashkisë së Pustecit/Prokuroria Speciale në Maqedoni dhe Byroja e Shqipërisë

Postuar në 12 Shkurt, 2016 13:41

Disa media po raportojnë aktualisht arrestimin në Resnjë të Maqedonisë të Edmond Themelkos, kryetar i Bashkisë së Pustecit në Shqipërië. Akuza është: manipulim zgjedhjesh(http://www.balkanweb.com/site/arrestohet-ne-maqedoni-kryebashkiaku-i-pus...). Në kushtet kur situata e arrestimit është ende e paqartë, vlen të nënvizohet se precedenti i Maqedonisë, apelon edhe më shumë për vlerën që ka Byroja Kombëtare e Hetimit, me të cilën politika në Tiranë po luan pisët.

Intervistë me një haker shqiptar

Postuar në 02 Tetor, 2015 16:21

G – Përshëndetje! Këtu jemi me  një fans të "ResPublica" që quhet Ardis Duraku. Është emri juaj i artit apo jo?

A - Ju  falënderoj për ftesën!

G - Nga theksi më duket sikur jeni  nga Kosova apo gabohem?

A - Jo, jam nga Shkupi i Maqedonisë

G - Siç më shpjeguat edhe ju , keni  disa vite që merreni me hakerime,  besoj të tipit White Hat apo jo??

A - Po

Ilir Meta shmang sërish një vizitë në ShBA

Postuar në 30 Gusht, 2015 11:53

Në vizitën e fundit të Victora Nuland në Shqipëri, të gjithë vunë në dukje faktin se zyrtarja e lartë e Departamentit Amerikan të Shtetit, shmangu një takim me kryetarin e Parlamentit, Ilir Meta. Duket se edhe ky i fundit, nuk po këmbëngul shumë që të jetë i pëlqyer në ShBA. Po t’ i besojmë raportomit të portalit “tesheshi.com”, Meta ka vizituar aë fumdmi Maqedoninë, ku ka qenë i ftuar edhe në dasmën e djalit të Menduh Thaçit, ndonëse kishte një ftesë për një aktivitet në ShBA. “Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, nuk do të shkojë as këtë verë në SHBA.

Xhandarmeria serbe rreh emigrantë sirianë në zonën kufitare me Maqedoninë

Postuar në 22 Gusht, 2015 09:54

Agjensia e lajmeve “INA” raporton se xhandarmeria serbe ka rrahur dy emigrantë sirian në zonën kufitare në afërsi të fshatit Llojan. Kjo bëhet e ditur për “INA” nga banorë okularë dhe nga protagonistët e incidentit, të cilët kanë rrëfyer në një video të shpërndarë edhe tek banorët. “Ne kemi qenë në një distancë më të largët dhe kemi ndodhur rastësisht, kur kemi parë se si njësiti i xhandarmerisë serbe ka ndaluar dy emigrantët sirian dhe i ka rrahur, duke i urdhëruar se nuk mund të hyjnë në Serbi.

Funksionarët e lartë shqiptarë në Maqedoni, dyshime për përfshirje në afera dhe skandale seksuale

Postuar në 21 Gusht, 2015 11:35

Funksionarë shqiptarë në poste të larta shtetërore në Maqedoni janë të përfshirë në skandale të ndryshme. Agjensia e lajmeve INA thotë se bëhet fjalë për ministra të përbërjes së kaluar, zëvendësministra, drejtorë dhe funksionarë të tjerë të cilët janë të përfshirë në afera korruptive, skandale seksuale dhe dukuri të tjera. Sipas INA-s për një pjesë të tyre ekzistojnë edhe dëshmi dhe materiale.

Maqedonia shndërrohet në zonë kalimi të mijëra refugatëve, shpall gjendjen e jashtëzakonshme

Postuar në 21 Gusht, 2015 07:49

Maqedonia shpalli gjendjen e jashtëzakonshme në kufijtë e saj jugorë dhe veriorë për shkak të shtimit të numrit të emigrantëve dhe refugjatëve. Maqedonia është shndërruar në një zonë kalimtare të mijëra refugatëve, kryesisht sirianë, të cilët nga Idomeni në Greqi kalojnë në këmbë kufirin për të ardhur në Gjevgjeli, ku hipin në trena dhe vazhdojnë rrugën nëpër Serbi drejt Hungarisë. Autoritetet maqedonase thonë se rreth 39 mijë refugjatë, kryesisht sirianë, janë regjistruar muajin e fundit, që paraqet dyfishin e numrit të një muaji më parë.

Furnizim me naftë në Maqedoni. Është 60 lekë më lirë, por edhe më cilësore

Postuar në 14 Gusht, 2015 00:27

Në Maqedoni nafta shitet 118 lekë për litër, kurse në Shqipëri, 183 lekë për litër. Ky ndryshim prej 65 lekësh për litër ka nxitur drejtuesit e automjeteve në kufirin mes dy vendeve që t’i drejtohen pikave të furnizimit në Maqedoni. “Shkojmë në Maqedoni për t’u furnizuar sepse është më e lirë, me rreth 50 lekë për litër, si dhe shumë herë më e mirë. Nuk e bëjmë përditë këtë rrugë, por kur na soset durimi vijmë këtej”, thotë një drejtues mjeti i cituar nga Tip-Channel. Këtë hall të madh të njerëzve, dogana shqiptare po synon ta shtojë edhe ca më tepër kur shton kontrollet.

Shqiptari i ISIS reagon për aksionin në Maqedoni: Shqiptarë gati për luftë, ka ardhur koha të zhdukim zullumin sllav!

Postuar në 08 Gusht, 2015 19:04

Shteti Islamik i ISIS ka reaguar ekskluzivisht për “JavaNews.al” në lidhje me aksionin anti­terrorizëm në Maqedoni të ndërmarrë dy ditë më parë. Përmes një mesazhi të dërguar në faqen zyrtare në Facebook të redaksisë së “JavaNews.al”, nga shtetasi i ashtuquajtur Sejfedin Al­Albani, i bëhet thirrje shqiptarëve kudo ku janë të marrin armët dhe të bëhen gati për luftë. Nën emrin fals në Facebook Xhavit Xhavit, shqiptari Sejfedin Al­Albani shkruan se tashmë ka ardhur koha që terroristët e ISIS të ndërmarrin aksione në Ballkan, në veçanti në Maqedoni.

Maqedoni, arrestime imamësh të dyshuar për lidhje me ISIS

Postuar në 06 Gusht, 2015 10:14

Në rajone të ndryshme të Maqedonisë u zhvillua një aksion i gjerë policor në të cilin u arrestuan 9 vetë të dyshuar se rekrutojnë luftëtarë të ISIS-it në Irak dhe Siri. Mes tyre është edhe një imam i një xhamie në Shkup, e cila vepron jashtë kontrollit të Bashkësisë Islame. Ministria e Brendshme njoftoi se në Maqedoni nuk ka kampe për stërvitje, por bëhet rekrutim i shumë të rinjve, ndërsa deri më tani 16 persona kanë vdekur në luftërat në Lindjen e Mesme. Grupi ka pasur lidhje edhe me 16 shtetas të Maqedonisë të cilët tashmë kanë humbur jetën viteve të fundit në luftimet në Irak e Siri.

Pages

Subscribe to RSS - Maqedoni