Maqedoni

Rivotimi në Gostivar përmbys fitoren e Gruevskit

Postuar në 19 Dhjetor, 2016 09:58

Komisionit Shtetëror i Zgjedhjeve vendosi të pranojë kërkesën e Lëvizjes "Besa" për ripërsëritjen e zgjedhjeve në Gostivar, zonë e banuar në shumicë nga elementi shqiptar. Ky zhvillim i hap rrugë një skenari të ri krize pasi mund të barazojë mandatet në 50 me 50 mes dy koalicioneve, duke çuar sërish vendin në zgjedhje. Aktualisht koalicioni i udhëhequr nga VMRO-DPMNE e Gruevskit ka siguruar 51 mandate ndërsa opozita e bashkuar e udhëhequr nga LSDM e Zoran Zaev ka 49 mandate.

Bombat e Zaevit rezultojnë shurdhuese. Gruevski fiton për të dhjetën herë në Maqedoni

Postuar në 12 Dhjetor, 2016 08:47

Nikolla Gruevski është fitues i zgjedhjeve në Maqedoni. Pasi ka përfunduar thuajse çdo gjë me procesin e numërimit, ish-kryeministri që drejtin partinë konservatore VMRO-DPMNE, nuk e fshehu kënaqësinë:

A i ka në axhendë shqiptarët e Maqedonisë, Tirana zyrtare?*

Postuar në 11 Dhjetor, 2016 17:50

Gjendja e vërtetë “e unitetit” të komuniteteve shqiptare në shtetet me popullsi mikse ballkanike mund të shikohet lehtë në Maqedoni. Për më tepër aty mund të kundrosh edhe sesa të përçarë janë vetë shqiptarët, sesa pa ide për të ardhmen, por edhe sa pa forcë është Tirana zyrtare, që t’i ndihë.

Ministri i Jashtëm austriak, Kurz, pjesë e fushatës elektorale së partisë së Gruevskit në Maqedoni

Postuar në 29 Nëntor, 2016 16:15

Ministri i Jashtëm austrian, Sebastian Kurz është bërë pjesë e përballjes politike në Maqedoni, pas pjesëmarrjes në një tubim të partisë VMRO-DPMNE. I pyetur nga një gazetar mbi këtë akt, Kurz sqaroi se “mora pjesë aty si anëtar i Partisë Popullore Europian dhe nuk ka asgjë kontroverse në të”.

Duke qenë se pjesëmarrja e tij është lexuar si një manovër për të ndikuar votuesit, Kurz sqaroi duke larë duart:

Tentativë për bashkimin e BDI-së dhe PDSH-së në Maqedoni. Partitë tradicionale shqiptare duan të ruajnë pushtetin

Postuar në 30 Tetor, 2016 10:30

Zgjedhjet në Maqedoni do të jenë një test vendimtar për partitë shqiptare Maqedoni. Analizat e publikuara së fundmi paraqesin gjithnjë e më shumë në rënie BDI –në nisur dhe nga dalja në skenë e forcave të reja politike. Mediat shqiptare në Maqedoni shkruajnë se gjatë ceremonisë ku presidentit Hashim Thaçi iu nda çmimi “Honoris Causa” në Tetovë, janë zhvilluar takime sekrete edhe me liderin e PDSH – së, Menduh Thaçi.

Zaev hap listat e opozitës maqedonase për kandidatë nga popullsia shqiptare

Postuar në 25 Tetor, 2016 17:51

Faktori politik shqiptar në Maqedoni shkon sërish i përçarë në zgjedhjet zgjedhjet e 11 dhjetorit në Maqedoni, me dy partitë tradicionale BDI-në e Ali Ahmetit dhe PDSH-në e Menduh Thaçit  të kenë humbur kredibilitetin në popullsinë shqiptare që vijon të vuajë mungesën e kohezionit të udhëheqësve të saj sidomos për çështje që kanë të bëjnë me të drejtat e saj.

Sipërmarrja italiane/Barra fiskale po zhvendos biznesin në Mal të Zi e Maqedoni

Postuar në 19 Gusht, 2016 15:18

Shoqata e Sipërmarrësve Italianë në Shqipëri ka dhënë alarmin se taksat e larta po bëjnë që shumë kompani italiane të ndalojnë investimet, apo dhe të tërhiqen plotësisht nga Shqipëria, duke iu drejtuar destinacioneve të reja si si Maqedonia apo Mali i Zi. Biznesi Italian argumenton se investitorët erdhën në Shqipëri për shkak se tatim fitimi ishte 10%, energjia elektrike ishte e ulët, por tani çdo gjë është rritur, madje edhe taksat e Bashkisë janë dyfishuar.

Maqedonia në zi kombëtare

Postuar në 08 Gusht, 2016 11:07

Maqedonia është në zi pas fatkeqësisë natyrore të së premtes, ku nga përmbytjet humbën jetën 21 persona, në mesin e të cilëve edhe dy fëmijë. Ndërkohë Qeveria ka marrë vendimin për shpalljen e gjendjes së krizës në rajonin e Shkupit dhe Tetovës për 15 ditë. Nga ana tjetër Drejtoria për Mbrojtje dhe Shpëtim ka vazhduar kërkimet në lagjet më të goditura të Shkupit, si Hasanbeg, Haracinë, Stajkovc e Smillkovc për gjetjen e personave të tjerë që konsiderohen akoma të zhdukur.

20 të vdekur nga përmbytjet në Shkup

Postuar në 07 Gusht, 2016 12:18

Shirat e rrëmbyeshëm që përfshinë Shkupin mbrëmjen e kaluar ka shkaktuar vdëkjen e 20 personave ndërsa kanë lënë pas vete dëme të shumta materiale. Situata më e rëndë është në lagjet Hasanbeg, Stajkovc, Haracine dhe në disa fshatra të Malësisë së Tetovës. Mosreagimi në kohë i autoriteteve ka berë që bilanci i përmbytjeve të jetë tragjik.

Hiqet tarifa e qëndrimit për studentët e trevave shqiptare

Postuar në 05 Gusht, 2016 15:24

Numri i studentëve nga Kosova dhe trojet shqiptare të Maqedonisë e Malit të Zi ka patur një rënie të ndjeshme. Shkak për këtë mund të ketë qenë një tarifë vjetore qëndrimi që ata ishin detyruar të paguanin. Nga ky vit akademik tarifa është hequr, duke synuar shtimin e numrit të kësaj kategorie studentësh.

"TemaTV"

Pages

Subscribe to RSS - Maqedoni