Maqedoni

Zaev, sovrani i ri i skenës politike në Maqedoni

Postuar në 16 Tetor, 2017 11:31

Fitore të madhe që tejkaloi të gjitha parashikimet arriti LSDM-së e kryeministrit Zoran Zaev në raundin e parë të zgjedhjeve komunale që u mbajtën të dielën në Maqedoni.  Partia e tij arriti të dominojnë që në raundin e parë në 37 nga 81 bashkitë e vendit, ndërsa VMRO e Nikolla Gruevskit fitoi vetëm në 3 bashki. 

Partia e Zoran Zaev fitoi në Kumanovë, Manastir (Manastir), Prilep, Ohër, Strumicë dhe shumë bashki të tjera. Lideri i LSDM-së duke folur në mesnatë për mbështetësit e tij foli për një fitore të madhe dhe një votëbesim të qeverisë. 

CNN Greece: Tensionet Beograd-Shkup, “luftë” spiunazhi SHBA-Rusi

Postuar në 23 Gusht, 2017 22:35

Vendimi surprizë nga Beogradi për t’i vënë drynin të dielën në mbrëmje ambasadës serbe në Shkup fillimisht  u interpretua si një reagim ndaj synimit të Maqedonisë për të votuar në favor të anëtarësimit të Kosovës në UNESCO. Por gazetat në favor të presidentit Vuçiç denoncuan një ditë më pas Shkupin për përgjime të zyrtarëve serbë, veprime që sipas tyre kanë pasur ndihmën dhe bashkëpunimin e shërbimeve të huaja, më konkretisht Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Zaev merr detyrën, SHBA përshëndet qeverinë e re

Postuar në 01 Qershor, 2017 11:10

Gati 6 muaj pas zgjedhjeve te parakohshme, Maqedonia ka me ne fund qeverine e re, te votuar me 62 vota “pro” mesnatën e kaluar në parlmanet. Depuetetët e VMRO-se se Gruevskit votuan kundër ndërsa, Levizja Besa e cila refuzoi të bëhej pjesë e koalicionit të ri qeverisës, abstenoi me 5 deputetët e saj.  Duke folur para deputeteve ne parlament, Zaev u ndal tek çështja e emrit të Maqedonisë, për të cilën tha se do të ketë referendim. Pa folur në detaje, Zaev shtoi se pjesë e programit janë edhe kërkesat e partive shqiptare.

Duhet dekriminalizim i shoqërisë shqiptare

Postuar në 24 Maj, 2017 08:34

Publicisti Kim Mehmeti, ka dhënë një koment të vetin mbi marrëveshjen politike në Maqedoni, i cili ka interes për realizmin që përcjell:

Gruevski po bie bashkë me Maqedoninë, Rama negociator i shqiptarëve*

Postuar në 16 Maj, 2017 11:40

Gazeta greke "Kathimerini" i ka bërë një analizë të fundit situatës në Maqedoni, ku ndërt të tjera flet për pozicionin tejet të vështirë ku ndodhet ish-kryeministri Nikola Gruevski. Drejtor i Institutit të Marrëdhënieve Ndërkombëtare, Dr. Konstantinos Filis shkruan se Gruevski nuk është më shumë i shqetësuar për "shqiptarizimin" e Maqedonisë sesa për mbijetesën e tij politike, ekspozimin për çështje në raport me drejtësinë për të cilat normalisht duhet të ishte ndjekur penalisht.

Çështja e Flamurit në zyrë dhe aspiratat etnike të Talat Xhaferrit

Postuar në 08 Maj, 2017 12:14

Protagonist në ngjarjet e fundit në Maqedoni është kryetari i ri i Kuvendit, Talat Xhaferri, njeriu që ka qëndruar në hijen e Ali Ahmetit, por me influencë në Partinë e Bashkimit Demokratik për Integrim. I karakterizuar si politikan me përvojë që "me qetësinë e tij merr atë që dëshiron" tërhoqi vëmendjen me aktin e fundit të vendosjes së flamurit shqiptar, krahas atij të Maqedonisë dhe Bashkimit Europian në zyrën e kryetarit të Kuvendit. 

Dhunë në Maqedoni

Postuar në 27 Prill, 2017 20:52

Tensionet në Maqedoni i janë afruar ndjeshëm konfliktit civil kur Talat Xhaferri u zgjodh kryetar i Parlamentit. Pamjet flasin për dhunë edhe në sallën e Parlamentit, Zoran Zaev shikohet i gjakosur, ndërkohë që gjendja ka precipituar. Diplomatët perëndimorë kanë bërë thirrje për qetësu ar situatën. Pamjet flasin vetë se deri ku mund të mbërrijnë punët.

Ivanov kërkon të tërhiqet platforma shqiptare

Postuar në 26 Prill, 2017 22:30

Përderisa nuk largohen pengesat ligjore dhe politike nuk mund ta jap mandatin për përbërjen e qeverisë së re. Kështu ka deklaruar presidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov, duke akuzuar edhe njëherë Tiranën zyrtare për krizën në Maqedoni.  Sipas tij, platforma e gatuar në zyrën e kryeministrit të Shqipërisë është një nga pengesat për zgjidhjen e krizës.

BE-SHBA, i hapur opsioni për sanksione ndaj Gruevskit

Postuar në 21 Prill, 2017 20:40

Zvarritja e krizës politike në Maqedoni duket se do të detyrojë Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimin Evropian të ndërmarrin një hap izolues ndaj ish-kryeministrit Nikolla Gruevski, të cilit i është kërkuar të mos pengojë formimin e qeverisë së re.Gazeta greke “To Ethnos” raporton se aktorët e BE-së kanë hedhur në tryezë çështjen e sanksioneve ligjore kundër Gruevskit por edhe zyrtarëve të tjerë të VMRO-DPMNE-së dhe për të parandaluar zhvillimet kaotike në Maqedoni.

Portalet, problem i përgjithshëm. Ndryshime ligjore edhe në Maqedoni. Në vëmendje: Përgjegjësia

Postuar në 31 Mars, 2017 12:57

Shumimi i portaleve duket se nuk shihet si problem vetëm në Shqipëri. Dhe kjo duket në uniformitetin e ndryshimeve ligjore që po synohen të adoptphen për eliminimin e disa shfaqjeve që janë kthyer realisht të padëshirueshme. Në Maqedoni këto ditë janë prezantuar ndryshimet ligjore nga Agjencia e Mediave dhe ato parashikojnë legalizim të stafit, prezantim të tij në faqe, kërkohet definimi më i qartë i termit “portale të internetit”.

Pages

Subscribe to RSS - Maqedoni