kryeministri

Votim elektronik për gjyqtarët, por jo për shqiptarët

Postuar në 01 Mars, 2017 22:26

Një aventurë me një përfundim të qartë: dështimin. Kështu ui cilësua votimi elektronik nga kryeministri Edi Rama më 20 janar të këtij viti. Si përherë, “argumenti” teknik është  opinioni negativ i OSBE-ODIHR. E teksa rrëfen me siguri se dështimi është drejtimi ku të çon votimi elektronik, kryeministri dhe aleati i tij në qeveri, pranojnë që të “luajnë kumar” me këtë aventurë, kur e vënë atë në përdorim për shortin e gjyqtarëve.

Oferta e Gruevskit: Mbështetje për Zaevin kryeministër, nëse heq dorë nga Platforma e Tiranës

Postuar në 27 Shkurt, 2017 09:26

Nikola Gruevski ka bërë lëvizjen e fundit për të ndalur institucionalizimin e asaj që thirret si Platforma e Tiranës, apo dokumenti i partive shqiptare në Maqedoni, i cili vendos kushte të reja për konstitucionalizimin e të drejtave shqiptare aty. Në një poostim në faqen e tij në Facebook, cituar nga agjencia MIA, Geruevsi i premton kreut të LSDM-së, Zoran Zev se do të japë votot për krijimin e qeverisë së tij, pra votat e VMRO-DPMNE për LSDM-në, edhe nëse Zaev synon ndjekjen penale ndaj Gruevskit. KJo vetëm nëse kreu I opozitës heq dorë nga pranimi i Platformës së Tiranës.

Njeriu i vitit - kjo është Shqipëria

Postuar në 16 Dhjetor, 2016 14:27

Shkrimi i mëposhtëm është publikuar më datë 13 maj 2016 me titullin: "Nuk e arrestojnë dot". Sot ky titull tingëllon realist më shumë se më parë.

Protesta, të rinjtë mbjellin kanabis artificial para kryeministrisë (Video)

Postuar në 30 Nëntor, 2016 13:05

Një grup të rinjsh të Partisë Demokratike në mënyrë simbolike kanë tentuar të mbjellin kanabis artificial në lulishten e  kryeministrisë si e vetmja mundësi punësimi sipas tyre. Sipas tyre, droga është e vetmja alternativë e qeverisë për të rinjtë dhe i vetmi vend që ka mbetur pa u kultivuar drogë sipas tyre është oborri i kryeministrisë.

"Jo-ja" gjermane: Mos lexoni mediat, por kryeministrin!

Postuar në 24 Nëntor, 2016 22:09

Për të kuptuar se çfarë ka shkaktuar deklarata e sotme e deputetit gjerman Gunther Krichbaum, mos lexoni mediat, as ndonjë televizion kombëtar që referon burime sesi kryeministri tha, e çfarë tha, se raport i 2017-ës kështu e ashtu, apo se deputeti foli vetëm me hemisferën e majtë etj..

Si ta kuptosh këtë qeveri? "Ka amnisti, por nuk ka amnisti. Kredi për bujqësinë, por kemi probleme me shlyerjen e kredive nga fermerët!!!"

Postuar në 30 Tetor, 2016 15:51

Gjobat ndaj biznesit që janë regjistruar nga sistemi e-tax do të fshihen. Kështu thotë ministri i Financave, Arben Ahmetaj, gjatë një interviste për Vizion Plus. Është e çuditshme gjithsesi, arsyetimi i minitrit.

Rasti i 33 mijë gjobave të vëna sipërmarrjes, nuk ishte për faj të sistemit, por sepse bizneset nuk njihnin sistemin e ri”, thotë ministri, ndërkohë që nga bizneset ka pretendimet se afatet për regjistrimin e NIPT-it në sistem janë më të vogla sesa njohja e regjistrimit si administratorm duke krijuar një pamundësi për zbatimin e ligjit.

Ëndra e sikletshme me Rivierën shqiptare

Postuar në 03 Tetor, 2016 23:01

Nuk e di sesi më zuri gjumi, apo m’u duk mua në ëndërr sikur më zuri gjumi dhe një ëndërr e sikletshme filloi. Pra duhet të ishte një ëndërr brenda ëndrrës, çfarë do të thotë se mund të ishte edhe një realitet i ëndërruar, apo në të kundërt dhe ca më keq, një ëndërr e realizuar, por në çdo rast e përçudmuar, siç mund të mos e dëshirojë një njeri i mirë si unë dhe biznesmen i zoti në këtë vend ëndrrash të llahtarshme e makabre! Zot na ruaj!

AKIP: Ligji për mbetjet njësoj si ai i 2011. Edi Rama gënjen

Postuar në 24 Shtator, 2016 20:02

Aleanca Kundër Importit të Plehrave ka reaguar sot ndaj deklarimeve të kryeministrit Edi Rama, të cilin e ka akuzuar për dizinformacion. Madje edhe për mungesë elementare të logjikës. Më poshtë deklarata:

"Aleanca Kundër Importit të Plehrave denoncon fushatën dizinformuese të kryeministrit Edi Rama dhe të segmenteve mediatike ndaj tij mbi çështjen e ligjit për lejimin e importit të plehrave dhe dëshiron të sqarojë opinionin publik se i konsideron deklaratat e kryeministrit gënjeshtra.

Një rol prej viktime që nuk pi më ujë

Postuar në 23 Shtator, 2016 15:06

Kryeministri Edi Rama ka zgjedhur ditën e sotme, pas votimit të ligjit të mbetjeve për të reaguar rreth asaj që ndodhi, debatit, diskutimit, akuzave dhe arsyet së ligjit. Thotë Rama:

Kostot e Rilindjes Urbane

Postuar në 06 Shtator, 2016 18:46

Infratruktura është një nga sektorët ku qeveria nuk ka prodhuar lajme, veç projektit të Rilindjes Urbane, një ambicje e drejtuar nga vetë kryeministri për të rimodeluar qendrat e qyteteve. Madje në ndonjë rast është dashur që bashkitë të privohen nga investime në ujësjellësa apo rrugë vetëm për të ndryshuar fasadat e disa shesheve ku luajnë domino pensionistët dhe dalin shëtitje të papunët.

Pages

Subscribe to RSS - kryeministri