kryeministri

Akademia e Shkencave - kryeministrit: Kritikat drejtoja vetes dhe programit që premtove për shkencën

Postuar në 02 Shtator, 2016 17:49

Këshilli Ekzekutiv i Akademisë së Shkencave i është përgjigjur me një letër kritikave të kryeministrit, i cili një ditë më parë apeloi për reformim dhe e cilësoi sjelljen dhe situatën e Akademisë si absurde. Këshilli i kujton kryeministrit se nuk është bërë thuajse asgjë për programin e premtuar për shkencën. Më poshtë letra:

Lehja është luks në Shqipërinë e Rilindjes

Postuar në 19 Gusht, 2016 14:00

Kryeministri ka rënë së fundmi në sevda të madhe me një shprehje: “Qentë le të lehin, karvani shkon përpara”. Kuptimi dihet: Ne punojmë, ziliqarët dhe të paaftët do të flasin, apo llapin, siç shkon më mirë në këtë rast.

Parada e punëve botore

Postuar në 16 Gusht, 2016 22:36

Ka disa ditë që kryeministri në vetë të parë, përmes profilit të vet në Facebook poston rregullisht copëza të asaj që e quan Rilindje Urbane të Shqipërisë. Shkolla të rikosntruktuara, sheshe publike në qytete të Shqipërisë ku është bërë ndërhyrje, projekte për teatro etj.. Një galeri suksesesh dhe projektesh që emfatizohen si përpjekja për ringjalljen e vlerave komunitare.

PD: Nuk ka zgjedhje me Edi Ramën kryeministër

Postuar në 06 Gusht, 2016 14:14

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka deklaruar sot se opozita nuk do të njohë zgjedhjet me Edi Ramën kryeministër. Ai ka akuzuar edhe disa media që sipas tij, i shërbejnë planeve dhe intrigave të kryeministrit të cilin e quajti “I sëmuri i Tiranës”.

“PD-ja iu tremb paanshmërisë së gjyqësorit”

Postuar në 13 Korrik, 2016 13:47

Partia Demokratike e refuzoi propozimin hibrid të hedhur nga Victoria Nuland, në një lëvizje që përcakton ecurinë e mëtejshme të zhvillimeve politike. Kryeministri Edi Rama e ka cilësuar refuzimin si tallje me shqiptarët dhe goditje të marrëdhënieve me partnerët stratgjikë. “Nuk më vjen i papritur ky refuzim i radhës për propozimin e ardhur nga SHBA dhe BE, nga Victoria Nuland, sepse përgjatë një viti e gjysëm të procesit të hartimit të draftit të reformës në drejtësi, PD i ka dhënë me të gjitha mënyrat sinjalet, se nuk e do reformën në drejtësi.

"Në Qeveri keni pasardhës të atyre që bashkëpunuan me nazistët"

Postuar në 03 Korrik, 2016 11:10

Greqia kërkon përfaqësim të minoritetit grek në qeveri, ndërsa e sheh problematike në marrëdhëniet me të prezencën e pasardhësve të atyre që bashkëpunuan me nazistët gjatë Luftës së Dytë Botërore. Kostas Markopoulos, sekretari për marrëdhëniet me jashtë në partinë e Aleksis Cipras, Syriza, i dërguari i Kryeministrit grek në kongresin e PBDNj-së, “kërcë- noi” se rruga për në BE kalon përmes minoriteteve.

Zulohet mënyra si vepruan atentatorët e Stambollit, Shërbimet turke ishin njoftuar për një sulm në aeroport

Postuar në 30 Qershor, 2016 10:07

Një nga tre atentatorët e Stambollit u detyrua hidhej në erë në ambjentet e jashtme të aeroportit, për t' u dhënë mundësi dy të tjerëve të kalonin rojet e sigurisë në pikën e kontrollit. Kryeministri turk Binali Yldirim zbuloi për mediat mënyrën sesi vepruan tre kamikazët për të çarë kordonin e sigurisë para se të hidhnin veten në erë.

Propaganda demode e “Rilindjes Urbane”

Postuar në 19 Qershor, 2016 17:57

Ka dy ditë që media pranë qeverisë po i bëjnë jehonë një vidopostimi të kryeministrit Edi Rama. Himara ka rilindur, kjo është pak a shumë idea që qëndron pas lajmeve të sfrocuara me psikozë autosugjestionuese, në funksion të idesë se “po dhe po”, Himara ka Rilindur.

Çfarë është bërë në Himarë? Është rikonstruktuar shëtitorja, e cila është filmuar dhe është shitur për shqiptarët si fillimi i një epoke të re. A thua nuk kemi qenë që në kopësht në Himarë për të parë sesi ka qenë!

Pajisja përgjuese, kryeministri i kërkon ndjesë publike Italisë

Postuar në 07 Qershor, 2016 16:23

Pas veprimeve të sotme të prokurorisë dhe shkarkimit, me vendim gjykate të drejtorit të Policisë, Haki Çako, kryeministri ka reaguar me këtë deklaratë:

"Çka ka ndodhur sot me pezullimin e Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit dhe ndalimin e dy drejtuesve të saj, më imponon t’i kërkoj ndjesë publikisht qeverisë mike dhe partnere të Italisë. Kjo ndodhi është e pajustifikueshme dhe për Shqipërinë është një tjetër kambanë që bie për emergjencën kombëtare të Reformës në Drejtësi.

Vrimën e Shukriut e mbylli shpejt, për Roshin flet me heshtje (Video)

Postuar në 04 Qershor, 2016 20:02

Ndryshe nga sa veproi me Shukri Xhelilin, të cilit i firmosi shkarkimin pa kaluar 24 orë nga shfaqja e videos erotike, kryeministri Rama po bën enigmatikun në rastin e kryebashkiakut të Kavajës, Elvis Rroshi i denuar për dhunë dhe përdhunim në grup nga Gjykata e Campobaso në Itali. Rroshi ndërroi mendje brenda 3 ditësh pasi fillimisht deklaroi dorëheqjen nga detyra. I inkurajuar edhe nga mosshkarkimi i tij nga kryeministri Rama, Roshi deklaroi se do vazhdojë detyrën. I vetmi që nuk ka një përgjigje për piruetat e Rroshit është kryeministri. Madje edhe kur pyetet nuk prononcohet..

Pages

Subscribe to RSS - kryeministri