libri

Debat (edhe) për librin mes Kim Mehmetit dhe Edi Ramës

Postuar në 18 Tetor, 2015 11:00

“Gazeta Shqiptare” ka zbardhur sot një debat mes kryeministrit Edi Rama dhe shkrimtarit Kim Mehmeti. Debati është zhvilluar në promovimin e librit të Rudina Xhungës, “Edhe një Shqip”.  Më poshtë një pjesë e debatit:

Rilindja nisi në portat e Pashait të Janinës

Postuar në 04 Tetor, 2015 14:20

Ku u ngjiz Rilindja jonë kombëtare? Ku u ushqye ajo me kurajën e kundërshtimit dhe të ngritjes ndaj dorës së pushtetit? Nuk shtrohet puna vetëm te kontakti me idetë, por me edukimin dhe traditën e organizimit të rebelimit. Ka disa që së fundmi thonë se Rilindja nisi me katolikët e arbëreshët, por për ish-presidentin dhe ish-kryeministrin Sali Berisha, ajo nisi në portat e Vezirit të Janinës, Ali Pashë Tepelenës. “Shteti i Ali Pashe Tepelenes do te ishte dhe djepi i rilindjes tone kombetare.

Shqiptari politik, njeriu larg kulturës

Postuar në 30 Shtator, 2015 15:16

Jemi popull politik. Nuk do as mend as kalem për ta kuptuar.

Financuesi i pakënaqur politik, zbraz në një libër “pisllëqet” private të kryeministrit Cameron

Postuar në 21 Shtator, 2015 15:50

Ka hedhur 8 mln paund në fushatën e kryeministrit Cameron, por nuk ka përfituar ndonjë post të rëndësishëm nga miku i tij. Në këtë mënyrë ka menduar se një libër biografik mbi të fshehtat e Cameronit do t’i bëhej mësim i mirë kryeministrit. Politikani dhe financuesi i Partisë Konservatore në Britani, Lord Ashcroft, ka tronditur mbarë opinionin publik dhe vetë kryeministrin me librin e tij “Call me Dave”, në të cilin hedh dritë mbi “anët e errëta të kryeministrit Cameron”.

Fotografitë e rrugës. Pa filtrin e mediave ndaj realitetit

Postuar në 19 Gusht, 2015 21:35

Fotografi Bruce Gilden, i njohur si fotograf i rrugës, ka publikuar librin e fundit: "Fytyra". "Mizore", i quan përzgjedhjet e tij, "The Guardian" pasi 'karakteret' e përfshira kanë të inçizuar të gjithë ngarkesën e një jete brutale.

Pages

Subscribe to RSS - libri