kryeministri

Qeveria është e lodhur, opozita në koma vegjetative

Postuar në 02 Gusht, 2015 12:54

Aq rutinë sjell muaji gusht në Shqipëri, sa nganjëherë ngjan sikur dikush e ka rregulluar me dorë rrjedhën e punëve në këtë vend. Gushti është muaji ku zakonisht nuk ndodh asgjë, me përjashtim të ndonjë provokimi me natyrë patriotike folklorike në Himarë apo në ndonjë areal tjetër. Gushti e bën gjithçka më të squllur, më pa jetë. Por korriku dhe gushti i sivjetmë, me të nxehtin më të madh në dhjetë vjetët e fundit, vërtet na kanë bërë të gjithëve gati si të përhumbur.

Luftë mes kryeministrit dhe medias edhe në Slloveni

Postuar në 16 Shkurt, 2021 17:40

Në Slloveni, të jesh në listën e mediave që kryeministri nuk i pëlqen, nuk i ke punët mirë.

Janez Janša, vendi i të cilit merr presidencën e radhës në Këshillin Europian më vonë këtë vit, i ka sulmuar vazhdimisht dhe publikisht mediat kryesore publike të vendit.

Lideri i djathtë populist i është referuar Agjencisë Sllovene të Shtypit (STA) si një "turp kombëtar". Ai ka akuzuar transmetuesin publik Radiotelevizija Slovenija (RTV) për përhapjen e "gënjeshtrave" dhe mashtrimin e publikut.

Nuk është protestë, por dhunë urbane

Postuar në 10 Dhjetor, 2020 20:39

Ajo që po ndodh këto dy ditë është asgjë më shumë sesa një mishelë e urrejtjes së ligjshme ndaj Edi Ramës dhe mbarë socialistëve në pushtet, me nevojat politike të opozitës. Produkti shihet: Ministri i Brendshëm i “dorëhequr” me sebepin e duhur dhe okelion e përshtatshme.

Pse vallë ndodhi kjo? Pse ky duf çoi ujë në mullirin e Edi Ramës? Sepse nuk kishim protestë reale, por dhunë urbane që vazhdon nën drejtimin operativ të personazheve pas të cilëve nuk rend kush e që të cilët janë me profil publik falë mediave që me të vërtetë janë bërë kazani i këtij vendi.

Konsultimi Publik, mision i pamundur. "Qytetarët" preferojnë llogjet në Facebook

Postuar në 11 Tetor, 2020 19:43

Kryeministri Edi Rama ka postuar 7 orë më parë në faqen e tij në Facebook një postim të tillë:

Kjo është një adresë në dispozicionin e secilit e secilës prej jush për të çuar me video, nga celulari juaj, çdo pyetje që të dëshironi mbi çdo çështje të punës a të familjes suaj, komunitetit tuaj apo vendit tonë, që ka lidhje me qeverinë.

Ju mirëpres me kënaqësi dhe me kënaqësi do t'ju përgjigjem edhe unë, për gjithçka kam në dorë të them a të bëj për ju.

Po negociojmë detin pa patur asnjë interes real

Postuar në 31 Gusht, 2020 19:05

Shqipëria politike po afrohet sërish përballë një problemi delikat siç është ndarja e kufirit  detar me Greqinë dhe zonave ekonomike me të. Problemi është delikat jo për kompleksitetin e aspektit teknik të procesit, por për shkak të sjelljes së elitës politike në raport me çështje të tilla që rezonojnë përtej shqetësimeve të saj të natyrës strikt ekonomike.

Kryeministri i Japonisë, Shinzo Abe njofton dorëheqjen nga detyra

Postuar në 28 Gusht, 2020 12:11

Kryeministri japonez, Shinzo Abe ka deklaruar se do të dorëhiqet për arsye shëndetësore. Abe ka konfirmuar para gazetarëve se ai po trajton prej disa kohësh kolitin ulçeroz që e detyroi të largohej nga detyra edhe në vitin 2007. Ai ka sqaruar se do të presë derisa partia e tij Liberal Demokratike të zgedhë pasuesin dhe se më pas do të preferonte të qëndronte si deputet i thjeshtë.

Kushtetuta jam Unë/Presidenti nuk mund të refuzojë të dekretojë ministra!

Postuar në 27 Korrik, 2020 12:48

Nuk mund të ndodhë më që presidenti të refuzojë të dekretojë ministra. Të gjitha duhen adresuar, jo për Ilir Metën, por institucionin e presidentit, që sot është kapur për fyti dhe përdoret si instrument për të bërë politikë partiake, për të nxitur konflikt dhe për të ushqyer konflikt. Ne kemi një president me Hënë, sa herë Hëna rrotullohet në drejtimin e duhur dhe bashkëpunon si në rastin e COVID ne jemi në dispozicion për të bashkëpunuar

Barsoleta e verës/Basha po sillet si kryeministër

Postuar në 26 Korrik, 2020 13:35

Lulzim Basha po sillet si kryeministër. Lulzim Basha po sillet si lider. Këto komente janë nisur të dëgjohen dhe lexohen shpesh nga njerëz pranë Partisë Demokratike, në përpjekje mesa duket për të sugjestionuar opinionin me idenë se tashmë koha e rotacionit ka ardhur. 
Dhe meqenëse Basha është gënjeshtari perfekt, dështaku më i suksesshëm në këto 7 vjet, atëherë në lojë ka hyrë gjoja strategjia e korrigjimit të imazhit. Basha lider, Basha kryeministër, një tezë që duket se pranohet edhe nga LSI.  

Loja shqiptare: Një ambasadë, një reformë, një kryeministër, opozita, një media dhe...populli

Postuar në 11 Korrik, 2020 15:05

Kryeministri i vendit Edi Rama ndau me Top-Channel sqarimin e vet se nuk i kishte propozuar Lulzim Bashës pazarin kryeministër ai, president për vete. Me një inskenim fare bajat, kryeministri nuk mendoi të shkruante apo fliste në vetë të parë, qoftë edhe në ERTV, por zgjodhi një media të preferuar. Të njëjtën gjë bën sot ambasada amerikane në Tiranë, që përmes burimeve anonime që merren vesh kush janë, njofton popullin përmes këtij televizioni se:

Hajdut është akuzë penale, por është edhe BINDJE e përgjithshme

Postuar në 04 Qershor, 2020 14:54

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar sot gjatë një replike në Kuvendin e Shqipërisë, se një nga gabimet me pasoja në vendin tonë është keqkomunikimi. Ai ka cilësuar se kori i akuzave ka shndërruar komunikimin në një formë presioni negative mbi shoqërinë duke helmuar marrëdhëniet e besimit me politikën.
Dëgjojeni kryeministrin sesi kërkon që askush të mos akuzojë hajdutë, kriminel etj., pasi kështu konsumohet një akuzë penale që duhet provuar.

Pages

Subscribe to RSS - kryeministri