kryeministri

E padobishme ndihma e ambasadorëve për kryeministrin. Reforma kalon nga dyert e PD-së

Postuar në 25 Maj, 2016 22:10

Partia Demokratike po i qëndron idesë se drafti final i reformës në drejtësi është përgjegjësi e legjislatorit duke hedhur indirekt poshtë alibinë e mazhorancës dhe kryeministrit që janë fortifikuar pas togfjalëshit: Komision i Venecias. Në një prononcim pas mbledhjes së Grupit Parlamentar të PD-së, kryetari i saj, Lulzim Basha, deklaroi se drafti i tretë, i propozuar nga PD-ja duhet marrë në shqyrtim.

Presidenti: Edi Rama, pengesë provizore për Shqipërinë

Postuar në 19 Maj, 2016 17:16

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, ka reaguar sot përmes një deklarate për shtyp ndaj akuzave dhe insinuatave që kryeministri bëri ndaj tij, në sallën e Parlamentit. Më poshtë deklarata: 

A na përgjojnë në shkelje të ligjit? Kjo ka më shumë rëndësi se vizita e munguar e Visho Ajazit tek kryeministri

Postuar në 18 Maj, 2016 17:51

Raportimi i kreut të Shërbimit Informativ Shtetëror, Visho Ajazi Lika, para Komisionit Parlamentar të Sigurisë, ka tërhequr vëmendjen për shumëçka. Një nga këto është edhe deklarimi i tij se për informacionin e ardhur se në Shqipëri ka hyrë një pajisje përgjimi, pa leje dhe pa dijeninë e Prokurorit të Përgjithshëm, ai nuk e ka informuar kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama. Përgjigja e Ajazit ndaj kësaj pyetjeje ishte: “Lidhur me pyetjen pse s’e kam informuar zyrtarisht Kryeministrin ishte se ishte informacion i pakonfirmuar.

Rishtetëzimi i CEZ, Komisioni Hetimor do të thërrasë edhe kryeministrin Edi Rama

Postuar në 13 Maj, 2016 15:03

Komisioni Parlamentar Hetimor për rishtetëzimin e CEZ, do të thërrasë për të dëshmuar edhe kryeministrin Edi Rama. “Duket se Partia Demokratike do thërrasë para komisionit edhe kryeministrin Edi Rama. Gjithësesi palët kanë rënë dakord për të punuar bashkarisht për hartimin e një plani hetimi të përbashkët, i cili do të miratohet mbledhjen e ardhshme”, raporton Top-Channel.

Rasti “Balili”, lufta e vjetër PS-LSI, një opozitë në jerm dhe një Ministri e Brendshme që nuk është për t’u besuar më

Postuar në 12 Maj, 2016 16:12

Rasti i Klement Balilit po nxjerr në dritë se deri ku i ka zgjatur duart politika në aktivitete kriminale, mbrojtjen e tyre apo edhe mbështetjen e forcës elektorale mbi njerëz që kanë lidhje me botën e jashtëligjit. Deklaratat e sotme flasin për një instrumentalizim të çështjes e cila për fat të mirë ka nisur nga jashtë.

Dy standarde nga LSI

Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, deklaroi sot se Balili është shkarkuar nga detyra, pasi sipas tij “ky është minimumi që mund të bëhet në rastet kur zyrtarë të ndryshëm Përfliten”.

Intervista/Tag cloud i një kryeministri të Gjeneratës Tjetër

Postuar në 04 Maj, 2016 16:26

Po Rilind Shqipëria?

Tërësisht.

Mos bëhet vend monoton si Zvicra?

Jo. Nuk kam ndërmend të fus në burg Saliun.

Ka që thonë se nuk ta mban...

Çfarë nuk thonë këtu. Kjo është demokracia.

Freedom House thotë se demokracia është më keq se në 2007?

 Kjo është provë se çfarë opozite ishim ne

Keq po shkon ekonomia...

Ne punojmë për gjeneratën tjetër

Kush punon për sot, LSI-ja?

Një kryeministër që përdor kompleksin e inferioritetit si argument dhe mbrojtje

Postuar në 30 Prill, 2016 14:01

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama duket se ka humbur qetësinë në raport me kundërshtitë që ka prodhuar projekti i ri i stadiumit në Tiranë. Ndalimi i disa gazetarëve që kërkonin të hynin në mbledhjen e djeshme ku diskutohej – vetëm nga një njeri – projekti, dëshmon këtë gjë. Kryeministri u justifikua se “ata nuk kishin ftesë”. Apo se “shoqata e arkitektëve e mbështeti projektin”, duke aluduar se atë e miratojnë profesionistët dhe e kundërshtojnë “gjithologët”. Të cilët meqë ra fjala ishin shumë të dobishëm kur i kundërviheshin Berishës thuajse për çdo gjë.

Kryeministri ukranias jep dorëheqjen: “Qeveri e re, ose Ukraina destabilizohet”

Postuar në 10 Prill, 2016 16:02

Kryeministri ukrainas Arseniy Yatsenyuk thuhet se ka dhënë dorëheqjen. Agjencia ruse e lajmeve “Sputnik” citon mediat lokale në Ukrainë, sipas të cilave kryeministri është dorëhequr dhe do ta bëjë aktin zyrtar më 12 prill në Parlament. Po këto media citojnë kryeministrin të jetë shprehur se nëse një qeveri e re nuk krijohet, destabilizimi i Ukrainës është i pashmangshëm. Yatsenyuk ka nënëvizuar se nëse krijohet boshllëk në pushtetin ekzekutiv, luftimet në rajonin e Donbass-it do të rinisin, duke vënë në pikëpyetje funksionimin e të gjitha marrëveshjeve të arritura deri më tani.

Dorëheqja e kryeministrit të Islandës, efekti “pa bereqet” i Panamasë

Postuar në 05 Prill, 2016 19:29

Efektet e mega-skandalit financiar “Panama Papers” kanë prodhuar zhvillime polutike në Islandë. Mediat islandeze raportojnë se kryeministri, Sigmundur Gunlaugson dha dorëheqjen pas protestës masive kundër tij. Ai dyshohet se ka fshehur të ardhurat përmes një kompanie offshore të themeluar nga bashkëshortja e tij në Panama.  Gunlaugson fillimisht refuzoi të dorëhiqej dhe i kërkoi presidentit shpërbërjen e parlamentit dhe shpalljen e zgjedhjeve të parakohshme. Dorëheqja e tij mund të ketë një efekt zinxhir edhe për qeveri të tjera të përfshira në skandal.

Kryeministri i Islandës kërkon shpërndarjen e Parlamentit

Postuar në 05 Prill, 2016 17:43

Kryeministri islandez, Sigmundur Gunnlaugsson, i përmendur në “Letrat Panameze” është vënë përballë një vale protestash në vendin e vet. Ai është përpjekur të mohojë se ka bërë shkelje të ligjit, por kjo nuk e ka qetësuar situatën. Pasi opozita kërkoi mocion mosbesimi, kryeministri i kërkoi presidentit të vendit, Olafur Ragnar Grimsson ashpërndarjen e Parlamentit, por ky i fundit ka dekalruar se do të bisedojë me partitë politike. 

Pages

Subscribe to RSS - kryeministri