libri

Lef Nosi, Shuteriqi, Ben Blushi, marketingu i një libri dhe një letër e Mitrush Kutelit

Postuar në 31 Tetor, 2015 17:08

Ben Blushi ja doli edhe kësaj radhe të realizojë maksimumin e marketingut për librin e tij të ri: “Kandidati”. Pas promocionit normal që bëjnë shtëpitë  botuese dhe autori, të cilit në rastin konkret i hapen të gjitha dyert, vijohet edhe njëherë me teknikën e sensacionit. Që kur merr përgjigje e dyfishon kuriozitetin. Në fund, i fituar del autori që iu shit libri. Së fundmi bëri bujë deklarata e Blushit, huazuar nga libri i tij “Kandidati”, sipas të cilit busti i Lef Nosit që është në Elbasan duhet tërhequr zvarrë. Arsyeja? Ishte bashkëpunëtor i fashizmit.  “Ai u bë me pushtuesit.

"Kriminelë lufte dhe të neveritshëm"(video)

Postuar në 28 Tetor, 2015 13:09

Ish- Sekretarja e Shtetit të SHBA-ve, Madeleine Albright, është konfrontuar verbalisht me disa serbë, të cilët ndërprenë promovimin e librit të saj “Dimri i Pragës”. Disa serbë, të drejtuar nga regjisori Vaclav Dvorak, kanë tentuar të ndërpresin aktivitetin, duke e quajtur Albright fashiste, por ish-sekretarja e Shtetit ka replikuar duke i quajtur serbët "kriminelë lufte dhe të neveritshëm".

Xhamitë e Shqipërisë

Postuar në 24 Tetor, 2015 21:16

Xhamitë e Shqipërisë janë pak të trajtuara për vlerën e tyre arkitektonike dhe historike. Disi më larg vëmendjes së gjerë në sensin e vlerësimit si trashëgimi e përbashkët. Më e njohura për pjesën më të madhe padyshim që është xhamia në qendër të Tiranës. Mirëpo besimi islam është besim i shumicës së shqiptarëve dhe ka një histori qindra vjeçare në territorin shqiptar. Për të hedhur dritë në një fushë ku ka ende shumë për të thënë kemi intervistuar z. Aleksandër Meksi, që është ndër njohësit më të mirë të monumenteve.

Graziano: Islamizmi nuk është kërcënim, por një mundësi

Postuar në 21 Tetor, 2015 18:25

“Fetë si një instrument politik, janë ato me të cilat unë merrem, edhe pse jo të gjitha fetë ndodhen në të njëjtin nivel”. Kështu shprehet Manlio Graziano, një analist dhe historiani i njohur italian, i cili erdhi në Tiranë për të folur mbi veprën e tij të fundit: “Lufta e shenjtë, e shenjta aleancë”. Vepra e analistit italian ka ardhur në shqip nga Ardian Beshajt, si një botim i shtëpisë botuese “Saras”.

Frankfurti si mollë e ndalume

Postuar në 18 Tetor, 2015 11:06

Përsëri, në panarin e Frankfurtit mungon libri në gjuhën shqipe. Mungon stenda e Shqipërisë. Mbi të gjitha, në këtë hapësirë të komunikimit letrar, mungon autori shqiptar, ai që është e jo të shpiket, me ndihmën e qeveriut apo të partive politike, të lodhura nga korrupsioni dhe mashtrimet, në diell dhe shi.

Debat (edhe) për librin mes Kim Mehmetit dhe Edi Ramës

Postuar në 18 Tetor, 2015 11:00

“Gazeta Shqiptare” ka zbardhur sot një debat mes kryeministrit Edi Rama dhe shkrimtarit Kim Mehmeti. Debati është zhvilluar në promovimin e librit të Rudina Xhungës, “Edhe një Shqip”.  Më poshtë një pjesë e debatit:

Rilindja nisi në portat e Pashait të Janinës

Postuar në 04 Tetor, 2015 14:20

Ku u ngjiz Rilindja jonë kombëtare? Ku u ushqye ajo me kurajën e kundërshtimit dhe të ngritjes ndaj dorës së pushtetit? Nuk shtrohet puna vetëm te kontakti me idetë, por me edukimin dhe traditën e organizimit të rebelimit. Ka disa që së fundmi thonë se Rilindja nisi me katolikët e arbëreshët, por për ish-presidentin dhe ish-kryeministrin Sali Berisha, ajo nisi në portat e Vezirit të Janinës, Ali Pashë Tepelenës. “Shteti i Ali Pashe Tepelenes do te ishte dhe djepi i rilindjes tone kombetare.

Shqiptari politik, njeriu larg kulturës

Postuar në 30 Shtator, 2015 15:16

Jemi popull politik. Nuk do as mend as kalem për ta kuptuar.

Financuesi i pakënaqur politik, zbraz në një libër “pisllëqet” private të kryeministrit Cameron

Postuar në 21 Shtator, 2015 15:50

Ka hedhur 8 mln paund në fushatën e kryeministrit Cameron, por nuk ka përfituar ndonjë post të rëndësishëm nga miku i tij. Në këtë mënyrë ka menduar se një libër biografik mbi të fshehtat e Cameronit do t’i bëhej mësim i mirë kryeministrit. Politikani dhe financuesi i Partisë Konservatore në Britani, Lord Ashcroft, ka tronditur mbarë opinionin publik dhe vetë kryeministrin me librin e tij “Call me Dave”, në të cilin hedh dritë mbi “anët e errëta të kryeministrit Cameron”.

Pages

Subscribe to RSS - libri