kryeministri

Shqipëri importi

Postuar në 03 Mars, 2018 10:42

Tanimë duket se është politikë dhe jo sjellje spontane. Edhe pse mund të mendojmë se është dikush tjetër që adminsitron faqen e Facebook të kryeministrit, politika që buron prej saj ka miratimin e Edi Ramës. 

Kryeministri shqiptar po kërkon me këmbëngulje lajme importi për të pikturuar Shqipërinë që na Duhet të cilën mandej do ta konvertojmë në Shqipërinë që Duam. 

Përveç lajmeve në media të huaja për bukuritë e maleve dhe plazheve shqiptare sot kemi një lajm për Shqipërinë e luftës kundër krimit që na e raporton Eureporter. 

Kryeministri merr nën kontroll direkt Agjencinë e Zhvillimit të Territorit - lejet në dorë të Ramës

Postuar në 17 Dhjetor, 2017 13:14

Kryeministri Edi Rama duket se ka vendosur të marrë nën kontroll të drejtëpërdrejtë administrativ dhe juridik çdo vendimmarrje të Agjencisë së Zhvillimit të Territorit. Përmes një vendimi të Këshillit të Ministrave të marrë në datën 13 dhjetor 2017, normohen varësi të reja të Agjenicisë  e cila sipas përcaktimit të VKM-së nr. 795 të vitit 2015 “kryen funksionet e sekretariatit teknik të Këshillit Kombëtar të Territorit”. Konkretisht Agjencia pranon dokumentacionin për shqyrtim dhe miratim në KKT, organizon mbledhjet dhe çka ka më shumë rëndësi,

Akademia e Shkencave merret "e pandehur" dhe shpallet kufomë

Postuar në 22 Nëntor, 2017 18:59

Kryeministri Edi Rama ka qenë sot në Akademinë e Shkencave ku ka zhvilluar një takim me akademikët pas paralajmërimit për ndërprerje të financimit. Fjala e Edi Ramës i ngjante toneve nihilizuese që përdori në takimet me drejtorët e spitaleve dhe hipotekave. Etiketat nuk kanë munguar në këtë takim, ndonëse e drejta e fjalës iu është dhënë më pas edhe akademikëve. Nga ana e tyre këta të fundit kanë pranuar nevojën e reformimit, por nën një presion dhe në kushte dorëzimi të plotë para një qeverie që jo vetëm nuk e do këtë Akademi, por duket se edhe nuk e honeps ekzistencën e saj.

Fushata “Mos ma prek Valbonën”, para kryeministrisë

Postuar në 18 Nëntor, 2017 16:12

Dhjetra persona janë mbledhur para kryeministrisë ku kanë protestuar kundër ndërtimit të hidrocentraleve në Valbonë. Punimet sipas tyre kanë dëmtuar luginën e Valbonës, një prej pikave më të frekuentuara turistike.

TemaTv

Spartak Braho: Ndahem me LSI-në. Ka hyrë në rrugë pa krye

Postuar në 16 Nëntor, 2017 10:30

Spartak Braho, themelues i LSI-së dhe një nga njerëzit më të afërt të Ilir Metës, ka dhënë së fundmi një intervistë për gazetën “Dita” përmes së cilës ka bërë publike divorcin përfundimtar me partinë ku aderoi që nga viti 2004. Braho ka bërë disa komente edhe për kursin e ri të LSI-së që e cilëson si rrugë pa krye teksa ka vlerësuar se edhe ndarja e saj me PS-në është ndoshta përfundimtare.

Shkrirja e Akademisë, propozohet bashkëqeverisje me shkencëtarët (Video)

Postuar në 02 Nëntor, 2017 17:03

Populli mund të adopotojë lehtësisht vlerësimet që i bëhen nga pushteti, por kur kjo ndodh edhe me akademikët, çështja fiton ndoshta rëndësi studimore. Pas mbledhjes urgjente së asamblesë ditën e martë, akademikët që janë dhe anëtarë të Akademisë së Shkencave kanë kërkuar një tryezë debati me kryeministrin Edi Rama, ku propozohet që në frymën e bashkëqeverisjes me qytetarët të krijohet edhe një bashkëqeverisje me shkencëtarët.

Deklaratë e fortë e Prokurorisë kundër Ramës

Postuar në 23 Tetor, 2017 10:58

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka reaguar ndaj deklaratave të kryeministrit Rama, duke thënë se me vlerësimin që i bëri provave ai mori rolin e gjykatës, një atribut që nuk i takon as me Kushtetutë dhe as me ligj.

Më tej në deklaratë thuhet se deklaratat politike nuk e kanë intimiduar dhe nuk mund ta intimidojnë aktivitetin e saj hetimor dhe Prokuroria për Krime të Rënda e kishte të qartë  që në fillimet e këtij hetimi se  do të përballej me goditje frontale politike, për shkak se person nën hetim është ish-ministri i Brendshëm dhe aktualisht deputet i Parlamentit të Shqipërisë.

Fundi i modelit "kanabis pa dallim feje, krahine dhe ideje"

Postuar në 30 Gusht, 2017 14:42

Si mund të merresh me hashash në Shqipëri? Ka disa mënyra. Më parë ka qenë e vështirë; duhej një lidhje jashtë, pastaj këtu duhet të punoje në grup dhe të korruptoje ndonjë oficer policie, shqiptar apo të huaj, sipas doganës dhe të përpiqeshe të kaloje mallin. Lazarati u kthye në pikën kryesore të kultivimit dhe shpërndarjes dhe siç thonë shumë zëra edhe të informacionit për policinë.

Një faltore për t'u lutur/falur për zgjidhjen e problemeve

Postuar në 20 Gusht, 2017 11:51

Legjislatura e re parlamentare e bashkë me të edhe mandati i dytë qeverisës i Edi Ramës po afron me disa qartësi më të mëdha sesa koha e zgjedhjeve. 

Panama Papers/Gjykata e Lartë e Pakistanit urdhëron shkarkimin e kryeministrit Nawaz Sharif

Postuar në 28 Korrik, 2017 12:16

Gjykata e Lartë e Pakistanit ka urdhëruar largimin nga detyra të kryeministrit Nawaz Sharif pas një viti hetimi dhe gjykimi për përfshirjen e tij në skandalin e Panama Papers. Sharif është në mandatin e tij të tretë dhe goditja e gjykatës vjen vetëm një vit përpara mbylljes së tij. Kjo e detyron partinë në pushtet, Lidhjen Myslimane Pakistaneze që të zgjedhë një kryeministër të përkohshëm deri në mbajtjen e zgjedhjeve të reja në mesin e vitit 2018.

Pages

Subscribe to RSS - kryeministri