libri

Radikalizmi islamik, problem në Shqipëri

Postuar në 09 Prill, 2016 14:32

Në Shqipëri ka një problem të radikalizimit islamik dhe të përfshirjes së disa qytetarëve në formacionet xhihadiste e terroriste në Lindjen e Mesme dhe ky problem kërkon përgjigje të nevojshme të strukturave të sigurisë dhe të mbarë shoqërisë, mirëpo orientalizmi nuk ndihmon aspak, në mos e përkeqëson problemin.

Jeta ime me "satanikun" Selman Rruzhdi (Foto)

Postuar në 07 Mars, 2016 12:44

Bashkëjetesën me shkrimtarin e vargjeve satanike, Selman Rruzhdi, Padma Lakshmi e ka përmbledhur në një libër autobiografik me titull, "Love, Loss, and What We Ate». U njohën në vitin 1999, ajo një vajzë beqare, ai në martesën e tretë, por kjo nuk u bë pengesë që ata të shkonin në shtrat që në takimin e parë. I tërhequr nga bukuria e modeles indiane, Selman Rruzhdi nis procedurat e divorcit dhe bëri zyrtare lidhjen me Padman. Ajo thotë se shkrimtari i vargjeve satanike ishte i etur për seks dhe kërkonte çdo natë joshjen me të. Kaluan netë të nxehta dhe afrodisiake, plot energji dhe patos.

Shëtitje skutave të errëta të qenies njerëzore

Postuar në 27 Shkurt, 2016 17:28

(rreth librit “Kohë për nuse” të Lazër Stanit)

Nga Arta MARKU

Ateizmi nuk erdhi me Iluminizmin, por ekzistonte që në Antikitet

Postuar në 21 Shkurt, 2016 16:28

Iluminizmi kreditohet për shumë arritje, përfshirë edhe për rishikimin radikal të marrëdhënies së njëriut me religjionin. Është thënë se ateizmi zë fill me këtë periudhë duke i atribuuar njerëzimit fenë si “detyrim historik”, në çdo manifestim të saj, si botëkupim të vetëm për shpjegimin e botës, përpara kësaj periudhe. Mirëpo një autor, Tim Whitmarsh, i universitetit të Cambridge, mendon se ateizmi i ka rrënjët në antikitet, në Greqinë e Lashtë, ku dokumentphen shfaqjet e tij të para. Dhe kemi të bëjmë me një Greqi politeiste, pra me liri për të zgjedhur një perëndi.

Një botim i mirë i një libri shumë të keq

Postuar në 16 Janar, 2016 14:16

Kur një grup historianësh gjermanë nisi punë gjashtë vjet më parë, për version Mein Kampf-it të Hitlerit të pajisur me shënime, me synim ribotimin e tekstit pasi të skadonte afati i të drejtave më 1 janar 2016, ata nuk e dinin fare që kjo do të koincidonte me një kohë kur Gjermania do të gjendej

Berisha e ndan mendjen, boton librin “Qytetari Dixhital – Publishing Inbox”

Postuar në 16 Janar, 2016 04:11

Ka deklaruar prej kohësh se nuk ka ndërmend të shkruajë kujtime, por ja që edhe Sali Berisha e shkel fjalën. E nënvizojmë këtë thjesht sepse Berisha, apo Doktori siç e njohin, ka arritur të imponojë imazhin e një njeriu që “persiston” siç thotë vetë dhe që i përmbahet marrëveshjeve. Kështu, burime nga një shtëpi botuese e njohur në Tiranë, bëjnë të ditur se Doktori ka dorëzuar bocat e Ditarit të vet, të quajtur “Qytetari Dixhital – Publishing Inbox”. Aty përmblidhen denoncimet e qytetarëve të cilat Berisha i poston në profilin e vet, në këtë media të një lloji të ri.

Janari pa botime: Biblioteka Kombëtare nuk jep ISBN

Postuar në 14 Janar, 2016 13:46

Në dy javët e para të vitit 2016 nuk është shënuar asnjë titull i ri i botuar. Kjo për shkak se Agjencia e ISBN pranë Bibliotekës Kombëtare nuk ka lëshuar asnjë numër ISBN për këtë vit. Kështu ka bërë të ditur Shoqata e Botuesve Shqiptarë ditën e djeshme në një njoftim për mediat, ku ata shprehin shqetësimin për bllokimin e botimeve të reja.

Në këtë njoftim thuhej se nga Agjencia në fjalë botuesit janë bërë me dije se puna është bllokuar nga Ministria e Kulturës, e cila po ndërmerr disa ndryshime ligjore.

Mos kini frikë nga "Mein Kampf"

Postuar në 09 Janar, 2016 12:46

30 prill 1945, pak ditë para fundit të Luftës së Dytë Botërore. Në bunkerin e kancelarit të rajhut në Berlin Adolf Hitler vret veten me një plumb në kokë. Njeriu, nën diktaturën e të cilit Gjermania dhe bota u zhytën në një luftë mizore dhe që vrau gjashtë milionë hebrej. Se çfarë kishte planifikuar ky njeri, kjo mund të ishte mësuar rreth 20 vjet më parë.

Edeb, jahu!

Postuar në 06 Janar, 2016 13:20

Këto ditë, në realitetet intelektuale dhe shpirtërore të kryeqytetit të vendit tonë, ndodhën dy ngjarje krejtësisht të kundërta në rrezatimin dhe jehonën e tyre. Doli në qarkullim kolana prej 10 vëllimesh e përmbledhjes së revistës “Zani i Naltë”, (1923-1939), lajm që kryesisht kaloi në heshtje, si vetë heshtja e vlerave përballë përdaljes që mbizotëron për fat të keq në vendin tonë prej kohësh!?

Pleh nga Rudolf Marku

Postuar në 03 Dhjetor, 2015 15:21

Të mësosh nëse dikush është a s’është i sëmurë me kancer, një tjetër është a s’është i çmendur, një i tretë është a s’është  kriminel, nuk është fort e lehtë, ka ca vështirësi.

Pages

Subscribe to RSS - libri