libri

Tiranë-Moskë: Letrat për “Harbutët” e Spasses

Postuar në 02 Korrik, 2016 12:48

Letrat e Mitrush Kutelit për Sterio Spassen ndërsa po studionte në Moskë, në Tiranë kritikohet libri i tij, romani “Harbutët”

Pezullohet Panairi i Librit në Graçanicë. Qeveria e Kosovës ndalon hyrjen e librave shkollorë në gjuhën serbe

Postuar në 19 Qershor, 2016 17:31

Panairi i librit, i parashikuar për t’u mbajtur në Graçanicë të Kosovës nga 15 qershori deri më 1 korrik, është anulluar. Shkak është bërë ndalimi nga autoritetet kosovare i librave shkollorë në gjuhën serbe. “Edhe pse ndalesa e Ministrisë së Kulturës të Kosovës zyrtarisht vlen vetëm për tekstet shkollore në gjuhën serbe, në Kosovë, sipas mediave serbe, nuk mund të hyjnë as librat që nuk janë tekste shkollore.

Ish-numri dy i NATO-s në Europë: Perëndimi rrezikon luftë të përgjithshme me Rusinë

Postuar në 18 Maj, 2016 20:14

Zërat se një luftë mes Perëndimit dhe Rusisë në të ardhmen e afërt, është e mundshme sa vijnë e shtohen. Prej disa ditësh, mediat pranë Kemlinit, i mëshojnë idesë se mburoja raketore e instaluar në Rumani përbën një kërcënim direkt për Rusinë, e për sigurinë ndërkombëtare.

Po quhen Rilindës ata që dëmtojnë interesat kombëtare

Postuar në 07 Maj, 2016 15:54

Deputeti Ben Blushi ka qenë sot në Lezhë ku ka promovuar librin e tij “Kandidati”. Nisur nga diskutimet që ka provokuar libri dhe asocimet me persona të caktuar, Blushi ka bërë disa sqarime që hedhin dritë, por edhe që vijnë si komente për situatën politike. “Dua të them se ky libër është për Shqipërinë e ditëve tona.  Në 50 vjet u mësuam që mjafton të ishe komunist apo të ishe me regjimin ishe shumë i mirë pavarësisht çfarë kishe bërë, çfarë bëje, sa mediokër mund të ishe, pavarësisht çfarë vlerash morale mund të kishe, vlerësoheshe. U kthyem mbrapsht.

Kur emigronin europianët. Një libër për ikjen e 55 milionë njerëzve

Postuar në 29 Prill, 2016 21:18

Disa qindra mijëra sirianë që u detyruan nga politikat perëndimore të lënë shtëpitë e të bredhin rrugëve të Europës në kërkim të një strehe, janë bërë lajmi i ditës në Perëndim. Nga emergjenca civile, te vështirësitë ekonomike të krizës, e deri te kërcënimi për qytetërimin perëndimor, sirianët janë kthyer në materie për çdo lloj propagande, gjithnjë me kushtin e një amnezie dhe pse jo mohimi të historisë së afërt europiane.

Radikalizmi islamik, problem në Shqipëri

Postuar në 09 Prill, 2016 14:32

Në Shqipëri ka një problem të radikalizimit islamik dhe të përfshirjes së disa qytetarëve në formacionet xhihadiste e terroriste në Lindjen e Mesme dhe ky problem kërkon përgjigje të nevojshme të strukturave të sigurisë dhe të mbarë shoqërisë, mirëpo orientalizmi nuk ndihmon aspak, në mos e përkeqëson problemin.

Jeta ime me "satanikun" Selman Rruzhdi (Foto)

Postuar në 07 Mars, 2016 12:44

Bashkëjetesën me shkrimtarin e vargjeve satanike, Selman Rruzhdi, Padma Lakshmi e ka përmbledhur në një libër autobiografik me titull, "Love, Loss, and What We Ate». U njohën në vitin 1999, ajo një vajzë beqare, ai në martesën e tretë, por kjo nuk u bë pengesë që ata të shkonin në shtrat që në takimin e parë. I tërhequr nga bukuria e modeles indiane, Selman Rruzhdi nis procedurat e divorcit dhe bëri zyrtare lidhjen me Padman. Ajo thotë se shkrimtari i vargjeve satanike ishte i etur për seks dhe kërkonte çdo natë joshjen me të. Kaluan netë të nxehta dhe afrodisiake, plot energji dhe patos.

Shëtitje skutave të errëta të qenies njerëzore

Postuar në 27 Shkurt, 2016 17:28

(rreth librit “Kohë për nuse” të Lazër Stanit)

Nga Arta MARKU

Ateizmi nuk erdhi me Iluminizmin, por ekzistonte që në Antikitet

Postuar në 21 Shkurt, 2016 16:28

Iluminizmi kreditohet për shumë arritje, përfshirë edhe për rishikimin radikal të marrëdhënies së njëriut me religjionin. Është thënë se ateizmi zë fill me këtë periudhë duke i atribuuar njerëzimit fenë si “detyrim historik”, në çdo manifestim të saj, si botëkupim të vetëm për shpjegimin e botës, përpara kësaj periudhe. Mirëpo një autor, Tim Whitmarsh, i universitetit të Cambridge, mendon se ateizmi i ka rrënjët në antikitet, në Greqinë e Lashtë, ku dokumentphen shfaqjet e tij të para. Dhe kemi të bëjmë me një Greqi politeiste, pra me liri për të zgjedhur një perëndi.

Një botim i mirë i një libri shumë të keq

Postuar në 16 Janar, 2016 14:16

Kur një grup historianësh gjermanë nisi punë gjashtë vjet më parë, për version Mein Kampf-it të Hitlerit të pajisur me shënime, me synim ribotimin e tekstit pasi të skadonte afati i të drejtave më 1 janar 2016, ata nuk e dinin fare që kjo do të koincidonte me një kohë kur Gjermania do të gjendej

Pages

Subscribe to RSS - libri